هزینه پژوهش در جهان و ایران بالا رفته است/ برگزاری جشنواره علوم پزشکی رازی

هزینه پژوهش در جهان و ایران بالا رفته است/ برگزاری جشنواره علوم پزشکی رازی

[ad_1]

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، یونس پناهی در نشست خبری بیست‌و‌نهمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی اظهار کرد: هزینه‌های پژوهش هم در دنیا و هم  در ایران بالارفته است. در سال‌های گذشته بودجه‌های ما ثابت بوده و از طریق برنامه هفتم و نهادهای مسئول، همچون سازمان برنامه و بودجه پیگیری شده تا بودجه تحقیقات علوم پزشکی ارتقا یابد.

وی افزود: در کنار بودجه‌ها نیازمند توسعه زیرساخت‌های تحقیقاتی و فناوری، مطابق با نیاز جامعه و توسعه علم و فناوری و کسب جایگاه‌های برتر در دنیا هستیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بیان کرد: جشنواره رازی از سال 1374 هرساله برگزار می‌شود و در این جشنواره از محققان، پژوهشگران و فناوران برتر با تاکید بر تحقیقات باکیفیت، تقدیر می‌شود.

وی با بیان این که در این دولت برای نخستین بار آیین‌نامه اجرایی جشنواره رازی در شورای معاونان وزارت بهداشت مطرح و اصلاح شده است، افزود: بیست‌و‌نهمین جشنواره رازی مصادف با میلاد امام جواد (ع) در تاریخ دوم بهمن ماه 1402 در سالن همایش‌های بین‌المللی رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار می‌شود.

پناهی خاطرنشان کرد: بیشترین هدف جشنواره امسال شناسایی محققان و فناوران برتر و تقدیر از پژوهش‌های مسئله‌محور است. از اهداف دیگر جشنواره امسال کشف استعدادهای درخشان در محققان جوان و دانشجو برای تقویت تحقیقات در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور بوده است. همچنین از دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و نهادهای فعال برتر نیز تقدیر می‌شود.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در جشنواره بیست‌و‌نهم رازی از محققان و نهادهای تحقیقاتی تقدیر می‌شود، گفت: 20 نفر از برگزیدگان شخصیت حقیقی و 48 نفر نیز نهادهای حقوقی همچون دانشگاه‌های علوم پزشکی، مراکز تحقیقاتی و شرکت‌های دانش بنیان هستند.

پناهی اضافه کرد: در بخش حقوقی 4 محقق، 3 مخترع، 2 فناور، 3 محقق جوان، 2 دانشجوی فناور، 2 پژوهش کاربردی، 2 طرح تحقیقاتی و 10 دانشگاه برتر مورد تقدیر قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: دو سال است که واژه «فناوری» را به جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی افزوده‌ایم، بنابراین امسال از 6 مرکز رشد، 19 مرکز تحقیقاتی، 3 شرکت محصول برتر، یک شرکت دانش بنیان و واحدهای توسعه بالینی بیمارستان‌ها در بخش فناوری تجلیل می کنیم. همچنین، از 6 مجله فارسی و انگلیسی و از 19 مرکز تحقیقاتی که فعالیت های کاربردی داشته و حل مساله انجام داده اند نیز تقدیر خواهد شد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: در حوزه سیاستگذاری‌های تحقیقات و فناوری علوم پزشکی با نگاه سیاست‌های حمایتی، تغییرات زیادی انجام شده است. به این ترتیب که ما خودمان اعلام نیاز می‌کنیم و متناسب با زیرساخت‌های مراکز تحقیقاتی، نیازها را برای انجام پژوهش‌های لازم دراختیار محققان، مراکز تحقیقاتی و دانشگاه های علوم پزشکی قرار می دهیم.

پناهی یادآور شد: نگرش عدالت‌محوری در اختصاص بودجه‌ها حاکم شده و این بودجه‌ها در اختیار همه محققان قرار می‌گیرد زیرا عدالت‌محوری از سیاست‌های کلان دولت است و در وزارت بهداشت هم به صورت جدی پیگیری می‌شود.

وی تاکید کرد: طی دو سال گذشته، تمام مراکز تحقیقاتی و فناوری متناسب با فعالیت‌شان، پشتیبانی شده‌اند. تحقیقات را مردمی کرده‌ایم تا نتایجش در سفره مردم دیده شود. به عنوان مثال، در حوزه‌های دارو، ملزومات مصرفی پزشکی، بار بیماری‌ها، پرفشاری خون و دیابت که جزو نیازهای فعلی جامعه است، تحقیقات توسعه یافته یا پر رنگ‌تر می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین در جریان پویش ملی سلامت 40 مرکز تحقیقاتی مرتبط با بیماری‌های غیرواگیر از جمله پرفشاری خون و دیابت مورد هدف قرار گرفته‌اند و معاونت بهداشت نیز طی مکاتبه‌ای 10 طرح تحقیقاتی کلان را به ما اعلام کرده که از طریق موسسه نیماد به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اعلام شده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: برنامه «سلامت خانواده» نیز یکی دیگر از هدف گذاری‌هاست که در این خصوص، مراکز مرتبط شناسایی شده و از محل حمایت‌های یک درصد و ماده 56 به همه دانشگاه‌های علوم پزشکی ماموریت ویژه پژوهشی ابلاغ شده است

وی با بیان این که در بیست و نهمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی عملکرد 807 محقق در بخش حقیقی مورد بررسی قرار گرفته است که این رقم سال گذشته حدود 500 محقق بود، گفت: شاخص‌های ارزشیابی نیز تغییر یافته است. به عنوان مثال، قبلا صِرف داشتن مجله توسط یک دانشگاه امتیاز داشت، ولی اکنون مجلاتی امتیاز دارند که مقالات ISI داشته باشند. یعنی به جای حجم تحقیقات، اثرگذاری تحقیقات دارای امتیاز شده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به اینکه رئیس شورای عالی سیاست گذاری جشنواره رازی وزیر بهداشت است، تصریح کرد: متناسب با شعار امسال که «مهار تورم و رشد تولید» بود، پنج کمیته علوم پایه، علوم بالینی، فناوری، دانشجویی و نیز برای نخستین بار کمیته بهره‌وری و ارتقای سلامت، جهت بررسی تحقیقات، فناوری‌ها و آثار رسیده به جشنواره بیست‌و‌نهم رازی، تشکیل شد.

انتهای پیام/

[ad_2]

منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *