پذیرش دانشجویان علوم پزشکی شهید بهشتی صرفا از طریق سازمان سنجش

پذیرش دانشجویان علوم پزشکی شهید بهشتی صرفا از طریق سازمان سنجشمحمد رحمتی معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی اظهار کرد: پذیرش تمام دانشجویان علوم پزشکی صرفا از طریق سازمان سنجش صورت می‌گیرد. بار‌ها از دانشجویان خواسته شده تمام موارد ابهام آمیز را با ذکر نام و با مصداق به معاونت آموزشی اعلام کنند و تاکنون هیچ موردی طی یکماه گذشته در این خصوص اعلام نشده است.

وی ادامه داد: مدیرکل آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بار‌ها به دانشجویان و نماینده‌های تشکل‌ها اعلام کرده‌اند که چنانچه درباره هر دانشجویی و در هردانشکده دانشگاه ابهامی وجود دارد، مستقیما به این حوزه مراجعه شود تا بررسی کامل انجام شود، این معاونت بار‌ها اعلام آمادگی کرده‌است که برای پاسخ به سوالات و نکات مد نظر دانشجویان هیچ مانعی وجود ندارد.

 او همچنین تصریح کرد: امروز اداره کل آموزش دانشگاه طی مکاتبه‌ای خطاب به بسیج دانشجویی درخواست کرده تا ۷۲ ساعت آینده اسامی افرادی که در مورد شرایط تحصیل آن‌ها ابهاماتی وجود دارد را برای بررسی‌های دقیق‌تر کارشناسی اعلام کنند. 

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان اینکه نقل و انتقال دانشجویان طبق روال سال‌های اخیر، مستقیم توسط دانشگاه انجام نمی‌شود افزود: تصمیم نهایی در خصوص انتقال دانشجویان صرفا بر اساس نظر کمیسیون موارد خاص و در وزارت بهداشت انجام می‌شود.

رحمتی با اشاره به شفاف بودن فرآیند نقل و انتقالات و مهمانی دانشجویان ادامه داد: بدیهی است طبق روال جاری در دانشگاه‌های وزارت علوم و وزرات بهداشت، دانشجویان با موافقت دانشگاه مبدا و مقصد می‌توانند از ظرفیت مهمان شدن در طول دوران تحصیل خود بهر‌ه‌مند شوند و ذکر این نکته ضروری است که مهمان شدن به منزله انتقال قطعی تلقی نمی‌شود و برای رعایت عدالت آموزشی در دانشگاه تاکنون تمام موارد انتقال و مهمانی در کمیسیون‌های مختلف و با حضور مسئولان ذیربط آموزشی صورت گرفته و در مواردی که در حوزه اختیارات کمیسیون نقل و انتقال و یا مهمانی دانشگاه نباشد، موضوع به کمیسیون موارد خاص مستقر در وزارت بهداشت ارجاع می‌شود.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: بدیهی است فرایند مهمان شدن در دانشگاه‌های کشور، فرآیند مشخص و شناخته شده‌ای است و از سالیان متمادی این فرآیند با توافق مبدا و مقصد استمرار داشته است.

رحمتی با تاکید بر این مهم که باید بین مهمانی و انتقال تفاوت قائل شد ادامه داد: یادآوری می‌کنم بر اساس بخشنامه وزارت بهداشت تصمیم نهایی در فرایند انتقال دانشجو برعهده وزارت بهداشت است، بنابراین دانشگاه‌های مبدا و مقصد در فرآیند انتقال صرفا نظریه اولیه را اعلام می‌کنند و تصمیم نهایی در کمیته‌های ذیربط وزارت بهداشت اتخاذ شده و دانشگاه استقلال تام برای این موضوع ندارد.

وی گفت: همانطور که در سرتاسر دنیا مرسوم است دانشجویان در طول دوران تحصیل خود می‌توانند از ظرفیت‌های مهمانی با توجه به شرایط خاص خود استفاده کنند بنابراین مطلقا مهمان شدن دانشجویی در هر دانشگاهی که با موافقت مبدا و مقصد صورت بگیرد ایجاد حق و حقوقی برای دانشجو در خصوص انتقال نمی‌کند ضمن اینکه موارد بسیار زیادی بوده که دانشجویان بعد از یک تا دو ترم مهمان شدن به دانشگاه مبدا برگشته‌اند، بدیهی است استمرار فرآیند مهمان شدن دانشجویان همچنان در اختیار دانشگاه نیست و کمیسیون‌های ذیربط وزارت بهداشت در این باره نظرن‌هایی را اعلام می‌کنند.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی خاطرنشان کرد: تصمیمات کمیته‌های تخصصی در حوزه آموزش دانشگاه به گونه‌ای اتخاذ می‌شود که فرآیند‌های اجرایی، کوچک‌ترین ضربه‌ای به سطح کیفی آموزش وارد نکند، به عنوان نمونه در امر بررسی پرونده‌های مهمانی و انتقال دانشجویان به این دانشگاه، شرط معدل بالاتری نسبت به حداقل معدل اعلام شده لحاظ می‌گردد تا از این طریق سطح مطلوب کیفی درآموزش دانشگاه رعایت شود.منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *