ماجرای دریافت هزینه داروی “پلاویکس” از یک جانباز شیمیایی

ماجرای دریافت هزینه داروی “پلاویکس” از یک جانباز شیمیایی


به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، هفته گذشته بود که یک جانباز شیمیایی در تماس با خبرگزاری تسنیم اعلام کرد که برای گرفتن داروی “پلاویکس”، داروخانه از او پول اخذ کرده و هنگامی که وی علت پرداخت این مبلغ را از متصدی داروخانه سؤال کرده، متصدی گفته که بنا بر اعلام بیمه دی، شما این مبلغ را باید خودتان بپردازید.

در همین خصوص بیمه دی چنین ابلاغی را به داروخانه‌ها از جانب این بیمه‌گر رد کرد و گفت: اگر داروخانه از طرف بیمه دی چنین موضوعی را مطرح کرده، صد در صد اشتباه است و این شرکت بیمه تصمیمی در این خصوص نگرفته است.

در همین راستا خبرنگار تسنیم برای پیگیری ماجرا به داروخانه مذکور مراجعه و مدارک مربوط به این بیمار جانباز را مطالبه کرد.

محمدی، رئیس این داروخانه در گفت‌وگو با تسنیم با بیان این‌که داروی پلاویکس برای بیمارانی تجویز می‌شود که استنت قلبی دارند، اظهار کرد: براساس پروتکل‌های درمانی، بیمارانی که استنت قلبی دارند حداکثر تا سه سال نیاز به داروی پلاویکس دارند و معمولاً پزشکان تا یک سال پس از استنت‌گذاری،‌ این دارو را برای بیمار تجویز می‌کنند؛ به همین دلیل نیز بیمه‌ها به مدت 12 ماه این دارو را تحت پوشش قرار می‌دهند و پس از آن، پزشک می‌تواند داروی ضدانعقاد دیگری را برای بیمار تجویز کند.

وی افزود: این جانباز گرامی در ابتدای مهرماه 1401 مصرف دارو را آغاز کرده و تا اول مهرماه سال 1402 می‌توانسته این دارو را با پوشش بیمه‌ای دریافت کند و خارج از این مدت، داروی پلاویکس را باید به صورت آزاد دریافت یا از داروی جایگزین دیگری که تحت پوشش بیمه است استفاده کند و به دلیل اینکه مدت زمان 12 ماهه به پایان رسیده، پوشش بیمه‌ای این دارو نیز به پایان رسیده و این مبلغ از بیمار اخذ شده است.

وی ادامه داد: بیمه‌های پایه ملزم به پرداخت هزینه حذف سهم ارز داروها به داروخانه هستند و بیمه دی به عنوان بیمه تکمیلی هزینه‌های دارویی مازاد بر سهم بیمه‌گران پایه را پرداخت می‌کند. در این مورد، باتوجه به این که مدت زمان پوشش بیمه‌ای پایه این دارو برای این جانباز عزیز تمام شده بوده، بیمه دی صرفاً هزینه مازاد دارو را بدون پرداخت سهم ارز تقبل کرده و در “صورت هزینه درمان بیمار” درج کرده که 79 هزار تومان از مبلغ دارو را باید بیمار پرداخت کند بنابراین این میزان دریافتی به دلیل تمام شدن مدت زمان 12 ماهه پوشش بیمه‌ای پایه بوده است و داروخانه هیچ تخلفی در این زمینه نداشته است.

وزارت بهداشت , بهداشت و درمان , اخبار شرکت‌های بیمه ,

انتهای پیام/منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *