“ضعفا” در نقشه سیاسی جهان جایگاهی ندارند و باید قوی شویم/ ایران در عرصه پزشکی سرآمد است

“ضعفا” در نقشه سیاسی جهان جایگاهی ندارند و باید قوی شویم/ ایران در عرصه پزشکی سرآمد است


به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، سرلشکر حسین سلامی امروز در سیزدهمین جشنواره باقرالعلوم در دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله(عج) اظهار کرد: زمانی ما واردکننده تعداد انبوهی از پزشکان از پاکستان و هندوستان و در آموزش پزشکی نیازمند کشورهای‌پیشرفته بودیم و افرادی که دچار بیماری‌های سخت می‌شدند، نگاهشان به خارج از کشور بود و برای درمان به خارج می‌رفتند اما اکنون همه این روندها معکوس شده و محققان و پزشکان و پرستاران ما علیرغم این جنگ روانی سخت که علیه کشور ما در این حوزه وجود دارد، همچنان به ارائه خدمات نوین می‌پردازند و درمان شدن در ایران برای اغلب کسانی که فضای پزشکی ایران را می‌شناسند یک ایده آل است.

فرمانده کل سپاه پاسداران تصریح کرد: علم پزشکی در ایران ریشه‌های عمیقی دارد و ابن سینا 16 جلد کتاب قانون را نگاشته که 700 سال در دانشکده‌های پزشکی اروپا تدریس می‌شد و هنوز تندیس ابن سینا زینت‌بخش دانشکده‌های پزشکی کشور ما و سایر کشورهاست بنابراین ایران در علم پزشکی بنیان‌گذار و سرآمد است.

وی افزود: دانشجویان جوان کشورمان برای ساختن ایران بزرگ و سربلند و صاحب تمدن در آینده تلاش می‌کنند؛ ما محکوم به پیشرفت هستیم زیرا در جهان امروز برای آنکه بقای عزتمندانه و حیات شرافتمندانه و زندگی توام با کرامت داشته باشیم باید قوی بشویم و پیشرفت کنیم و قله‌ها را فتح کنیم.

سردار سلامی ادامه داد: ما نمی‌توانیم در افتخارات گذشته باقی بمانیم؛ ما بر شانه پیشرفت‌های گذشته قرار می‌گیریم اما نگاه ما به سوی آینده است و باید مدرن و پیشرفته باشیم. اگر دنیا بخواهد در فرهنگ، ادبیات، شعر، موسیقی، هنر، علم و فناوری و دانش پزشکی مثالی بزند ایران باید در نقطه مرکزی این مثال باشد.

وی با بیان اینکه جهان در شرایطی قرار دارد که جغرافیای سیاسی عالم، نام کشورها و ملت‌های ضعیف را ثبت نمی‌کند، متذکر شد: در نقشه سیاسی جهان، ضعفا جایگاهی ندارند و بنابراین باید قوی شویم؛ ما در این مسیر قرار داریم و شاهد درخشش کشور در عرصه پزشکی هستیم.

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه جهان امروز، جهان تغییر سرعت‌هاست و بنابراین باید پیشرفت کنیم و پیش برویم، تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) دو ماموریت دارد یکی تربیت پزشکان عالم است و دوم رشد علم است؛ دانشگاه‌های علوم پزشکی اگر بخواهند پیشرفت کنند باید ابعاد جغرافیایی دانشگاه محدود به دیواره‌های آن نباشد و وسعت جغرافیایی دانش و علم خود را جهانی کنند و جدیدترین پیشرفت‌های دانش پزشکی را مدنظر قرار بدهند و دانشگاه بقیه الله (عج) باید پرچمدار پیشرفت‌های پزشکی و علمی باشد.

وی ادامه داد: دانشگاه بقیه الله (عج) باید بین‌المللی شود و دانشجویان بااستعداد کشور و سایر کشورها باید علاقه‌مند به تدریس در این فضا شوند.

سردار سلامی با بیان این‌که تعهدی که در پزشکان کشور ما وجود دارد بی‌نظیر است، خاطرنشان کرد: دو آزمون بزرگ تاریخی برای جامعه پزشکی ما اتفاق افتاده که در عمل، آن‌ها حس انسان‌دوستی و عواطف عمیق و روح یک پزشک مؤمن را به نمایش گذاشته‌اند؛ یکی در دوران دفاع مقدس که جامعه پزشکی ما همزمان با تحولات صحنه جنگ پیش می‌رفت و هیچ خللی در فرآیند امداد و درمان در جنگ وجود نداشت.

وی گفت: در دوران دفاع مقدس جلوه زیبایی از جامعه پزشکی ما ترسیم شد درست مانند پزشکانی که در غزه امروزه زیر بمباران و حملات مستقیم زمینی نیروهای رژیم صهیونیستی و تحت شدیدترین مشکلات از لحاظ فنی و تجهیزاتی قرار دارند اما آنقدر شرافتمندانه کار می‌کنند که انسان آرزو می‌کند یک روز جای آن‌ها باشد و به جای آن‌ها بتواند کار کند.

فرمانده کل سپاه ادامه داد: در حادثه کرونا نیز پزشکان و پرستاران در خط مقدم این بیماری بی‌رحم قرار داشتند در حالی که ویروس هیچ مرزی نمی‌شناخت و کادر درمان در قلب خطر و سخت‌ترین میدان جنگ با این ویروس حضور یافتند و شهدای زیادی نیز تقدیم کردند.

انتهای پیام/منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *