عرضه “قرص برنج” ممنوع است/ عوارض مرگبار مسمومیت با این ماده سمی

عرضه “قرص برنج” ممنوع است/ عوارض مرگبار مسمومیت با این ماده سمی


به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، جعفر جندقی؛ رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اظهار کرد: فسفید آلومینیوم که در ایران به نام قرص برنج شناخته می‌شود، آفت کش خطرناکی است؛ در حال حاضر عرضه این سم خطرناک در کشور ممنوع است. لذا ضروری است مردم بدانند که عرضه این ترکیب قاچاق محسوب می‌شود و همچنین بدانند که استفاده از آن نیاز به تخصص دارد. لذا نباید در امور روزمره زندگی نظیر جلوگیری از آلودگی برنج و بقولات از آن استفاده کنند. همچنین نباید اجازه دهند تا افرادی به بهانه مبارزه با آفات در منازل و محل‌ کارشان از این ترکیب استفاده کنند. مردم می‌توانند هرگونه استفاده از این ترکیب را به شماره 190 گزارش دهند تا دانشگاه‌های علوم پزشکی به آن رسیدگی کنند.

وی ادامه داد: در صورت سوء مصرف و استفاده اشتباه آن یا استشمام گاز حاصل از آن عوارض حادی را ایجاد می‌کند که منجر به مرگ می‌شود. این ترکیب در مجاورت هوا و یا تماس با ترشحات دستگاه گوارش، در واقع در واکنش با آب موجود در محیط، گاز بسیار سمی “فسفین” را متصاعد می‌کند که به سرعت وارد مخاط ریه و یا دستگاه گوارش می‌شود و به محض ورود به بدن به سیستم تنفسی حمله می‌کند. در نتیجه بدن دیگر نمی تواند از اکسیژن استفاده کند و در این صورت مرگ سلولی اتفاق می‌افتد.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزود: معمولاً عوارض ایجاد شده در اثر مسمومیت با این ماده خطرناک شامل عوارض قلبی عروقی، تنفسی، گوارشی و عصبی است. برخی از شایع‌ترین علائم و نشانه‌های بالینی مسمومیت با قرص برنج نیز شامل بی‌اشتهایی، بی‌قراری، تحریک‌پذیری، سرگیجه، لرزش، دوبینی، عدم تعادل، تنگی نفس، دردهای شکمی، افت شدید فشار خون، کاهش برون ده قلبی، اختلال در ضربان قلب است. علائم مسمومیت معمولاً نیم ساعت پس از سوء مصرف ظاهر می‌شود و سه تا چهار ساعت بعد سیستم تنفسی و قلب را دچار مشکل می‌کند.

وی تصریح کرد: یشتر مرگ و میرها در خلال 12 تا 24 ساعت اولیه مسمومیت اتفاق می‌افتد و معمولاً ناشی از ایست قلبی است. مرگ و میر بعد از 24 ساعت نیز اغلب ناشی از نارسایی کبدی و کلیوی است.

انتهای پیام/منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *