پزشکان تمایلی به تحصیل در “رشته بیهوشی” ندارند/ بحران کمبود متخصص بیهوشی در تهران

پزشکان تمایلی به تحصیل در “رشته بیهوشی” ندارند/ بحران کمبود متخصص بیهوشی در تهران

[ad_1]

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، علیرضا جلالی فراهانی؛ رئیس انجمن بیهوشی قلب ایران با بیان این‌که نقش متخصص بیهوشی در بخش درمان و سلامت یک جامعه بسیار حائز اهمیت و منحصر به فرد است؛ اظهار کرد: بعضی از رشته‌های پزشکی قابلیت آن را دارند که توسط رشته دیگر پوشش داده شوند ولی در رشته بیهوشی هیچ جایگزینی وجود ندارد‌.

وی با تاکید بر این که هیچ یک از مراکز درمانی و بیمارستان‌ها را بدون متخصص بیهوشی نمی‌توان تصور کرد، افزود: ارائه خدمات بیهوشی به صورت 24 ساعته است و تعداد متخصصان بیهوشی در هریک از مراکز درمانی می‌بایست قابل توجه باشد، یک متخصص بیهوشی در ایجاد ایمنی و کاهش مرگ و میر بیماران و در افزایش سلامت جامعه نقش بسیار جدی دارد.

رئیس انجمن بیهوشی قلب ایران با گلایه از برطرف نشدن مشکلات موجود جامعه بیهوشی در یک دهه گذشته و حتی افزایشی شدن آن، گفت: در حدود سه سال گذشته اقبالی به رشته بیهوشی نبوده و بیش از 70درصد ظرفیت رشته بیهوشی در دوره دستیاری خالی مانده است و امروز شاهد هستیم که بسیاری از دانشگاه‌های سطح 2 و 3 کشور اصلا دستیار (دانشجوی مقطع تخصص) بیهوشی ندارند یعنی تعداد ورودی‌های آنها صفر است.

وی ادامه داد: در دانشگاه‌های سطح یک کشور تعداد ورودی‌شان به کمتر از 50درصد رسیده است و شاهد آن هستیم که پزشکان عمومی که برای دستیاری قصد شرکت دارند تمایلی به حضور در رشته بیهوشی نداشته و به رشته‌های دیگر وارد می‌شوند.

جلالی فراهانی به کمبود متخصص بیهوشی در سطح کشور اشاره و خاطرنشان کرد: این کمبود به طوری است که در حال حاضر در تعدادی از بیمارستان‌های شهر تهران دچار بحران متخصص بیهوشی هستیم و اگر این مشکل به سرعت حل نشود، می‌تواند عوارض جدی را برای سلامت کشور به همراه داشته باشد یعنی با مرگ تدریجی رشته بیهوشی در ایران همراه هستیم.

وی افزود: متاسفانه اشتیاق به مهاجرت در بین متخصصین بیهوشی بیشتر از دیگر رشته‌های پزشکی است، به این دلیل که این رشته در بسیاری از کشورهای جهان جایگاه بسیار ویژه و بالای داشته و از لحاظ جایگاه اجتماعی و درآمدی نیز بسیار بالاتر از ایران است.

وی با گلایه از نقش بیمه‌ها، گفت: بیمه‌ها در نهایت بی‌مهری با متخصصین بیهوشی برخورد کرده و بسیاری از تعرفه‌های مصوب را رعایت نمی‌کنند و بسیاری از کسورات بی منطق را برای همکاران بیهوشی اعمال میکنند علاوه براینکه پرداختی‌ها با تاخیر بسیار مواجه هستند.

وی همچنین با اشاره به برگزاری چهارمین کنگره بین المللی بیهوشی قلب در روزهای 20 لغایت 22 دی‌ماه در سالن همایش‌های ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی، تصریح کرد: این کنگره با حضور برترین متخصصین حوزه بیهوشی از جمله بیهوشی قلب از سراسر ایران و اساتید برجسته جهانی با هدف بررسی و ارائه بروزترین دستاوردها، روش‌ها، تکنیک‌ها و متدها در حوزه بیهوشی قلب برگزار می‌شود.

رئیس چهارمین کنگره بیهوشی قلب به نقش اجتناب‌ناپذیر هوش مصنوعی در پیشرفت‌های حوزه پزشکی اشاره و بیان کرد: یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در کنگره امسال به آن پرداخته خواهد شد بحث هوش مصنوعی و بیهوشی قلب است.

انتهای پیام/

[ad_2]

منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *