ماجرای اضافه شدن 2 واکسن به برنامه واکسیناسیون اجباری کودکان چیست؟

ماجرای اضافه شدن 2 واکسن به برنامه واکسیناسیون اجباری کودکان چیست؟


به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، چندی پیش برخی مقامات وزارت بهداشت اعلام کرده بودند که دو واکسن به‌نام‌های “پنوموکوک” و “روتاویروس” قرار است به برنامه واکسیناسیون کشوری اضافه شوند؛ روز گذشته جدولی در فضای مجازی و برخی رسانه‌ها منتشر شد که در آن ادعا می‌شود این دو واکسن جدید به برنامه واکسیناسیون کودکان اضافه شده است.

در همین راستا محسن زهرایی؛ رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار کرد: هنوز واکسن پنوموکوک و روتاویروس به چرخه واکسیناسیون اجباری کودکان اضافه نشده‌‌اند؛ این دو واکسن قرار است در آینده نزدیک به چرخه واکسیناسیون کودکان اضافه شوند و در زمان حاضر صرفاً زیرساخت‌های لازم برای اضافه شدن این دو واکسن، در حال آماده‌سازی است.

وی افزود: در صورت اضافه شدن این واکسن‌ها به برنامه واکسیناسیون، آن را به‌طور رسمی از طریق رسانه‌ها اعلام خواهیم کرد؛ روز گذشته تصویر یک جدول در کانال‌های خبری منتشر شده است که این جدول، مربوط به چرخه واکسیناسیون، بعد از اضافه شدن این 2 واکسن است.

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت ادامه داد: در واقع این جدول برای این است که تا چند ماه آینده که این واکسن‌ها به چرخه واکسیناسیون اضافه شوند، همکاران ما در شبکه بهداشتی بتوانند آمادگی لازم را برای ثبت آن در سیستم وزارت بهداشت کسب کنند همچنین در کارت واکسن کودکان که به خانواده‌ها ارائه می‌شود؛ باید این دو واکسن نیز لحاظ شوند، در این راستا ما با دانشگاه‌های علوم پزشکی مکاتبه‌ای داشتیم مبنی بر این که اگر می‌خواهند کارت واکسن جدیدی چاپ کنند؛ جایی برای ثبت این دو واکسن نیز درنظر بگیرند اما هنوز ورود این دو واکسن به برنامه واکسیناسیون کودکان، آغاز نشده است.

وی با بیان این‌که واکسن روتاویروس که از اسهال‌های شایع در کودکان پیشگیری می‌کند در سه نوبت 2، 4 و 6 ماهگی قابل تزریق است، افزود: واکسن روتاویروس به صورت خوراکی مصرف می‌شود.

وی با اشاره به فرم تزریقی واکسن پنوموکوک، یادآور شد: بر اساس مصوبه کمیته کشوری ایمن سازی، این واکسن نیز در سنین 2، 4 و 12 ماهگی برای نوزادان قابل تزریق است. در حال حاضر شبکه بهداشت کشور آماده ورود این واکسن‌هاست تا پس از فراهم شدن شرایط، این دو واکسن نیز به گروه هدف تزریق شود.

زهرایی با اشاره به تکلیف وزارت بهداشت در برنامه توسعه برای ارتقای واکسیناسیون کشوری همتراز با کشورهای توسعه یافته، از به ثمر نشستن تلاش‌ها برای ورود دو واکسن روتاویروس و پنوموکوک به برنامه ایمن‌سازی کشوری خبر داد و گفت: در حال حاضر 138 کشور دنیا از این دو واکسن در برنامه واکسیناسیون کشوری خود استفاده می‌کنند و با اضافه شدن این دو واکسن، جهش بزرگی در برنامه واکسیناسیون خواهیم داشت که منافع بسیاری برای سلامت کودکان به همراه خواهد داشت.

وی تاکید کرد: واکسن روتاویروس بر اساس پیش بینی‌ها می‌تواند سالیانه از 120 هزار مورد بستری کودکان به دلیل اسهال‌های روتاویروسی و همچنین واکسن پنوموکوک از حدود 50 هزار عفونت‌ شدید پنوموکوکی پیشگیری و مصرف آنتی بیوتیک و در نتیجه مقاومت آنتی بیوتیکی را کمتر کند.

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت از تلاش‌های مجموعه های واکسن ساز دانش بنیان داخلی برای ساخت این دو واکسن خبر داد و گفت: امیدواریم وقتی تولید داخلی این دو واکسن به نتیجه رسید و مطالعات کنترل کیفی توسط سازمان غذا و دارو بررسی و تاییدیه و مجور مصرف توسط این مجموعه‌ها دریافت شد بتوانیم از تولیدات داخلی در برنامه واکسیناسیون کشوری استفاده کنیم اما در حال حاضر به دلیل زمان‌بر بودن این فرآیند، واکسیناسیون با واکسن‌های وارداتی انجام و پس از تایید واکسن‌های داخلی، این کار با تولیدات داخلی انجام می‌شود.

وی از واکسیناسیون به عنوان موثرترین مداخله بهداشتی شناخته شده برای حفاظت از سلامت کودکان یاد کرد و گفت: واکسیناسیون سالانه در جهان از مرگ دو و نیم میلیون کودک پیشگیری می‌کند که نشان‌دهنده اثربخشی بسیار بالای واکسن‌هاست.
رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت بااشاره به تولید و تنوع واکسن‌های جدید همزمان با پیشرفت علم و تکنولوژی، خاطرنشان کرد: در حال حاضر واکسن‌های بیشتری علیه تعداد بیشتری از بیمارها در دسترس ما قرار دارد و برنامه ایمن سازی کشورها برخلاف 40 سال پیش که 6 بیماری مانند سل، دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، فلج اطفال و سرخک را پوشش می‌داد، توسعه یافته است.

وی ادامه داد: برنامه توسعه ایمن سازی در کشور از سال‌های 62 و 63 در کشورمان آغاز شد در حالی که در سال‌های قبل از آن، برنامه واکسیناسیون به صورت پراکنده در سیستم بهداری سابق جریان داشت اما با برنامه‌ریزی وسیع و ایجاد شبکه بهداشت از سال 63، برنامه توسعه ایمن‌سازی با هدف ارائه یکسان واکسن در سراسر کشور شکل گرفت.

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت با بیان اینکه در سال 63 پوشش واکسیناسیون در کودکان گروه هدف به طور متوسط حدود 35 درصد بود، افزود: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در کمتر از 7 سال و در سال 1370 به پوشش بسیار مناسب حدود 95 درصدی رسید و سال‌های سال است که پوشش واکسیناسیون در کشورمان در حد 98 تا 99 درصد گروه هدف در کودکان است.

به گفته زهرایی، پوشش بالای واکسیناسیون کودکان کشورمان در منطقه جز برترین‌ها و در دنیا نیز در مقایسه با کشورهای صنعتی و توسعه یافته، ایران پوشش واکسیناسیون کامل‌تر و جامع‌تری دارد.

وی به دستاوردهای واکسیناسیون کشوری برای سلامت کودکان و جامعه اشاره و عنوان کرد: با واکسیناسیون توانستیم بیماری فلج اطفال را از کشورمان پاک کنیم؛ به گونه‌ای که آخرین مورد فلج اطفال در کشورمان مربوط به یکی از ابتباع بیگانه در سال 1379 بوده و بعد از آن با وجود اینکه این بیماری در مرزهای خارجی وجود دارد، هیچ موردی از فلج اطفال در طول سالهای گذشته در کشور نداشته‌ایم.

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت بیان کرد: با پوشش مناسب واکسیناسیون، بیماری سرخک در مرحله حذف قرار گرفته و جزو سه کشور اول منطقه هستیم که در سال 1398 تاییدیه حذف سرخک و سرخجه به ایران اعطا شد. همچنین در سال‌های اخیر، شیوع حاملین مزمن هپاتیت ب از 3.5 درصد جامعه به کمتر از یک درصد رسیده و روند کاهشی “هپاتیت ب” همچنان در کشور ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/+منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *