هشدار ویروس کرونا کووید 19

خطر ویروس کرونا رفع نشده است

💠 شورای عالی نظام پزشکی در بیانیه ای خطاب به ملت شریف ایران؛ خواستار توجه بیشتر به رعایت موازین بهداشتی و ایمنی به منظور پیشگیری از افزایش تعداد قربانیان این ویروس نامرئی و خطرناک در نقاط مختلف کشور شده است.
🔹در متن این بیانیه آمده است:

بسمه تعالی
ملت بزرگ و شریف ایران

🔹قریب به سه ماه است که دنیا و کشور عزیز ما با همه گیری بیماری کرونا دست به گریبان بوده و کلیه ابعاد اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و حتی سیاسی جوامع مختلف به شدت تحت تأثیر آن قرار گرفته اند، این تأثیرات و محدودیت ها به حدی فراگیر و عمیق بوده که این همه گیری جهانی به عنوان بزرگترین تهدید بشری پس از جنگ جهانی دوم نام گرفته است. ابتلای بیش از یکصد هزار نفر از هموطنان و همچنین شهادت بیش از یکصد نفر از کادر بهداشتی و درمانی نشان دهنده آسیب های انسانی ناشی از این بیماری است که اهمیتی بسیار بیشتر از عوارض کلان اقتصادی دارد.

🔹فرزندان شما در بخش بهداشت و درمان دفاع از حقوق و سلامت بیماران و جامعه را وظیفه خود دانسته، با ایثارگری و فداکاری شبانه روزی حماسه ها آفریدند تا امروز بتوانیم شاهد موفقیت های نسبی در امر مقابله با ویروس کرونا باشیم. این جانفشانی ها و عشق بازی ها به حدی بود که مقام معظم رهبری آن را با حماسه های ماندگار دفاع مقدس بسیار شبیه دانسته و خواستار روایت و ثبت این لحظات ناب در تاریخ پرافتخار کشورمان گردیدند. بدون شک همین رویکرد حکیمانه، چنین جایگاه رفیع تاریخی و معنوی طب در ایران را رقم زده است.

ملت بزرگ ایران :

🔹دستاوردهای بزرگ امروز ارزان و سهل و آسان به دست نیامده، بلکه همانگونه که ذکر شد هزینه های بسیار اقتصادی و مهمتر از آن انسانی بابت آن پرداخت شده است. بنابراین پر واضح است که شرح، عقل و منطق حکم می کند که اولاً توفیقات به دست آمده حفظ گردیده و ثانیاً به شدت مراقبت نمائیم تا خدای ناکرده شاهد افزایش تعداد مبتلایان و به تبع؛ عزادار شدن خانواده های بیشتری نباشیم.

🔹هموطنان گرامی، متأسفانه اخیراٌ مشاهده می‌گردد که به دلایل مختلف منجمله ساده انگاری و عادی جلوه دادن شرایط توسط برخی از دستگاه ها و مسئولین، رعایت نکات ساده و در عین حال مهم بهداشتی کم رنگ گردیده، به صورتی که در روزهای اخیر مجدداً شاهد افزایش تعداد قربانیان این ویروس نامرئی و خطرناک در نقاط مختلف کشورمان هستیم که ناشی از غفلت و بی مبالاتی خود یا دیگران است.

خواهران و برادران عزیز:

🔹مدت زمان طولانی است که فرزندان شما در مراکز بهداشتی و درمانی در سخت ترین شرایط در حال مبارزه و مقابله با بیماری کووید 19 هستند، فشار کار و مشاهده بیماران به شدت بدحال؛ روح و جسم آنان را به شدت آزرده است. ابتلا و جان باختن همکارانشان نیز آنان را بیش از پیش فرسوده است. روا نیست که با بی مبالاتی خود جسم و جان آنان را خسته تر نمائیم. این عزیزان جان شیرین خود را برای حفظ سلامتی ما و شما به خطر انداخته اند، مشاهده بیماری هموطنان برای آنان جانکاه و تأسف بار است. بیائید برای حفظ سلامت خود و عزیزانتان و حمایت از مدافعان سلامت بیشتر دقت نمائیم. ویروس در کمین است، خطر رفع نشده است. افزایش موارد جدید منجمله کودکان گزارش شده است و هنوز هیچ دارو و یا واکسن برای این بیماری در دسترس نیست و تا آن زمان تنها و تنها رعایت دقیق موازین بهداشتی و فاصله اجتماعی می تواند از وخیم تر شدن اوضاع جلوگیری نموده به بهبود نسبی این شرایط منجر گردد.

مردم عزیز:

🔹روی سخن ما با شماست، شما که بیش از هر مقام مسئول و دستگاهی در کنترل این بیماری و یا بر عکس وخیم تر شدن آن موثر هستید.

🔹ما نمایندگان جامعه پزشکی کشور در شورای عالی نظام پزشکی؛ ضمن سپاس از اعتماد همیشگی ملت بزرگ ایران به همکارانمان که مرهمی بر بی مهری های برخی عناصر ناآگاه سیاسی و بی اخلاقی های رسانه ای بوده است، مصرانه از شما می خواهیم که با خودداری از تجمعات و ترددهای غیر ضرور و پیگیری امور از طرق غیر حضوری و رعایت کامل توصیه های بهداشتی، مسئولیت پذیری و بار فرهنگی گرانقدر خود را بیش از پیش به جهانیان نمایش دهید.

🔹امید که با عنایت پروردگار متعال و همدلی و همکاری شما عزیزان شاهد روزهای بهتری باشیم.

انشاء ا…

📌شورای عالی نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.