وقوع پیک هفتم کرونا در تابستان 1401

وقوع پیک هفتم کرونا در تابستان 1401

پس از گذر از پیک ششم کرونا در کشور و فروکش کردن تعداد مبتلایان و صفر شدن آمار کشته‌های روز کرونا برای چند روز، برخی گمان کردند کرونا تمام شده و به زودی جشن پایان کرونا را خواهیم گرفت. کاهش آمار ایران در حالی بود که کشورهای اروپایی و آمریکایی خود را برای مواجهه با موج جدید کرونا و پیک هفتم آماده کرده بودند و روند افزایشی در این کشورها مشهود بود. حالا در نیمه اول تیرماه 1401 رفته رفته مبتلایان در ایران نیز رو به افزایش است و رنگ بندی شهرها از آبی در حال تغییر به زرد و نارنجی است و خبرها وقوع پیک جدید را هشدار می‌دهند.

???? پایان کرونا یا خیالی باطل؟

با کاهش آمار مبتلایان و فوتی‌های ناشی از ویروس کرونا، برخی صاحب نظران نظریه پایان کرونا را مطرح کردند که دیگر امکان موج جدید وجود نخواهد داشت و کرونا در حال پایان است. اما آمارها نشان می‌دهد که در بیشتر کشورها از جمله کشور عزیزمان ایران پس از روند کاهشی بعد از پیک ششم، حالا شاهد افزایش تعداد مبتلایان هستیم. پس فعلا با این وجود نظریه پایان کرونا رد شده و در آینده‌ای نزدیک اتفاق نخواهد افتاد.

???? کرونا در حال اوج گیری است

دبیرکل سازمان بهداشت جهانی در گفتگوی اخیر خود ذکر کرد: موارد ابتلا به کرونا در 110 کشور جهان درحال اوج گیری است و موارد ابتلای جهانی 20 درصد افزایش داشته و تعداد فوتی‌ها نیز روند صعودی دارند. در هفته اخیر در کشور فرانسه آمار مبتلایان افزایش 54 درصدی داشته و مقامات این کشور آغاز موج هفتم کرونا در این کشور را اعلام کرده‌اند.

???? پیک و موج جدید کرونا

همانطور که قابل پیش‌بینی بود، بعد از دوره سکون چندماهه، سناریوی رخ داده در اروپا و آمریکا در کشور ایران هم در حال وقوع است. ساب واریانت‌های BA.4 و BA.5 و همچنین دلتا احتمالا از اواسط مرداد 1401 پیک هفتم در ایران را ایجاد خواهند کرد و سویه غالب کشور خواهند شد. اگرچه تعداد مبتلایان کمتر از پیک پنجم با زیرسویه‌های BA.1 BA.2 خواهد بود، اما موارد بستری و فوتی نسبت به ابتلا بیشتر خواهد شد. پزشکان معتقدند توانایی این دو زیرسویه در آلوده کردن و شدت درگیری بیشتر از سویه‌های قبل خواهد بود.

???? ایمنی واکسن های تزریق شده

به گفته محققان و پزشکان متخصص، از علت‌های اصلی شیوع دوباره ویروس کرونا و وقوع پیک هفتم، کاهش تدریجی ایمنی زایی واکسن‌های تزریق شده است. همچنین برخی معتقدند مقاومت واکسن های تزریق و تایید شده، نمی تواند مانع ابتلا به جهش‌های BA.4 و BA.5 شوند. البته این به معنی عدم تزریق دوز بوستر واکسن کرونا نخواهد بود. سازمان جهانی بهداشت و همه پزشکان و متخصصان به جهت پیشگیری از وقوع موج جدید کرونا، بر تزریق دوز سوم و دوز چهارم واکسن کرونا اتفاق نظر دارند.

???? علت وقوع موج جدید کرونا

سه شرط برای موج جدید کرونا و وقوع پیک هفتم در آینده وجود دارد:

۱.سویه جدید

۲.واکسینه نشدن همه افراد جامعه

۳.افزایش مراودات اجتماعی بدون رعایت موارد بهداشتی

متاسفانه کشور ایران نیز مانند سایر کشورها از این قاعده مستثنی نیست.

زیرسویه‌های جدید در صورت شیوع در جهان به ایران هم خواهند رسید.

هنوز حدود 20 میلیون نفر در ایران حتی دوز اول واکسن کرونا را نیز تزریق نکرده‌اند.

همچنین عدم رعایت پروتکل‌ها و عادی انگاری این ویروس بیش از سایر کشورها در ایران انجام شده است.

???? چگونه از وقوع پیک جدید جلوگیری کنیم؟

قطعاً تاکنون این موارد را زیاد شنیده‌اید، اما هنوز هم ماسک، فاصله گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی اقدامات مهمی هستند که می‌توانیم برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا انجام دهیم. استفاده از ماسک‌های پزشکی مناسب در فضای بسته و مکان‌های شلوغ بسیار کمک کننده است. همچنین به محض علائم اولیه این بیماری نسبت به انجام تست PCR کرونا اقدام نمائید.

 

دکتر علیرضا مقتدری

قائم مقام معاونت آموزش و پژوهش نظام پزشکی اصفهان

 

Reference :

https://www.imna.ir/tag/%D9%BE%DB%8C%DA%A9+%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7

https://ir.voanews.com/amp/iran-coronavirus-update-warning-against-new-covid-wave-with-omicron-subvariants/6592552.html

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *