روش‌های پیشگیری از اختلالات اسکلتی و عضلانی

[ad_1]

دکتر فاطمه حجتی، متخصص طب فیزیکی و توان بخشی در گفت و گو با رادیو سلامت گفت: درد‌های گردن شایع‌ترین درد‌های اسکلتی و عضلانی هستند. علت بروز این درد‌ها در جوانان خستگی و مشکلات عضلانی است؛ اما با افزایش سن، مشکلات استخوانی، آتروز و دیسک مطرح می‌شوند.

او ګفت: برخی مشاغل طوری هستند که افراد مدت طولانی پشت میز می‌نشینند٬ بدون آن که حرکتی بکنند. به ویژه اگر این افراد در وضعیت نامناسبی هم باشند، دچار گرفتگی عضلات مخصوصا عضلات گردن و شانه می‌شوند.

این متخصص طب فیزیکی و توان بخشی در ادامه بیان کرد: افراد باید نحوه نشستنشان را اصلاح کنند و حتما از بی حرکتی طولانی خودداری کنند. اگر ۴۰ الی ۴۵ دقیقه بی حرکت بودیم٬ دو الی سه دقیقه از جا بلند شویم و حرکات کششی دست را انجام دهیم.

وی با بیان این که آسیب‌های اسکلتی و عضلانی در کسانی که عضلات قوی تری دارند٬ کم‌تر است، گفت: اگر ورزش نامناسب باشد٬ عامل آسیب می‌شود. برنامه ورزشی مناسب و منظم نه از نوع آسیب رسان سبب پیشگیری از اختلالات اسکلتی و عضلانی می‌شود.

حجتی در خصوص پیشگیری از آرتروز گردن و بیرون زدگی دیسک با افزایش سن تصریح کرد: افزایش سن امری اجتناب ناپذیر است. با ورزش منظم و رعایت فعالیت‌های روزمره، پرهیز بیش از حد از خم نگه داشتن سر به جلو و پرهیز از چرخش بیش از حد سر می‌توان از بروز این بیماری‌ها جلوگیری کرد.

وی به کسانی که سابقه گردن درد و بیرون زدگی دیسک دارند، توصیه کرد: اگر دچار ضعف عضلات در دست و پا شدید، حتما به پزشک مراجعه کنید. همچنین بی اختیاری ادرار و بی اختیاری مدفوع از عوامل خطر فشار به اعصاب نخاع هستند که باید جدی گرفته شوند.

[ad_2]

منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *