چرا تاول روی پا دردناک است؟

[ad_1]

نوع شایع تاول به‌علت اصطکاک پوست عارض می‌شود و با وجود آنکه می‌تواند در همه جای بدن ظاهر شود، بیشتر در پا‌ها دیده می‌شود.

تاول ناشی از اصطکاک زمانی به وجود می‌آید که چیزی روی پوست شما به‌قدری ساییده شود که لایه روی سطح پوست را نازک کند، مانند زمانی که کفش تنگ به پا می‌کنیم. بدین ترتیب، لایه رویی یا همان بیرونی پوست از لایه زیرین جدا می‌شود. در نتیجه، بدن با ایجاد بالشتکی که مایع محافظ در آن است، واکنش نشان می‌دهد.

عوامل تاول اصطکاکی

هنگامی که چیزی پوست را تحریک یا زخمی کند، باعث ایجاد تاول می‌شود که به آن وزیکول (ریزکیسه) نیز می‌گویند. همانطور که گفته شد یک نوع رایج تاول، تاول اصطکاکی است.

تاول اصطکاکی روی پا بسیار شایع است به‌ویژه در افرادی مانند کوهنوردان و سربازان که مسافت زیادی را پیاده می‌روند.

عواملی که باعث ایجاد تاول اصطکاکی در پا‌ها می‌شوند، عبارتند از:

– پوست مرطوب

– دمای نسبتا زیاد

– حمل چمدان یا کوله پشتی

– فعالیت‌های بلندمدت

– کفش نامناسب

انواع دیگر تاول‌ها کدامند؟

به غیر از تاول اصطکاکی که بر اثر ساییده شدن ایجاد می‌شود، تاول‌های دیگری ممکن است در بدن بروز کنند که علت‌های دیگری دارند، از جمله:

– گرما، سرما، آسیب تشعشع روی پوست، آفتاب‌سوختگی، سوختگی، سرمازدگی (پس از گرم کردن مجدد)

– حالت نیشگون گرفتگی روی پوست، مانند زمانی که انگشت لای در کشو گیر می‌کند

– واکنش به مواد حساسیت‌زا و محصولات شیمیایی مانند مواد شوینده

– عفونت‌هایی مانند تب‌خال، آبله‌مرغان و زونا

– بیماری‌های پوستی مانند اگزما

علاوه بر این، برخی اختلال‌های خودایمنی نادر نیز موجب تاول زدن می‌شوند.

تاول روی پا دردناک می‌شود، زیرا اپیدرم یا لایه بیرونی پوست که در مقایسه با لایه‌های زیرین حساسیت کمتری دارد، آسیب می‌بیند. لایه زیرین پوست یا درم، انتهای عصبی (محل گیرنده درد) بیشتری دارد. به همین دلیل، وقتی چیزی با آن تماس پیدا می‌کند، مایع تاول روی انتهای عصبی فشار می‌آورد و باعث درد می‌شود.

نشانه‌های تاول بازنشده یا حبابی

تاول مانند حباب روی پوست به نظر می‌رسد و ممکن است با یک تاول یا تعدادی از آن‌ها مواجه شوید.

مایع داخل تاول گاهی شفاف و گاهی خونی است. تاول خونی ممکن است قرمز، سیاه یا بنفش به نظر برسد. تاول‌ها معمولا به لمس کردن بسیار حساسند.

نشانه‌های تاول باز

تاول باز در واقع تاولی است که ترکیده و پوست زیرین را نمایان کرده است. این وضع می‌تواند بسیار دردناک باشد.

تاول‌های باز معمولا دچار عفونت می‌شوند. اگر پوست اطراف تاول گرم‌تر شده است و چرک یا خطوط قرمز روی پوست اطراف تاول مشاهده می‌شود، احتمال عفونت هست. اگر فکر می‌کنید تاول عفونی دارید، حتما به متخصص بهداشت و درمان مراجعه کنید.

مایع داخل تاول چگونه عمل می‌کند؟

بر اساس گزارش ایندیپندنت، مایع شفاف داخل تاول اصطکاکی که سرم نامیده می‌شود، از آب و پروتئین و کربوهیدرات‌هایی ساخته شده است که از رگ‌های خونی آسیب‌دیده نشت می‌کنند.

این سرم عملکرد مهمی دارد، زیرا با ایجاد بالشتک روی لایه زیرین پوست از آن محافظت می‌کند و باعث می‌شود لایه زیرین سریع‌تر بهبود یابد. بدین ترتیب در روند بهبودی پوست، مایع دوباره جذب می‌شود.

زمانی که پوست ملتهب است، تاول با خون پر می‌شود. خون از عروقی می‌آید که بر اثر جراحت آسیب دیده‌اند و ممکن است عملکرد محافظتی مشابه با سرم داشته باشند. تاول‌ها در صورت عفونت کردن پر از چرک می‌شوند.

قسمت‌های دیگر بدن نیز ممکن است دچار تاول اصطکاکی شود. این تاول‌ها در لایه‌های بیرونی ضخیم‌تر پوست و معمولا در کف دست‌ها، کف پا‌ها و نواحی دارای پوست سخت ایجاد می‌شوند.

[ad_2]

منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *