چرا پرسنل “بیمارستان گاندی” با وجود قصور کارفرما مشمول دریافت “بیمه بیکاری” هستند؟!

چرا پرسنل “بیمارستان گاندی” با وجود قصور کارفرما مشمول دریافت “بیمه بیکاری” هستند؟!


مهدی شکوری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره چرایی تعلق گرفتن حقوق بیمه بیکاری به پرسنل بیمارستان گاندی با وجود قصور مالک این بیمارستان در جریان آتش‌سوزی اخیر این بیمارستان به اصل 29 قانون اساسی اشاره و اظهار کرد: این اصل به‌عنوان راهبرد اساسی و کلان در حوزه رفاه و تأمین اجتماعی و در راستای تحقق عدالت اجتماعی به تصویب رسیده است.

وی افزود: برخورداری از تأمین اجتماعی از نظر بازنشستگی، ازکارافتادگی و… حق همه افراد است و بر اساس اصل 29 قانون اساسی همه افراد می‌توانند از این اصل برخوردار شوند و به همین جهت دولت مکلف است مزایای تأمین اجتماعی را برای تمام آحاد جامعه فراهم کند.

مدیرکل امور بیمه‌شدگان سازمان تأمین اجتماعی تصریح کرد: در اسناد بالادستی نیز به فلسفه بیمه بیکاری اشاره شده است و تلاش دولت‌ها برای حمایت از افرادی بوده است که به‌صورت غیرارادی و موقت از شغل خود محروم شده‌اند باید مورد حمایت قرار گیرند تا این افراد بتوانند درآمدی را کسب کنند و زندگی خود را بگذرانند.

شکوری اضافه کرد: به‌موجب قانون 2 بیکاری که در سال 1369 در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است، بیمه بیکاری این‌گونه تعریف شده است که افرادی که بدون میل ارادی و به‌صورت موقت به‌یک‌باره از کار و شغل خود محروم می‌شوند باید بر اساس قانون بیمه بیکاری مورد حمایت قرار بگیرند.

وی ادامه داد: بر اساس تبصره 2 ماده یک قانون بیمه بیکاری نیز بیمه‌شدگان در بحران‌ها و حوادث غیرمترقبه از جمله سیل، زلزله، آتش‌سوزی، جنگ و… که به‌یک‌باره بیکار می‌شوند باید از سوی واحد کار به امور اجتماعی وزارت کار معرفی شوند و مقرری بیمه بیکاری دریافت کنند.

مدیرکل امور بیمه‌شدگان سازمان تأمین اجتماعی با توجه به مواد قانونی اشاره‌شده و مصوبه مجلس درباره قانون بیمه بیکاری گفت: بر اساس این مصوبات، سازمان تأمین اجتماعی مکلف است به بیمه‌شدگانی که به‌هردلیلی بیکار می‌شوند مقرری بیمه بیکاری پرداخت کند و در قانون نیامده است که اگر کارفرما مقصر بود، بیمه بیکاری به افراد بیکارشده پرداخت نشود!

شکوری گفت: در ساختمان پلاسکو نیز همین مسئله بود و در آن زمان به افراد بیمه‌شده‌ای که بیکار شده بودند در یک فاصله زمانی مشخص، بیمه بیکاری پرداخت شد.

وی هدف اصلی از پرداخت بیمه بیکاری را حمایت و صیانت از بیمه‌شدگان و خانواده‌های آنها عنوان و تصریح کرد: در مواقعی که به‌صورت غیرارادی و به‌یک‌باره بیمه‌شدگان بیکار می‌شوند، سازمان تأمین اجتماعی مکلف است برای آنها مقرری بیکاری پرداخت کند.

مدیرکل امور بیمه‌شدگان سازمان تأمین اجتماعی متذکر شد: نکته‌ای که در بحث قصور کارفرما وجود دارد این است که در ادامه بررسی‌های لازم انجام می‌گیرد و چنانچه کارفرما در انجام وظایف خود قصور کرده باشد طبق قوانین و مقررات با فرد خاطی برخورد خواهد شد.

شکوری یادآور شد: البته باید به این موضوع نیز اشاره کرد که کارفرمایان هر ماه 3 درصد در قالب بیمه بیکاری به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می‌کنند و سازمان نیز موظف است بر اساس قوانین در بازه‌های زمانی اشاره‌شده به این افراد مقرری بیمه بیکاری پرداخت کند.

وی در پاسخ به این سؤال که مقرری بیمه بیکاری در چه بازه زمانی و بر چه اساسی پرداخت می‌شود، تصریح کرد: این موضوع منوط به سابقه بیمه‌پردازی از سوی بیمه‌شدگان و همچنین مجرد یا متأهل بودن افراد است که به‌طور معمول بیمه بیکاری از بین 6 تا 24 ماه پرداخت می‌شود.

انتهای پیام/+منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *