کاهش اهدای خون در فصل سرما/ وضعیت ذخایر خونی خوب استدر گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

سید منتظر شبر سرپرست اداره کل انتقال خون استان تهران گفت: از ابتدای سال‌جاری تا کنون ۳۹۲ هزار و ۵۳۶ نفر به مراکز انتقال خون سطح استان تهران مراجعه کرده‌اند که از این تعداد٬ ۳۲۵ هزار و ۵۸۲ واحد خون و فرآورده‌های خونی اهداء شده است.

وی افزود: در حال حاضر روزانه ۱۵۰۰ واحد خون در تهران مصرف می‌شود؛ در حالی که حدود ۱۳۰۰ واحد خون اهدا می‌شود. اکنون ذخایر خونی در سطح استان تهران خوب است؛ اما در فصل سرما میزان مراجعه مردم به مراکز انتقال خون کاهش پیدا کرده است و تداوم این موضوع باعث بروز مشکلاتی خواهد شد.

شبر تاکید کرد: نیاز به خون در تمامی گروه‌های خونی وجود دارد؛ اما با توجه به کمبود گروه خونی منفی نیاز به این گروه‌ها بیشتر از سایر گروه‌های خونی است.

وی با تاکید بر اینکه از ابتدای سال تا کنون ۵۶ هزار و ۸۶۰ نفر از اهداءکنندگان برای اولین بار اقدام به اهدای خون کرده‌اند، افزود: در همین بازه زمانی، ۱۵۵ هزار و ۸۲۰ نفر از اهداءکنندگان خون را افراد مستمر تشکیل داده‌اند.

سرپرست اداره کل انتقال خون استان اضافه کرد: در حال حاضر میزان ذخیره خون و فرآورده‌های خونی مناسب است؛ اما نیاز به خون به دلیل انجام عمل‌های جراحی سنگین در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تهران همیشگی است و توصیه می‌کنیم تا افراد بیشتری در این امر خیر مشارکت کنند.

وی ادامه داد: از ابتدای سال تا کنون ۱۱۲ هزار و ۹۰۲ نفر از اهداءکنندگان جزء افراد با سابقه و ۱۱۴۱۱ نفر از اهداءکنندگان نیز بانوان بوده‌اند.

شبر گفت: نیاز به خون و فرآورده‌های خونی، یک نیاز روزانه و همیشگی است و تاکید ما بر حضور مستمر و منظم مردم در تمامی روز‌های سال در مراکز اهدای خون است. آقایان سالی ۴ بار و بانوان سالی ۳ بار می‌توانند اقدام به این کار نجات‌بخش کنند.منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *