واکسن روتاویروس در ایران تولید می‌شود؛ اما پنوموکوک کاملا وارداتی است

واکسن روتاویروس در ایران تولید می‌شود؛ اما پنوموکوک کاملا وارداتی استاخیرا اخباری مبنی بر قرارگیری واکسن‌های روتاویروس و پنوموکوک در سبد ملی واکسیناسیون کودکان در کشور منتشر شده اند.  این اتفاق به دلایلی تا کنون به تاخیر افتاده بود. به تازگی از وزارت بهداشت اخباری اعلام شده اند که این دو واکسن از ماه آینده جزء سبد واکسیناسیون کشوری قرار خواهند گرفت.

در این خصوص، شهنام عرشی٬ رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: بر اساس مصوبات ابلاغی دو واکسن روتاویروس و پنوموکوک در سبد واکسیناسیون کشوری قرار می گیرند.

او بیان کرد: الان چند شرکت داخلی واکسن روتاویروس را تولید می کنند؛ اما واکسن پنوموکوک در حال حاضر در ایران تولید نمی شود و این واکسن وارداتی است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت تاکید کرد: به طور کلی این دو واکسن به زودی در سبد ملی واکسیناسیون کودکان قرار خواهند گرفت. واکسن روتاویروس از اسهال های شایع در کودکان پیشگیری خواهد کرد.

محسن زهرایی٬ رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت گفت: بر اساس مصوبه کمیته کشوری ایمن سازی، این واکسن ها در سنین ۲، ۴ و ۱۲ ماهگی برای نوزادان قابل تزریق است. در حال حاضر شبکه بهداشت کشور آماده ورود این واکسن هاست تا پس از فراهم شدن شرایط، این دو واکسن نیز به گروه هدف تزریق شوند.

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت از تلاش‌های مجموعه‌های واکسن ساز دانش بنیان داخلی برای ساخت این دو واکسن خبر داد و گفت: امیدواریم وقتی تولید داخلی این دو واکسن به نتیجه رسید و مطالعات کنترل کیفی توسط سازمان غذا و دارو بررسی و تاییدیه و مجوز مصرف توسط این مجموعه‌ها دریافت شد؛ بتوانیم از تولیدات داخلی در برنامه واکسیناسیون کشوری استفاده کنیم. اما در حال حاضر به دلیل زمان بر بودن این پروسه، واکسیناسیون با واکسن‌های وارداتی انجام و پس از تایید واکسن‌های داخلی، این کار با تولیدات داخلی انجام می‌شود.منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *