فاصله اجتماعی؟!

فاصله اجتماعی؟!

اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در اصفهان

قرنطینه چند سطح داره:

۱- حداقلی‌ترین سطح، ایزوله کردن مریض در منزل یا درمانگاه هست.
به این میگن isolation.

۲- سطح بعد، قرنطینه کردن افرادیه که به دلیل تماس نزدیک با مریض، مشکوک به بیماری هستند. اینها تا مشخص شدن نتیجه تست در قرنطینه می‌مونند.
به این میگن quarantine.

۳- سطح وسیعتر قرنطینه اونجاست که می‌دونیم عده زیادی تو شهر مریض هستند، ولی نمی‌دونیم چه کسانی. تعداد زیادی هم ناقل هستند که خودشون هم خبر ندارند.

در این شرایط، توصیه به رعایت «فاصله اجتماعی» میشه. مثلا سینماها و مدارس تعطیل میشه، پارکها و مساجد بسته میشه، و همایشها لغو میشه. شرکتها هم جلسات رو غیرحضوری برگزار می‌کنند و حتی‌المقدور کارمندهاشون از خونه کار می‌کنند. علاوه بر اون، سفرهای قطارهای مسافربری، پروازها، و حتی اتوبوسهای بین‌شهری هم کاهش پیدا می‌کنند.
به مجموعه این اقدامات social distancing یا رعایت «فاصله اجتماعی» گفته میشه، و داوطلبانه‌ست.

۴- شدیدترین شکل قرنطینه، برقراری حکومت نظامی و منع تردد در شهره. در این حالت، اگه کسی از خونه خارج بشه دستگیر میشه.
به این اقدام lock down یا cordon sanitaire میگن و در ووهان و چند شهر دیگه ایالت هوبِی، و همینطور چند شهر ایتالیا اجرا شد.
یک کارشناس سازمان بهداشت جهانی میگه موفقیت چین بخاطر شناسایی سریع مریض‌ها، ردیابی افرادی که با او در تماس بودند، تست کردن سریع اونها، و همینطور تعطیلی تجمعات عمومی بوده. در واقع آنچه از تجربه چین یاد میگیریم اینه که سطح سوم قرنطینه به مراتب از سطح چهارم در مهار شیوع موثرتره.

شناسایی سریع، کلیدی‌ترین رمز مهار مریضیه

کره جنوبی با جمعیت ۵۲ میلیون نفری، ۱۴۰ هزار تست انجام داده و در نتیجه حدود ۷ هزار مریض رو شناسایی کرده. از نظر تعداد تست به جمعیت کشور، کره با فاصله، رکورددار دنیاست.

???? دولت در سراسر کشور گیشه‌هایی ایجاد کرده شبیه فست‌فودهایی که مردم از تو ماشین سفارش می‌دن. مردم با ماشین می‌رن اونجا، و پیاده نمی‌شن. بهیار میاد دم پنجره ماشین تست میگیره، و نتیجه رو بعدا خبر می‌دن. از ماشین پیاده نشدن و به بیمارستان نرفتن، هم برای مردم آسونتره، هم ریسک سرایت بیماری رو کاهش میده.

▪️چین هم یه شماره تلفن اعلام کرده که اگه کسی زنگ بزنه، یه تیم میره خونه‌ش تست می‌گیره تا طرف بیرون نیاد.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

جمع بندی:

‼️قرنطینه به معنی منع اجباری تردد، بی‌فایده‌ست.

❗️پس چه اقداماتی فایده داره؟
۱) کاهش تجمعات عمومی، ۲) اقناع و آموزش مردم برای خونه موندن داوطلبانه و رعایت بهداشت، ۳) تست سریع و زیاد، ۴) انتشار روزانه آمار اپیدمیولوژیک

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *