دفاع صریح وزیر بهداشت از هیئت امنای صرفه جویی ارزی


به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، بهرام عین اللهی امروز در همایش خدمت ماندگار و گرامیداشت زنده یاد دکتر عباس شیبانی، موسس هیئت امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران اظهار کرد: دکتر شیبانی از دوران جوانی فعالیت‌های مبارزاتی خود علیه رژیم ستمشاهی را آغاز کردند و به دلیل این فعالیت‌ها، بارها دستگیر و حبس شدند.

وی افزود: دکتر شیبانی بسیار مردمی، ساده زیست و وارسته بودند. وی شخصیتی ولایت‌پذیر و از رهبری تبعیت داشتند که این ویژگی الگوی ماست. دکتر شیبانی همچنین هیچ‌گاه از قبول مسئولیتهای دشوار شانه خالی نمی‌‌کردند.

وزیر بهداشت از جمله اقدامات ماندگار و ارزشمند زنده یاد دکتر شیبانی را تأسیس هیئت امنای صرفه‌ جویی ارزی در شرایط جنگ عنوان کرد و افزود: در آن زمان زیرساخت‌‌های دارویی و ‌‌تجهیزاتی ما مانند امروز نبود.

وی با بیان این که هیئت امنای صرفه جویی ارزی به عنوان یک نهاد انقلابی شناخته می‌‌شود، تصریح کرد: امروز کشور با تحریم‌‌های غیرقانونی و ناجوانمردانه نظام سلطه مواجه است و هیئت امنای صرفه جویی ارزی به عنوان بازویی توانمند، نظام سلامت را یاری می‌دهد.

عین اللهی با بیان این که هیئت امنا با هدف کاهش هزینه‌های درمان بیماران و جلوگیری از اعزام آن‌ها به خارج از کشور و فراهم آوردن امکانات تشخیصی و درمانی در داخل کشور تاسیس شد، گفت: قانون تشکیل هیئت امنای صرفه جویی ارزی به عنوان قانونی مترقی توسط مجلس شورای اسلامی در سال 1378 به تصویب رسید و در وزارت بهداشت به عنوان نهاد عمومی غیردولتی آغاز به کار کرد.

وزیر بهداشت، هیئت امنای صرفه جویی ارزی را یک «ذخیره راهبردی» عنوان کرد و گفت: با توجه به تحریم‌ها، ذخایر راهبردی می‌تواند در مواقع بحران، کمک کننده و نجات دهنده باشند.

عین اللهی گفت: در دوران کرونا به ارزش و تاثیرگذاری هیئت امنا بیشتر پی بردیم، در آن زمان، بیش از 200 میلیون دوز واکسن کرونا توسط هیئت امنای صرفه جویی ارزی وارد کشور شد.

وزیر بهداشت افزود: در اوج کرونا در ارتباط با تأمین تجهیزات مرتبط با این بیماری از جمله ماسک، دستکش و لباس محافظت کننده، محلول ضدعفونی کننده، ونتیلاتور، اکسیژن ساز و سایر موارد، هیات امنا از بازوهای قدرتمند وزارت بهداشت بود.

به گفته عین اللهی، هیئت امنا در دولت مردمی، کار خود را با قوت ادامه داده و 280 دستگاه سرمایه‌ای سنگین را تامین کرده و همچنین، در ارتباط با تأمین قطعات دستگاه‌ها انقلابی عمل کرده است.

وزیر بهداشت تصریح کرد: اقدام ارزشمند دیگر هیئت امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران، تامین حلزون شنوایی بود که در این زمینه نیز کاشت 2 هزار پروتز حلزون شنوایی برای کودکان انجام و باعث شد صف نوبت کاشت حلزون به صفر برسد.

در ادامه سید حسین صفوی، رئیس هیئت امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران گفت: نهاد انقلابی هیئت امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران با نیت خیرخواهانه دکتر شیبانی و نگاه بلند مجلس شورای اسلامی در سال 1378 به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی با هدف کاهش هزینه درمان بیماران و جلوگیری از اعزام آن‌ها به خارج از کشور با فراهم آوردن امکانات تشخیصی و درمانی در داخل کشور، تاسیس شده است.

وی ادامه داد: اگر نگاهی به نظام‌های سلامت در سایر کشورها بیاندازیم، ارگان‌ها، سازمانها و یا قوانینی را می‌بینیم که برای کاهش هزینه‌های نظام سلامت ایجاد و یا وضع شده‌اند، در این سازمان‌ها ظرفیت‌هایی برای خریدهای متمرکز، پشتیبانی از مراکز تشخیصی و درمانی و تسهیلات و معافیت‌های مالی پیش بینی شده است.

صفوی خاطرنشان کرد: به طور کلی از آنجا که موضوع سلامت و امنیت در جوامع گوناگون رابطه تنگاتنگی با هم دارند، امور مربوط به سلامت و تامین اقلام سلامت محور در همه کشورها از موضوعات مهم حاکمیتی است؛ اقدامات بسیار مهم هیئت امنای صرفه جویی ارزی در بحران پاندمی کرونا در زمینه تامین اقلام حفاظت فردی، کیت‌های تشخیصی، واکسن ضدکرونا و تامین ده‌ها تجهیزات پزشکی مورد نیاز مراکز درمانی، مثال عینی شرایطی است که مدیریت آن جز با اقدام به موقع ممکن نبود.

به گفته وی، تدبیر و آینده نگری دکتر عباس شیبانی، چنین ظرفیتی را برای نظام سلامت به میراث گذاشت و ساختاری برای آن بنیان نهاد که با هدف کاهش مصارف ارزی در هزینه‌های درمانی و تشخیصی، تسهیل‌گر امور سلامت باشد.

رئیس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران با بیان اینکه فراهم کردن پیچیده‌ترین فناوری‌های روز دنیا، آن هم با فاصله زمانی کم از سایر کشورهای برخوردار، باعث شده جدیدترین روش‌های جراحی در خاک کشور عزیزمان انجام شود، تصریح کرد: فناوری‌هایی از قبیل انجام اعمال پیشرفته کاشت حلزون شنوایی، جراحی‌های پیوند قلب، کبد، مغز استخوان و ریه، مداخلات الکتروفیزیولوژی و سایر تکنیک‌های تشخیصی و درمانی پیشرفته در داخل کشور، از نتایج اقدامات نهادی است که این پزشک انقلابی پایه گذار آن بوده است.

صفوی گفت: باید به یاد داشت که اگر امروز کشور عزیزمان در بسیاری از روش‌های جراحی و درمانی سرآمد کشورهای منطقه است، دلیلی جز چابکی این نهاد در انتقال فناوری‌های پیشرفته به کشور و البته تلاش و دانش متخصصین این عرصه نداشته است.

وی افزود: این نهاد انقلابی در تجهیز بیمارستان‌های جدیدالاحداث و توسعه بخش‌های بیمارستانی نیز کارنامه درخشانی دارد.

وی گفت: در دو سال گذشته و با اهتمام ویژه وزیر بهداشت و معاونین ایشان و توجه ویژه رئیس جمهور و حمایت مجلس به ویژه ریاست مجلس، تجهیز بیمارستان‌های جدیدالاحداث عمدتاً در مناطق محروم با تامین مالی و اعتباری صرفه جویی ارزی هیئت امنا صورت گرفته است که حاصل آن تجهیز و بهره برداری از 13741 تخت بیمارستانی جدیدالاحداث در کشور و توسعه و راه اندازی بخش‌های ویژه، بلوک‌های زایمانی، تخت‌های مراقبت ویژه اطفال و بخش های تخصصی دیگر در جای جای کشورمان بوده است.

صفوی ادامه داد: با خرید بیش از 90 درصد از تجهیزات مورد نیاز برای تجهیز این مراکز از تولیدکنندگان داخلی و دانش بنیان، این نهاد نقش بسزایی در رونق تولید در حوزه تجهیزات پزشکی داشته است.

وی اظهار کرد: از دیگر اقدامات تسهیل‌گرانه هیئت امنا برای نظام سلامت می‌توان به مواردی نظیر، سرمایه گذاری در پروژه هزار تخت‌خوابی حضرت مهدی (عج)، تولید تجهیزات یکبار مصرف پزشکی در حوزه تزریق و آزمایشگاهی توسط شرکت آوا پزشک که امروز آخرین محصول آن به دست وزیر بهداشت رونمایی شد، توسعه سکوهای فناوری اطلاعات برای مدیریت دفاتر خدمات سلامت، تامین بیش از 16 هزار نیروی پرستار و خدمات بهداشتی در بیش از چهل دانشگاه، بکارگیری هشت فروند بالگرد در پنج سایت عملیاتی به منظور ارائه خدمات اورژانس هوایی که تاکنون موفق به نجات جان 4500 بیمار و مصدوم شده است، اشاره کرد.

رئیس هیئت امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران عنوان کرد: فناوری‌های نوین و روش های درمانی و تشخیصی جدید همچنان در سطح دنیا توسعه می‌یابند و درخت پرثمر هیات امنای صرفه جویی ارزی که توسط دکتر عباس شیبانی بنیان گذارده شده است، با توان کامل آمادگی آن را دارد تا در راستای سیاستهای وزارت بهداشت در کوتاهترین زمان این فناوری ها را دراختیار مردم عزیزمان قرار دهد.

وی افزود: هیات امنا آمادگی دارد با توان مضاعف از تولیدات داخلی و دانش بنیان حمایت کند و در راستای بومی سازی فناوری‌های پیشرفته قدم های مستحکم‌تر از قبل بردارد.

صفوی گفت: مرحوم عباس شیبانی، پیرخدمتگزار به بیماران، الگوی برجسته ساده زیستی، اخلاق و تلاش، شخصیتی عمیق و جامع الاطراف داشت. ردپای اقدامات موثر او در جای جای تاریخ این انقلاب به چشم می‌خورد.

وی خاطرنشان کرد: در هیئت امنای صرفه جویی ارزی روحیه تلاشگر و نگاه خیرخواهانه وی در کمک به بیماران در فرد فرد کارکنان هیئت جریان دارد.

هیئت امنای صرفه‌جویی ارزی یکی از اصلی‌ترین گلوگاه‌های ایجاد فساد در نظام سلامت کشور

به گزارش تسنیم، دفاع تمام‌قد اخیر وزیر بهداشت از هیئت امنای صرفه‌جویی ارزی در حالیست که پیش از این “قرارگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی” و جمعی از تشکل‌های دانشجویی و گروه‌های جهادی از محمدباقر قالیباف؛ رئیس مجلس خواستند تا “هیئت‌ امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران” به طور کامل منحل شده و وظایف حاکمیتی آن به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی سپرده شود.

متن این بیانیه به شرح ذیل است:

مقام معظم رهبری (مدظله):

«در زمینه‌ی فساد هم به بسترهای فساد خیز توجّه بشود… یعنی بایستی با نگاه کارشناسی، زمینه‌ِی بُروز فساد را و تولید فساد را شناسایی کرد، شناخت و با همان نگاه کارشناسی، به جنگ فساد رفت و برای ریشه‌کنی فساد تلاش کرد و کار کرد.»

جناب آقای دکتر محمدباقر قالیباف؛ ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

همانطور که مستحضرید، امروزه کشور با مشکلات اقتصادی عدیده‌ای مواجه است که زندگی آحاد مردم، علی‌الخصوص قشر مستضعف جامعه را در تنگنا قرار داده است. از این ‌رو ضرورت گام برداشتن در مسیر حل این مشکلات که منجر به تقویت سرمایه اجتماعی نظام جمهوری اسلامی می‌شود، بر همگان عیان و واجب است در همین راستا اهمیت موضوع بهداشت و سلامت عمومی به عنوان یکی از مسائل مهم و حیاتی که تاثیر مستقیمی بر زندگی مردم دارد بر کسی پوشیده نیست؛ موضوعی که مطابق اصل 29 قانون اساسی، حق بهره‌مندی از خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبت‌های پزشکی برای آحاد مردم به رسمیت شناخته‌شده است.

باتوجه به اهمیت و حساسیت نظام سلامت، این حوزه شدت متاثر از مسائل و جریان‌های مالی بوده‌ است لذا ایجاد فضای اقتصادی سالم در نظام سلامت مقدمه‌ای بر تحقق بهداشت همگانی سالم خواهد بود؛ اهمیت موضوع فساد ستیزی در بیانات رهبر معظم انقلاب و بدیهی بودن مبارزه با آن بر هیچ‌کس پوشیده نیست. بحث سلامت و بهداشت جامعه نیز جزو مسائل اساسی و حیاتی هر کشوری است لذا شناسایی گلوگاه‌های فساد در این حوزه و مطالعه دقیق حول چرایی وقوع و راه‌حل‌های جلوگیری از آن، باتوجه به تحت تاثیر قرارگرفتن تمام آحاد جامعه، امری بسیار حیاتی می‌باشد. با نگاهی عمیق‌تر به اهمیت بحث فساد ستیزی در حوزه بهداشت و درمان، درمیابیم که هر مفسده‌ای در این حوزه، تأثیر مستقیم بر سلامت و اعتماد اجتماعی مردم دارد.

در همین راستا، متاسفانه با وجود تعارض منافع گوناگون، وجود مافیاهای شبکه‌ای و … در نظام سلامت کشور در طول چندین سال گذشته اقدامات خاصی در حوزه مبارزه با فساد یا انجام‌گرفته و یا تاثیر آنچنانی نداشته است. این هیئت‌امنا در زمان هشت سال دفاع مقدس جهت صرفه‌جویی در منابع ارزی پایه‌ریزی شد و با توجه به علت ایجاد آن، بعد از اتمام جنگ تحمیلی عملاً کار این مجموعه به اتمام رسیده و ادامه کار آن هیئت، بلاتکلیف ماند تا آن‌که در دوره پنجم مجلس شورای اسلامی قانونی برای هیئت‌امنای صرفه‌جویی ارزی تصویب شد. نگاهی به اختیارات و تسهیلاتی که برای این نهاد عمومی غیردولتی در نظر گرفته‌شده است؛ احتمال بالای انحصارطلبی و مشکل سازی کاملا مشهود بوده و روند فعالیتی این مجموعه، طی کردن مسیر انحصارطلبی را نشان می‌دهد.

دلیل اصلی مشکلات ایجاد شده حول موضوع «هیئت‌امنای صرفه‌جویی ارزی» به علت اختیارات بالای این مجموعه و تسهیلاتی است که به این نهاد عمومی غیر دولتی داده‌ شده. در این رابطه هیئت امنای صرفه‌جویی ارزی به عنوان مجموعه‌ای خصولتی از بدو تاسیس باتوجه به هدف‌های محدود تعیین شده برای خود و عدم نظارت کافی به عنوان یکی از اصلی‌ترین گلوگاه‌های ایجاد فساد در نظام سلامت کشور بوده‌ است.

معافیت‌های مالیاتی و امتیازات ویژه در مناقصات و دسترسی‌های اطلاعاتی این مجموعه، حضور دیگر رقبا را در کمک‌رسانی به ساختار سلامت و بهداشت مختل کرده است و این امر موجب روی آوردن این مجموعه امور واسطه‌گری شده است و اگر هر شخص حقیقی و حقوقی‌ای که مایل به حضور در نظام سلامت کشور باشد، باید از دروازه خاص این مجموعه گذر کرده باشد. جای پای این واسطه‌گری را می‌توان در مناقصات بیمارستان‌ها و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مشاهده کرد.

از سوی دیگر، این مجموعه به راه‌اندازی “هلدینگ سلامت آوا پزشک” در جزئی‌ترین اجزای ساختار نظام سلامت ورود کرده و عملاً از دلایل پایه‌ریزی و تأسیس خود فاصله گرفته است. این هلدینگ با داشتن زیرمجموعه‌های مختلف، حضور گسترده‌ای در مسائل مرتبط و یا حتی غیر مرتبط با بحث سلامت و بهداشت دارد و این حضور گسترده به معضل واسطه‌گری این مجموعه دامن زده است. سودآور بودن همکاری با این مجموعه و بسته بودن فوق‌العاده آن، عملاً تبدیل به گلوگاهی برای تولید و توزیع رانت شده است. حضور این مجموعه، تنها به حوزه سلامت و بهداشت خلاصه نمی‌شود و به علت اختیارات ویژه این مجموعه و سودهای کلان کسب‌شده، ردپای آن را در بخش پتروشیمی و نفت به چشم می‌خورد و تعجب مسئولان و فعالین سلامت را در پی داشته است.

نظر به توضیحات فوق راهکارهای ذیل خدمت جناب‌عالی پیشنهادشده و با عنایت به روحیه فساد ستیزی حاکم بر دولت مردمی انتظار می‌رود، این موضوعات پیگیری و با مرتفع شدن چالش‌های ذکرشده، شاهد خدمت‌رسانی بهتر در نظام بهداشت و درمان کشور باشیم:

1.   این مجموعه به طور کامل منحل شده و وظایف حاکمیتی آن به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی سپرده شود و امور تصدی‌گری آن نیز در چارچوب قانون اجرای سیاست های کلان اصل 44 و نیز در فضای شفاف و رقابتی به بخش خصوصی واقعی منتقل گردد.

2. تا زمان ایجاد بستر لازم جهت انحلال این مجموعه می بایست  امور تصدی‌گری آن که آغشته به رانت و انحصار می باشد کاملا تحدید گردد.

اسامی گروه‌ها و اعضای مجمع حامیان اقتصاد سالم قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی به شرح ذیل است:

قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی
بسیج دانشجویی دانشگاه لرستان
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان
حوزه بسیج داشنجویی داشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی
بسیج دانشجویی دانشکده پیراپزشکی یزد
بسیج دانشجویی پردیس بین الملل یزد
بسیج دانشجویی دانشکده پزشکی یزد
حوزه بسیج دانشجویی مهدی(عج) داشگاه یزد
مجمع مطالبه گران استان اردبیل
بنیاد آموزشی پژوهشی وارثون
گروه جهادی شهید دکتر مفتح
گروه جهادی جوانان گام دوم انقلاب اسلامی
بنیاد تعمیق و گسترش طرح ولایت استان اردبیل
پایگاه بسیج دانشجویی شهید زین الدین
هیئت دانشجویی فاطمه الزهرا دانشگاه آزاد اسلامی
مجمع مطالبه گران شهرستان کرمانشاه
مجمع مطالبه گران شهرستان پاوه
انجمن اسلامی دانش آموختگان طرح ولایت
مجمع مطالبه‌گران شهرستان روانسر
گروه جهادی شهید علیخانی
گروه جهادی شهید نظری
گروه جهادی شهید نوروزی
شبکه معلمان استان کرمانشاه
تشکل فرهنگی مهدی یاوران کرمانشاه
تشکل مطالبه گری شهید متوسلیان
گروه مطالبه‌گری شهید ذوالفقاری
تشکل مطالبه‌گری شهید ابراهیم هادی
تشکل مطالبه‌گری سماوات
مجمع مطالبه‌گران شهرستان پلدختر
جبهه تحول خواهان انقلابی شهرستان پلدختر
تشکل مطالبه‌ گری به سوی روشنایی
تشکل مطالبه‌ گری شهید دیالمه ‌گری
تشکل مطالبه‌ گری شهید حاج قاسم سلیمانی
تشکل مطالبه‌ گری اتحادیه تعاونی‌های تولیدی
تشکل جهادی خادمان ملت
تعاونی درخت کاران دشت روستای مشکول
تعاونی دهیاران بخش فیروز و مرکزی
هیات مذهبی شهرستان کوثر
بنیاد بین المللی خیریه آبشار عاطفه ها شهرستان کوثر
مرکز نیکوکاری حضرت ابوالفضل شهر ستان کوثر
موسسه خیریه حضرت فاطمه زهرا (س)شهرستان کوثر
-بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور شهر ستان کوثر
گروه‏های جهادی شهرستان کوثر
مجمع بسیجیان شهرستان کوثر
هیات خیریه امام حسن مجتبی علیه السلام شهرستان کوثر
هیات امنای مساجد شهرستان کوثر
تشکل مطالبه‌ گری شهید سپهوند
تشکل مطالبه‌ گری حقوق شهروندی
تشکل مطالبه‌ گری باب الحو ائج
تشکل مطالبه‌ گری احیاگران ولایت
تشکل مطالبه گری زین العابدین
تشکل مطالبه گری شهید آوینی
بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور
تشکل مریدان ولایت
تشکل مردمی وحی
تشکل مطالبه گری خورشید آل یاسین
تشکل مطالبه گری علی ابن ابی طالب
مجمع مطالبه گران شهرستان پارس آباد
مجمع مطالبه گران شهرستان بیله سوار
مجمع مطالبه گران شهرستان اصلاندوز
مجمع مطالبه گران شهرستان گرمی
مجمع مطالبه گران شهرستان مشگین
مجمع مطالبه گران شهرستان نیر
مجمع مطالبه گران شهرستان نمین
مجمع مطالبه گران شهرستان سرعین
مجمع مطالبه گران شهرستان خلخال
مجمع مطالبه گران شهرستان کوثر
مجمع مطالبه گران شهرستان انگوت
تشکل مطالبه گری بقیة الله
بسیج دانشجویی پیام نور علی آباد
بسیج دانشجویی جامع گلستان
بسیج پیام نور کرد کوی
بسیج دانشجویی پیام نور راجبان
معاونت فرهنگی دانشگاه فرهنگیان گلستان
بسیج دانشجویی موسسه آموزش عالی میلاد
بسیج دانشجویی پیام نور کلاکه
بسیج دانشجویی پیام نور گرگان
بسیج دانشجویی آزاد گرگان
بسیج دانشجویی آزاد بندرگز
بسیج دانشجویی آزاد  آزاد شهر
موسسه فرهنگی هنری فانوس راه
بسیج دانشجویی موسسه اموزش عالی شمس
بسیج دانشجویی علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان
بسیج دانشجویی آزاد مینو دشت
بسیج دانشجویی علمی و کاربردی  گلستان
بسیج دانشجویی دانشگاه گنبد
بسیج دانشجویی فرهنگیان گلستان
بسیج دانشجویی فنی و حرفه ای گلستان
بسیج دانشجویی پیام نور مراو تپه
موسسه رسانه ای بصیرت امید هیرکان
گروه جهادی منتظران ظهور
بسیج شهید هادی
گروه جهادی شهید محمد علی رجایی شوشتر
گروه جهادی شهیدهمدانی مشگین شهر
گروه جهادی انصار حزب الله همدان     
 گروه جهادی به سوی روشنایی خرم اباد
گروه جهادی شهید حاج قاسم سلیمانی تهران
گروه جهادی  شهید سلیمانی پایگاه طریق القدس
گروه رسانه ای رهپویان ولایت همدان
گروه جهادی صدای مردم
گروه جهادی دایان کرمانشاه
امور شهری مجمع مطالبه گران بهبهان 
گروه جهادی ثارالله آذربایجان شرقی
قرارگاه تحول شهرکرد
مطالبه گران پارس جنوبی    
گروه جهادی  ثارالله شهرستان ملارد
گروه جهادی شهیدحاج قاسم سلیمانی شهرکرد
جهادگران سلامت سیستان و بلوچستان
گروه جهادی شهید سلیمانی نجف اباد
گروه جهادی  شهیدسردارمهدی باکری آذربایجان شرقی
گروه جهادی سما کرج
گروه جهادی کوشاتوان اندیشه
گروه جهادی شهید عباس بابایی اراک
گروه جهادی شهید دکتر دیالمه
 گروه جهادی شهید حججی  بناب
مشاورین اشتغال و کارآفرینی سبزوار
گروه جهادی یاران شیرین کرج
گروه مطالبه گری فاطمیه اصفهان
گروه مطالبه گری مُقسِطین تهران
گروه جهادی ابا عبدا… الحسین گیلان
گروه مطالبه گران همت تهران
گروه مطالبه گری یا فاطمه الزهرا خراسان شمالی
مطالبه گران اقتصادی مشهد
گروه شهید غفارنظری تهران
گروه مبارزه با مفاسد صراط سیستان و بلوچستان
گروه شهید پویانفر  دلوار بوشهر
گروه جهادی شهید حاج قاسم سلیمانی شیراز
گروه مطالبه گری رمز ظهور مشهد
گروه مطالبه گری حامیان تولید خرم آباد
گروه جهادی شهید صیاد شیرازی       
گروه جهادی مبارزه با فساد کردستان
گروه جهادی شهید ابراهیم هادی تهران
گروه مطالبه گری یاوران مهدی اصفهان
گروه نظارت مردمی لاهیجان

انتهای پیام/منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *