وزارت بهداشت: بیش از 80 درصد مردم از طب ایرانی استفاده می کنند

وزارت بهداشت: بیش از 80 درصد مردم از طب ایرانی استفاده می کنند


به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، نفیسه حسینی یکتا؛ مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل  با بیان اینکه طبق تحقیقات بیش از 80 درصد مردم جامعه از طب ایرانی استفاده می‌کنند؛ گفت: طب ایرانی ریشه در فرهنگ، آداب و رسوم ایرانیان دارد و از دیرباز مورد توجه ایرانیان بوده است و هیچ وقت از بین نرفته؛ آن چه که در حال حاضر رقم خورده دانشگاهی کردن این طب است.

وی افزود: از سال 1386 که بستر این طب در کشور فراهم شده بالغ بر 500 فارغ التحصیل در این حوزه داریم و مقالات پژوهشی متعددی به چاپ رسیده است و این تلاش‌ها باعث شد تا  کشورمان به رتبه چهارم در تولید علم در طب‌های سنتی و جایگزین در دنیا بعد از چین، هند و آمریکا ارتقا پیدا کند که این موضوع نشان دهنده عزم متخصصین این حوزه برای تولید علم در این حوزه است.

حسینی یکتا با اشاره به مخالفت برخی افراد با طب سنتی ایرانی تصریح کرد:  افرادی بدون علم به ظرفیت این حوزه و بدون تلاش برای اطلاع و آگاهی از این حوزه به مخالفت می‌پردازند. از طرفی در سطح جامعه با افرادی روبرو هستیم که  از علاقمندی مردم سوء استفاده می‌کنند و بدون علم و دانش کافی خدمات و مداخلاتی را به نام طب سنتی انجام می‌دهند که سبب آسیب‌هایی به سلامت مردم می‌شود.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت افزود: برخی از پزشکانی که با طب ایرانی مخالفت می‌کنند، عزمی برای دریافت اطلاعات درست و دقیق یا گوش شنوایی برای این موضوع ندارند یا ظرفیت‌های طب ایرانی را می‌شناسند اما به جهت اطلاع از ظرفیت این حوزه با آن مخالفت می‌کنند.

وی ادامه داد: افراط و تفریط‌ها از طرفی باعث تهدید سلامت مردم می‌شود و از طرف دیگر مردم را از حق استفاده از طب بومی کشور در کنار طب رایج محروم میکند.

حسینی یکتا با اشاره به اینکه طب ایرانی و طب رایج مکمل یکدیگر هستند، گفت: هر کدام از این طب‌ها قابلیت هایی دارند و در کنار هم می‌توانند مورد استفاده و بهره‌برداری قرار گیرند. این بهره‌برداری به موقع فقط توسط کسی می‌تواند انجام گیرد که به هر دو این حوزه اشراف کامل داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: بهره‌مندی از طب ایرانی رو به گسترش است. اقبال روز افزون به بهره‌مندی از این ظرفیت کمک خواهد کرد تا این مکتب در دل دانشگاه ادامه پیدا کند و البته که سیاستگذاری‌های درست و دقیق به تسریع حداکثر بهره‌مندی از این ظرفیت حتماً کمک خواهد کرد.

انتهای پیام/منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *