نگاهی به عملکرد دولت سیزدهم در حوزه سلامت؛ از افزایش 16000 تخت بیمارستانی تا صفر شدن صف کاشت حلزون شنوایی + اینفوگرافیک

نگاهی به عملکرد دولت سیزدهم در حوزه سلامت؛ از افزایش 16000 تخت بیمارستانی تا صفر شدن صف کاشت حلزون شنوایی + اینفوگرافیک

[ad_1]

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سلامت یکی از مهم‌ترین مسائل امروزه جوامع بشری است و توسعه و پیشرفت آن، یکی از شاخص‌های مهم پیشرفت هر کشوری به شمار می‌رود.

در همین راستا وزارت بهداشت دولت سیزدهم از زمان آغاز به کار دولت تاکنون، اقدامات چشمگیری در حوزه بهداشت و درمان انجام داده است.

توزیع 2800 پزشک متخصص با اولویت مناطق محروم

پایین بودن دسترسی مردم به پزشک متخصص در مناطق محروم یکی از معضلات این مناطق بود که وزارت بهداشت برای رفع این معضل، از سال 1400 تا 1402، تعداد 2800 پزشک متخصص را با اولویت مناطق محروم در کشور توزیع کرده است.

در حال حاضر 60 هزار پزشک متخصص و 90 هزار پزشک عمومی در کشور در حال فعالیت و ارائه خدمات درمانی به مردم هستند.

تجهیز 16000 تخت بیمارستانی در دولت سیزدهم

دولت سیزدهم در زمینه افزایش تعداد تخت‌های بیمارستانی نیز اقدامات ویژه‌ای انجام داده است؛ در دولت سیزدهم 16000 تخت بیمارستانی تجهیز و تکمیل شده است؛ میزان تخت‌های اضافه شده به بیمارستان‌های کشور در این دولت، معادل 10 درصد کل تخت‌های بیمارستانی کشور است.

این دستاورد، تعداد تخت‌های مراقبت‌های ویژه کودکان را نیز دو برابر کرده و از 500 به 1000 تخت رسانده است.

رکوردشکنی عمل جراحی پیوند در سال 1401

رکورد انجام عمل جراحی پیوند عضو در کشور در سال 1401 نیز شکسته شد. با تلاش کارکنان واحدهای شناسایی، فراهم‌آوری و پیوند اعضای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در سال 1401 بالغ بر 3 هزار و 510 بیمار نیازمند پیوند عضو در کشور تحت عمل پیوند اعضا قرار گرفتند؛ از این تعداد بیشترین پیوند مربوط به پیوند کلیه با 2430 نفر و پس از آن کبد با 893 پیوند بوده که این تعداد بی‌سابقه‌ترین رقم از ابتدای تاریخ پیوند در کشور به طور سالیانه بوده است.

ورود بیش از 1.2 میلیون گردشگر سلامت به ایران در یک‌سال

در زمان شروع دولت تنها 130 مرکز مجوز گردشگری سلامت را داشته‌اند اما الان این آمار به 280 مرکز رسیده است.

توانمندی پزشکان ایرانی از سویی و اقدامات وزارت بهداشت برای افزایش تعداد مراکز پذیرنده بیماران خارجی در سال گذشته باعث یک میلیون و 200 هزار بیمار خارجی به ایران برای دریافت خدمات درمانی شده است.

 وزیر بهداشت می‌گوید: به دلیل اینکه جمهوری اسلامی ایران قوی‌ترین حوزه سلامت منطقه را دارد، مردم کشورهای همسایه تمایل دارند برای درمان به کشور ما مراجعه کنند.

به گفته وی، طی سال گذشته از 64 ملیت گوناگون 1.2 میلیون گردشگر سلامت به کشور ما مراجعه کرده‌اند که منجر به یک میلیارد دلار ارزآوری برای کشور شده است.

براساس اعلام معاون درمان، بیشترین علت مراجعات بیماران خارجی مربوط به درمان ناباروری است؛ پس از آن خدمات چشم پزشکی، ارتوپدی، زیبایی و جراحی اطفال و بیماری‌های قلبی بیشترین علت مراجعه بیماران خارجی به ایران را شامل می‌شوند.

رایگان شدن هزینه 200 میلیون تومانی کاشت حلزون شنوایی کودکان

شنوایی پس از حس بینایی، مهم‌ترین وسیله دریافت دانش، تجربه و لذت محسوب می‌شود و از این رو درمان بیماران دچار کم شنوایی اهمیت ویژه‌ای دارد؛ کاشت حلزون شنوایی یکی از راه‌های برطرف کردن مشکل ناشنوایی در کودکان است؛ کاشت حلزون برای کودکانی که در سنین زیر 4 سال قرار دارند اهمیت ویژه‌ای دارد زیرا کودکانی که مشکل شنوایی دارند در تکلم نیز دچار مشکل می‌‌شوند و بنابراین کاشت حلزون شنوایی علاوه بر رفع مشکل شنوایی، به بهبود تکلم آنها نیز کمک می‌کند.

سالانه حدود 2000 کودک ناشنوا در ایران به دنیا می‌آیند؛ تا چند سال پیش، هزینه‌های عمل کاشت حلزون بسیار بالا و حدود 200 میلیون تومان بود، خانواده‌های زیادی توان پرداخت هزینه عمل کاشت حلزون را نداشتند و سال‌ها در انتظار نوبت عمل می‌ماندند و از دست دادن سن طلایی کاشت یعنی صفر تا 4 سالگی باعث می‌شد کودک ناشنوا در مهارت‌های ارتباطی دیگر نیز دچار مشکل شود. با دستور وزیر بهداشت دولت سیزدهم، طرح ملی کاشت حلزون شنوایی جهت تسریع و تسهیل در امر حل مشکلات بیماران ناشنوای کاندید عمل کاشت حلزون شنوایی آغاز و اعمال کاشت حلزون به صورت رایگان انجام شد و صف انتظار به صفر رسید.

راه اندازی صندوقی برای حمایت از بیماران خاص و صعب‌العلاج

در همه کشورهای جهان، بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج و نادر هزینه‌های کمرشکنی به بیماران تحمیل می‌کنند. چندی پس از استقرار دولت سیزدهم، یک صندوق با بودجه 5 هزار میلیارد تومان در اختیار بیمه سلامت قرار گرفت تا علاوه بر منابع قبلی، پوشش هزینه‌های خدمات درمانی بیماران خاص و صعب‌العلاج را افزایش دهد. در سال جاری بودجه این صندوق به 7000 میلیارد تومان رسیده است.

2 میلیون بیمار خاص و صعب‌العلاج نشان دار شده‌اند و هزینه‌های بیش از 107 نوع بیماری خاص و صعب‌العلاج نظیر سرطان‌ها، تالاسمی، ام‌اس، پیوند کلیه، دیابت، اوتیسم، سیستیک فیبروزیس، بیماری‌های متابولیک و… تحت پوشش این صندوق قرار دارد. هزینه‌های مربوط به داروها، پاراکلینیک، توانبخشی، ویزیت و خدمات پزشکی مرتبط با قرار گرفتن بیماران خاص تحت پوشش این صندوق، کاهش می‌یابد.

بیمه رایگان 12.5 میلیون ایرانی در دولت سیزدهم

دولت سیزدهم از زمان آغاز به کار، 12.5 میلیون نفر ایرانی را در 5 دهک درآمدی تحت پوشش بیمه رایگان قرار داده است و در حال حاضر بیش از 33 میلیون نفر در بیمه سلامت تحت پوشش بیمه رایگان هستند.

درصد پرداخت از جیب مردم نیز در این دولت کاهش یافته است و هم اکنون 90 درصد هزینه‌ها در بخش بستری و 70 درصد هزینه‌های درمانی مردم در بخش سرپایی توسط بیمه‌های پایه پرداخت می‌شود.

وزارت بهداشت , بهداشت و درمان , بیمارستان ,

انتهای پیام/

[ad_2]

منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *