کمبود داروی تیروئید به دلیل تاخیر در واردات مواد موثره دارو

کمبود داروی تیروئید به دلیل تاخیر در واردات مواد موثره دارودر گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

صبور٬ نایب رئیس انجمن داروسازان تهران گفت: داروی متی‌مازول برای درمان تیروئید مورد استفاده قرار می گیرد. ماده موثره آن باید از اروپا وارد کشور شود و به دلیل تحریم ها در انتقال ارز اخلال ایجاد شد و پول منتقل نشد. کمبود این دارو ناشی از این اتفاق است.

او افزود: به دلیل وقفه در واردات ماده موثره داروی تیروئید متی‌مازول و این که تنها یک کارخانه این دارو را تولید می کند، تولید آن چند ماه با وقفه روبه رو بود و الان این دارو پس از چند ماه در حال توزیع است و کمبود آن در طول یک ماه آینده باید برطرف شود.

صبور گفت: سازمان برنامه و بودجه مصوب کرده است که با اجرای طرح دارویار ظرف مدت یک ماه پس از ارسال اسناد، مطالبات داروخانه ها باید پرداخت شود؛ اما این موضوع اجرا نمی شود و در ماه پنجم مطالبات داروخانه ها داده نشده است.

او بیان کرد: یکی از علل کمبود دارو در کشور همین عدم پرداخت مطالبات است. اکنون برخی از اقلام دارویی موجود هستند؛ اما به دلیل این که داروخانه ها نمی توانند این اقلام را خریداری کنند٬ کسری دارو در بازار دیده می شود.

نایب رئیس انجمن داروسازان تهران بیان کرد: به عنوان مثال٬ داروی آی وی آی جی در بازار موجود است؛ اما باید به صورت نقدی تسویه کنیم و عملا این کار از توان داروخانه ها خارج است. صندوق های بیمه‌گر مطالبات داروخانه ها را نداده اند و به تبع آن طلب شرکت های پخش دارو پرداخت نشده است.

وی ادامه داد: تا الان ۱۹/۳ هزار میلیارد تومان بابت طرح دارویار پرداخت شده که بر طبق قانون باید حدود ۳۰ همت تا اکنون پرداخت کرده باشند.منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *