هشدار شورای عالی نظام پزشکی درباره عواقب ساده انگاری و عادی جلوه دادن شرایط توسط برخی از دستگاه ها و مسئولین

هشدار شورای عالی نظام پزشکی درباره عواقب ساده انگاری و عادی جلوه دادن شرایط توسط برخی از دستگاه ها و مسئولین

هشدار ویروس کرونا کووید 19

خطر ویروس کرونا رفع نشده است

???? شورای عالی نظام پزشکی در بیانیه ای خطاب به ملت شریف ایران؛ خواستار توجه بیشتر به رعایت موازین بهداشتی و ایمنی به منظور پیشگیری از افزایش تعداد قربانیان این ویروس نامرئی و خطرناک در نقاط مختلف کشور شده است.
????در متن این بیانیه آمده است:

بسمه تعالی
ملت بزرگ و شریف ایران

????قریب به سه ماه است که دنیا و کشور عزیز ما با همه گیری بیماری کرونا دست به گریبان بوده و کلیه ابعاد اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و حتی سیاسی جوامع مختلف به شدت تحت تأثیر آن قرار گرفته اند، این تأثیرات و محدودیت ها به حدی فراگیر و عمیق بوده که این همه گیری جهانی به عنوان بزرگترین تهدید بشری پس از جنگ جهانی دوم نام گرفته است. ابتلای بیش از یکصد هزار نفر از هموطنان و همچنین شهادت بیش از یکصد نفر از کادر بهداشتی و درمانی نشان دهنده آسیب های انسانی ناشی از این بیماری است که اهمیتی بسیار بیشتر از عوارض کلان اقتصادی دارد.

????فرزندان شما در بخش بهداشت و درمان دفاع از حقوق و سلامت بیماران و جامعه را وظیفه خود دانسته، با ایثارگری و فداکاری شبانه روزی حماسه ها آفریدند تا امروز بتوانیم شاهد موفقیت های نسبی در امر مقابله با ویروس کرونا باشیم. این جانفشانی ها و عشق بازی ها به حدی بود که مقام معظم رهبری آن را با حماسه های ماندگار دفاع مقدس بسیار شبیه دانسته و خواستار روایت و ثبت این لحظات ناب در تاریخ پرافتخار کشورمان گردیدند. بدون شک همین رویکرد حکیمانه، چنین جایگاه رفیع تاریخی و معنوی طب در ایران را رقم زده است.

ملت بزرگ ایران :

????دستاوردهای بزرگ امروز ارزان و سهل و آسان به دست نیامده، بلکه همانگونه که ذکر شد هزینه های بسیار اقتصادی و مهمتر از آن انسانی بابت آن پرداخت شده است. بنابراین پر واضح است که شرح، عقل و منطق حکم می کند که اولاً توفیقات به دست آمده حفظ گردیده و ثانیاً به شدت مراقبت نمائیم تا خدای ناکرده شاهد افزایش تعداد مبتلایان و به تبع؛ عزادار شدن خانواده های بیشتری نباشیم.

????هموطنان گرامی، متأسفانه اخیراٌ مشاهده می‌گردد که به دلایل مختلف منجمله ساده انگاری و عادی جلوه دادن شرایط توسط برخی از دستگاه ها و مسئولین، رعایت نکات ساده و در عین حال مهم بهداشتی کم رنگ گردیده، به صورتی که در روزهای اخیر مجدداً شاهد افزایش تعداد قربانیان این ویروس نامرئی و خطرناک در نقاط مختلف کشورمان هستیم که ناشی از غفلت و بی مبالاتی خود یا دیگران است.

خواهران و برادران عزیز:

????مدت زمان طولانی است که فرزندان شما در مراکز بهداشتی و درمانی در سخت ترین شرایط در حال مبارزه و مقابله با بیماری کووید 19 هستند، فشار کار و مشاهده بیماران به شدت بدحال؛ روح و جسم آنان را به شدت آزرده است. ابتلا و جان باختن همکارانشان نیز آنان را بیش از پیش فرسوده است. روا نیست که با بی مبالاتی خود جسم و جان آنان را خسته تر نمائیم. این عزیزان جان شیرین خود را برای حفظ سلامتی ما و شما به خطر انداخته اند، مشاهده بیماری هموطنان برای آنان جانکاه و تأسف بار است. بیائید برای حفظ سلامت خود و عزیزانتان و حمایت از مدافعان سلامت بیشتر دقت نمائیم. ویروس در کمین است، خطر رفع نشده است. افزایش موارد جدید منجمله کودکان گزارش شده است و هنوز هیچ دارو و یا واکسن برای این بیماری در دسترس نیست و تا آن زمان تنها و تنها رعایت دقیق موازین بهداشتی و فاصله اجتماعی می تواند از وخیم تر شدن اوضاع جلوگیری نموده به بهبود نسبی این شرایط منجر گردد.

مردم عزیز:

????روی سخن ما با شماست، شما که بیش از هر مقام مسئول و دستگاهی در کنترل این بیماری و یا بر عکس وخیم تر شدن آن موثر هستید.

????ما نمایندگان جامعه پزشکی کشور در شورای عالی نظام پزشکی؛ ضمن سپاس از اعتماد همیشگی ملت بزرگ ایران به همکارانمان که مرهمی بر بی مهری های برخی عناصر ناآگاه سیاسی و بی اخلاقی های رسانه ای بوده است، مصرانه از شما می خواهیم که با خودداری از تجمعات و ترددهای غیر ضرور و پیگیری امور از طرق غیر حضوری و رعایت کامل توصیه های بهداشتی، مسئولیت پذیری و بار فرهنگی گرانقدر خود را بیش از پیش به جهانیان نمایش دهید.

????امید که با عنایت پروردگار متعال و همدلی و همکاری شما عزیزان شاهد روزهای بهتری باشیم.

انشاء ا…

????شورای عالی نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *