۸۳ درصد مرگ و میر‌ها ناشی از بیماری‌های غیرواگیر است/ ۳۰ هزار مرگ به علت دیابت

۸۳ درصد مرگ و میر‌ها ناشی از بیماری‌های غیرواگیر است/ ۳۰ هزار مرگ به علت دیابت

[ad_1]

حسین قناعتی رئیس دانشگاه علوم پرشکی در نشست خبری پویش ملی سلامت با بیان این مطلب، اظهار داشت: حدود ۳۲ درصد از افراد بالای ۱۸ سال فشار خون دارند و ۶۰ درصد از افراد نیز از فشار خون خود بی خبرند. همچنین برآورد می‌شود حدود ۱۴ درصد از افراد، مبتلا به دیابت باشند و ۵۰ درصد از آنان از بیماری خود خبر ندارند. به همین دلیل از این دو بیماری به عنوان قاتل خاموش یاد می‌شود.

۲۷ درصد تهرانی‌ها فشار خون دارند

وی با بیان اینکه سالانه ۳۰ هزار مرگ به علت دیابت در کشور اتفاق می‌افتد؛ به آمار مبتلایان به دیابت و فشار خون در تهران اشاره کرد و گفت: در تهران ۲۷ درصد از افراد به فشار خون بالا و ۱۶ درصد نیز به دیابت مبتلا هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اهمیت پویش ملی سلامت در پیشگیری و کاهش بیماری‌های غیرواگیر گفت: سالانه ۳۰۰ هزار نفر به دلیل بیماری‌های قلبی و عروقی جان خود را از دست می‌دهند و با اجرای این پویش و غربالگری پرفشاری خون و دیابت می‌توان از حداقل نیم میلیون مرگ در اثر بیماری‌های غیرواگیر و ۳۰ هزار مرگ ناشی از دیابت پیشگیری کرد.

 قناعتی شناسایی و درمان افراد مبتلا به پر فشاری خون و دیابت را از اهداف این پویش اعلام کرد و گفت: همه افراد بالای ۱۸ سال با مراجعه به پایگاه‌های سلامت، خانه‌های بهداشت، مراکز جامعه سلامت و ایستگاه‌های مجری طرح می‌توانند به صورت رایگان معاینه و قند و فشار خون شان اندازه گیری شود. درصورت ابتلا به پرفشاری خون و دیابت نیز برای پیگیری درمان به مراکز درمانی مربوطه ارجاع می‌شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه در این طرح انتظار داریم ۷۰ درصد از سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت تحت پوشش دانشگاه مشارکت کنند، گفت: ۱۵۲ پزشک و ۷۴۰ مراقب بهداشت و بهورز در این طرح مشارکت دارند.

دکتر قناعتی پویایی حوزه سلامت را در کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها موثر دانست و گفت: حدود ۳۰ درصد از عوامل موثر بر سلامت در اختیار حوزه سلامت است و ۷۰ درصد مابقی آن تحت تاثیر مولفه‌های اجتماعی است که در اختیار سازمان‌ها و نهاد‌های دیگر قرار دارد که در این زمینه همکاری بین بخشی می‌تواند در تامین سلامت جامعه نقش موثری داشته باشد.

مهمترین نقش پویش ملی سلامت آگاهی بخشی است

در ادامه نشست  علیرضا اولیایی منش، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اهمیت اجرای این پویش در کشور گفت: مهمترین نقش این پویش آگاهی بخشی به افرادی است که از دو عامل مهم بیماری‌های غیرواگیر خود مانند دیابت و فشار خون بالا خبر ندارند و با شرکت در این غربالگری و پیشگیری و درمان این دو بیماری می‌توانند از عوارض ناشی از آن، مانند نارسایی کلیه، عوارض چشمی و سکته‌های قلبی و مغزی پیشگیری کنند.

وی از شهروندان خواست از فرصت خدمات مراکز بهداشت به نفع سلامت خود استفاده کنند و افزود: در سطح استان تهران ۲ هزار خانه، مرکز و پایگاه سلامت و در شهر تهران یک هزار مرکز، خانه و پایگاه سلامت فعالیت دارند که نزدیک منازل شهروندان است و افراد با مراجعه به این مراکز می‌توانند از خدمات بهداشتی این مراکز بهره‌مند شوند.

[ad_2]

منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *