قیمت ماده اولیه “شیرخشک” 7برابر شده است/ هشدار کمبود “شیرخشک” در ماه های آینده

قیمت ماده اولیه “شیرخشک” 7برابر شده است/ هشدار کمبود “شیرخشک” در ماه های آینده


هانی تحویل‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره آخرین وضعیت تولید شیرخشک در کشور اظهار کرد: از سه هفته پیش به‌صورت ناگهانی و خلق‌الساعه نرخ ارز دولتی مواد اولیه شیرخشک از 4200 تومان به 28 هزار و 500 تومان تغییر کرد اما این مسئله از پیش به اطلاع تولیدکنندگان شیرخشک نرسیده بود.

قیمت ماده اولیه شیرخشک 7برابر شد

وی افزود: موجودی ماده اولیه در شرکت‌های تولیدکننده پایین است و اگر شرکت‌ها بخواهند ماده اولیه را با نرخ جدید که قیمت آن 7 برابر شده است، تأمین کنند در مضیقه مالی قرار می‌گیرند.

3 چالش اساسی تولیدکنندگان شیرخشک کشور

تحویل‌زاده ادامه داد: تغییر نرخ ارز مواد اولیه شیرخشک فشار نقدینگی زیادی به شرکت‌های تولیدکننده شیرخشک نوزادان وارد می‌کند؛ از سوی دیگر هفته گذشته بانک مرکزی اعلام کرد که به‌ازای هر محموله‌ای که وارد گمرک و ترخیص می‌شود شرکت‌های تولیدکننده شیرخشک فقط دو ماه فرصت دارند که نسبت به پرداخت مابه‌التفاوت ارز 28 هزار و 500 تومانی و 4200 تومانی اقدام کنند که این موضوع نیز فشار مالی بسیار زیادی به تولیدکنندگان وارد کرده است زیرا از زمانی که ماده اولیه از گمرک ترخیص شود تا زمانی که به کارخانه برسد و آزمایش و تولید و پخش شود و پول آن از داروخانه‌ها وصول شود حدود 7 تا 8 ماه به‌طول می‌انجامد و شرکت‌های تولیدکننده نمی‌توانند در بازه زمانی دوماهه نقدینگی موردنیاز را تأمین کنند.

هشدار کمبود شیرخشک در ماه‌های آینده در صورت عدم‌رفع مشکلات

رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک اطفال گفت: مسئله دیگر قیمت‌گذاری دستوری سازمان غذا و داروست که بدون این‌که مدارک جدیدی از ما بگیرد خودش رأساً اقدام به قیمت‌گذاری شیرخشک کرده و قیمتی به شیرخشک داده است که به‌نفع تولیدکنندگان نیست و ادامه تولید با این روند امکان‌پذیر نیست؛ اگر این مشکل ادامه‌دار شود و مسائل ذکرشده حل نشود هشدار می‌دهیم که در ماه‌های آینده باز هم دچار مشکل کمبود شیرخشک در سطح کشور خواهیم شد.

به گزارش تسنیم، در حال حاضر علی‌رغم تغییر نرخ ارز مواد اولیه شیرخشک و افزایش هفت برابری قیمت آن، بهای شیرخشک برای متقاضیان تغییر نکرده است و خانواده‌‌ها با همراه داشتن کدملی کودک خود در هنگام خرید شیرخشک، می‌توانند آن را با قیمت قبلی و به صورت یارانه‌ای تا سقف 10 قوطی در ماه دریافت کنند. اتباع خارجی نیز با ارائه شناسه یکتا می‌توانند شیرخشک کودک خود را دریافت کنند.

سازمان غذا و دارو با اشاره به این که طبق برآوردها هر کودک زیر 2 سال نیاز به ماهانه 8 قوطی شیرخشک دارد؛ اعلام کرده است که از این پس در هر ماه 10 قوطی شیرخشک به صورت یارانه‌ای و 10 قوطی نیز به صورت غیریارانه‌ای برای هر کودک در نظر گرفته شده و با ارائه کد ملی کودک به داروخانه‌ها، به متقاضیان ارائه می‌شود.

انتهای پیام/+منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *