70 درصد از مواد اولیه “داروهای کورتونی” در داخل کشور تولید می شود

70 درصد از مواد اولیه “داروهای کورتونی” در داخل کشور تولید می شود


به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، صولت مرتضوی؛ در آیین افتتاح پروژه‌های هلدینگ دارویی شستا اظهار کرد: در حوزه دارو و درمان تا پیش از انقلاب اسلامی و دهه 50 بخش قابل توجهی از پزشکان ما از کشورهای پاکستان و هندوستان بودند و بعضی حتی با گذراندن دوران کارشناسی می آمدند ماموریت‌های درمان در شهرها و روستاها را اجرا می‌کردند.

وی با تاکید بر اینکه هر مشکلی در حوزه بهداشت و درمان هم اکنون قابل حل است‌، افزود: دانشمندان ایرانی نام و نشانی در دنیا دارند و در داخل مشهور و هم صاحب اندیشه هستند.

مرتضوی ادامه داد: امروز قالب دستگاه‌های کمک آموزشی و درمانی برچسب یا لوگوی ایرانیانی و ساخت داخل دارند و در حوزه دارویی هم واقعا افتخارآفرین هستند.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه یادمان نمی‌رود وقتی ویروس کرونا وارد شد چه محدودیت‌هایی بود و می‌گفتند که رئیس جمهور آمریکا اجازه داده که دستگاه‌های ونتیلاتور برای ایران بفرستند اما جوانان ایرانی مهندسی معکوس کردند و تبدیل به تولید کننده شدیم یادآور شد: با پیش خرید به ما واکسن نمی‌دادند اما ستاد اجرایی فرمان امام در کمترین زمان ممکن حاضر شد تا واکسن کرونا را تولید کند و قدرت صادرات داشته باشند.

وی گفت: خوشبختانه خطای در عمل‌های جراحی قلب تقریبا به صفر رسیده و من در بیمارستان لواسان دیدم که از شهرستان‌ها و استان‌های محروم کشور در آن بیمارستان حضور داشتند.

مرتضوی ادامه داد: کشورهای آفریقایی به شدت استقبال می‌کنند و سریع مجوز هم می‌دهند که تولید دارو در آنجا کشورها صورت بگیرد.

وزیر رفاه ادامه داد: در گزارشی ارائه شد که تقریبا از زمان فروش تا زمان وصول پول 16 ماه طول می‌کشد و این سود را پایین می‌آورد باید این چرخه توزیع را باید باز تعریف کرد. گاهی نیز تورم و نیروی انسانی موجب می‌شود که سود و درآمد و تولید افزایش یابد.
 
وی تصریح کرد: صندوق تامین اجتماعی بین‌النسلی است و این را بدانید که هر چه بکارید خود شما از آن استفاده می‌کنید. جامعه کثیری که 53 درصد از جمعیت جامعه را تشکیل می‌دهد و سهامدار تامین اجتماعی هستند.

به گزارش تسنیم، عارف نوروزی؛ مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی نیز در این مراسم، اظهار کرد: حوزه اقتصادی مهمترین ماموریت انقلاب اسلامی در مقطع فعلی است‌.

وی افزود: تیپیکو و هلدینگ دارویی تامین اجتماعی مجموعه‌ای بسیار با ظرفیت در کشور است.

مدیرعامل شستا تصریح کرد: در شرایطی مدیریت هلدینگ دارویی تامین اجتماعی را در اختیار داریم که فقط 35 درصد آن در اختیار ماست و بقیه سهام‌ها در اختیار عموم جامعه است.

وی افزود: نماد گروه دارویی تامین در بورس و حوزه تخصصی دارو جدی است؛ پیش‌بینی فروش 100 همت را برای سال‌ جاری داریم که 12 همت آن سود خالص است؛ میانگین سود صنعت دارو حدود 24 درصد است یعنی ما 50 درصد در این بخش عقب هستیم و به معنی آن است که ظرفیت خالی در این بخش داریم و یا نیروی انسانی و هزینه‌های زیادی داریم که باید برای آنها کار و فعالیت جدید ایجاد کنیم ضمن اینکه به نظر می‌رسد هزینه تولید مواد اولیه خصوصا وارداتی‌ها زیاد است.

نوروزی با اشاره به سهم بالای نرخ مواد اولیه در قیمت تمام شده، تصریح کرد: باید مواد اولیه را با قیمت تمام شده کمتری وارد کشور کنیم.

وی گفت: باید سال آینده سهم بازار خود را که در حال حاضر از منظر ریالی 19 درصد و از منظر تعدادی 24 درصد است را زیاد کنیم؛ این در حالیست که ما روزگاری سهم 40 درصدی ریالی و تعدادی داشتیم.

مدیر عامل شستا خاطرنشان کرد: وقتی همه زنجیره تولید دارو را در اختیار داریم هیچ توجیهی وجود ندارد که ما مجددا سهم 40 درصد سابق خود را از بازار بدست نیاوریم.

وی افزود: دارو محصولی راهبردی و متصل به سلامت جامعه است و نقش ویژه‌ای در تامین نیازهای مردم دارد.

نوروزی اظهار کرد: کارخانه‌های دارویی وابسته به هلدینگ شستا اعلام کرده اند که ما بدون اینکه پول دارو را بگیریم آن را تحویل داروخانه‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی دهیم اما باید مدیران هلدینگ دارویی تامین و کارخانه‌ها در سال آینده عزم خود را برای نقد کردن طلب‌های خود به منظور افزایش سرمایه‌گذاری جزم کنند.‌

وی گفت: 30 درصد ظرفیت توزیع دارو در اختیار هلدینگ دارویی تامین است و باید همه بخش‌ها خصوصا دانشگاه‌های علوم پزشکی بدهی خود را پرداخت کنند.

نوروزی تصریح کرد: 25 درصد قیمت تمام شده هر محصول هزینه حمل است؛ وقتی بازار دارویی منطقه در اختیار ماست باید به سمت صادرات دارو و استفاده از ظرفیت‌های دانش‌بنیانی و خلاقیت جوانان ایرانی کار را توسعه دهیم.

وی افزود: 70 درصد مواد اولیه داروهای کورتونی کشور در داخل تولید و‌ تامین می‌شود و فقط 30 درصد آن وارداتی است؛ وقتی توانایی و پتانسیل لازم تولید 70 درصدی این دارو وجود دارد چرا 30 درصد بقیه را هم تولید نکنیم.

مدیرعامل شستا تاکید کرد: باید بازارهای منطقه را توسعه دهیم؛ در شستا ظرفیت توسعه، تولید، صادرات، ارزآوری و افزایش درآمد وجود دارد.

انتهای پیام/منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *