شروط سازمان غذا و دارو برای فروش اینترنتی مکمل‌هاطاهری کاشانی رئیس اداره نظارت سازمان غذا و دارو ضمن اشاره به اینکه در دوسال گذشته هیچگونه فرآورده مکمل وارد کشور نشده است، گفت: به‌‍ طور خاص محصولات نهایی در این حوزه وارد کشور نمی‌شوند و بیش از ۹۹ درصد از واردات به مواد اولیه‌‍ محدود می‌شود؛ این محصولات در داخل کشور مورد آزمایش قرار می‌گیرند، برچسب‌زنی و بسته‌بندی شده و به بازار عرضه می‌شوند.

وی افزود: طی سال گذشته اداره مکمل نزدیک به ۳ هزار و ۵۰۰ IRC برای شرکت‌های مختلف تمدید و صادر کرده است.

رئیس اداره نظارت، ارزیابی و ثبت مکمل‌های تغذیه‌ای، ورزشی و انرژی‌زا گفت: وقتی شرکت یا کارخانه‌ای قصد دارد نمایندگی یک شرکت خارجی را دریافت کند و محصول آن شرکت را به‌صورت تحت لیسانس تولید کند، نیاز به گواهی تحت عنوان FSC دارد که مشخص شود محصول در آن کشور مجوز فروش دارد.

طاهری‌کاشانی درباره بخشنامه جدید فروش مکمل‌های غذایی گفت: در این بخشنامه تاکید شده است که خرید، فروش و عرضه مکمل‌های غذایی از طریق فضای مجازی دو شرط دارد؛ در ابتدا مجوز‌های آن باید از سازمان غذا و دارو دریافت شود. برخی دیگر از مجوز‌ها هم باید از مرکز توسعه تجارت الکترونیک دریافت شود.

وی افزود: نظارت بر فروشگاه‌های اینترنتی عرضه کننده انواع مکمل ها، برعهده دانشگاه ناظر و معاونت غذا و داروی آن استانی است که انبار فروش در آن قرار دارد.

 رییس اداره نظارت، ارزیابی و ثبت مکمل‌های تغذیه‌ای با اشاره به اینکه هنگام مراجعه به عطاری‌ها باید به پروانه کسب آن‌ها توجه کرد، افزود: عطاری‌ها صرفا مجازند که عصاره، روغن‌های اصل و برخی عرقیات را به مشتریان عرضه کنند؛ به همین جهت مردم باید توجه کنند که شرح‌حال نویسی، تجویز دارو، مشاوره و مواردی، چون ماساژدرمانی و طب سوزنی، غیرقانونی در این مراکز هستند. تجویز دارو، مشاوره دارویی و شرح‌حال‌گیری تنها توسط پزشک و داروساز صورت می‌گیرد.

طاهری‌کاشانی ضمن تأکید به ممنوعیت تجویز، تزریق و توزیع مکمل‌های ترکیبی توسط مربیان باشگاه‌ها، گفت: مربیان تحت هیچ شرایطی حق عرضه پودر‌های بدن‌سازی در باشگاه‌ها را ندارند و فقط می‌توانند محصولات را معرفی کنند، تنها محل عرضه مکمل‌های ورزشی، داروخانه‎‌ها هستند.منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *