دستورالعمل آمادگی مراکز درمانی در برابر آتش سوزی ابلاغ می شود

دستورالعمل آمادگی مراکز درمانی در برابر آتش سوزی ابلاغ می شود


به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، شیوا یوسفیان با بیان اینکه روند حوادث و سوانح در کشور رو به افزایش بوده و هر ساله آسیب‌های جانی و خسارات اقتصادی قابل توجهی را بر مردم و دولت‌ها تحمیل می‌کند، گفت: در بین انواع مخاطرات طبیعی، آتش‌سوزی به عنوان یکی از 14 مخاطره اولویت‌دار کشور تعیین شده و برنامه‌های مرتبط با مدیریت خطرات ناشی از آن در قانون و برنامه‌های ملی مدیریت بحران مورد تاکید قرار گرفته است.

وی ادامه داد: نیمی از مرگ‌های ناشی از حریق مربوط به آتش‌سوزی‌های ساختمانی است؛ همچنین آتش‌سوزی در مراکز ارائه دهنده خدمات سلامت به لحاظ شرایط خاص بیماران، وجود تجهیزات تخصصی گران قیمت و نیروهای متخصص بسیار حائز اهمیت است.

مدیرکل امور حوادث و بلایای سازمان اورژانس کشور از تهیه و ابلاغ دو «دستورالعمل آمادگی و پاسخ واحدهای ارائه دهنده خدمات سلامت در برابر حریق (کد 125)» و «دستورالعمل تخلیه اضطراری (کد 100)» در ماه جاری خبر داد و افزود: این دو دستورالعمل شامل تمامی واحدهای بهداشتی، مراکز درمانی و پیش بیمارستانی و حتی واحدهای ستادی می‌شود و دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی باید الزامات تعیین شده در دستورالعمل‌ها را که به تفکیک فازهای مختلف مدیریت بحران تدوین شده، اجرا کنند.

یوسفیان با بیان اینکه تمامی مراکز بهداشتی و درمانی باید علاوه بر انجام ارزیابی ایمنی و ارزیابی خطر، برنامه‌های مورد نیاز از جمله برنامه تخلیه اضطراری را تدوین کنند، گفت: تشکیل تیم‌های فرماندهی و تخلیه و همچنین تامین وسایل و تجهیزات مورد نیاز برای پاسخ موثر به انواع مخاطرات از جمله آتش‌سوزی‌ها و برگزاری دوره‌های آموزشی و انواع تمرین‌ها خصوصا تمرین‌های عملیاتی با همکاری سازمان آتش‌نشانی و جمعیت هلال احمر و سایر سازمان‌های همکار در دستور کار دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی قرار می‌گیرد. 

وی از لزوم تقویت سیستم‌های هشدار، برنامه ریزی جهت افزایش ظرفیت مراکز، شفاف سازی نحوه و تیم‌های ارزیابی وضعیت حادثه، تدوین برنامه عملیاتی مقابله در هر حادثه خاص(IAP)، فعال شدن سامانه فرماندهی حادثه، تامین ایمنی و امنیت، تخلیه اضطراری و اطلاع رسانی خطر به عنوان الزامات فاز پاسخ به حادثه یاد کرد.

مدیرکل حوادث و بلایا سازمان اورژانس کشور،ارتقای ایمنی و تاب آوری زیرساخت‌های سلامت را از برنامه های مهم و ضروری وزارت بهداشت دانست و خاطرنشان کرد: این موضوع به عنوان تکلیف قانونی باید در همه دانشگاه‌ها و سازمان های تابعه وزارت بهداشت در اولویت قرار گیرد و گزارش اقدامات انجام شده و پیشرفت‌های حاصله به صورت مداوم در قالب برنامه های عملیاتی ارائه شود.

یوسفیان با بیان اینکه ارتقای سطح ایمنی و داشتن مراکزی تاب‌آور در برابر آتش‌سوزی همواره مورد توجه مدیران و سیاستگذاران حوزه سلامت بوده است؛ گفت: از سال 1391 تاکنون ارزیابی ایمنی مراکز درمانی و واحدهای بهداشتی در ابعاد مختلف سازه ای، غیرسازه‌ای و مدیریتی در دستور کار قرار گرفته و در برنامه اعتباربخشی مراکز درمانی نیز استانداردهای ایمنی در برابر آتش در حوزه استانداردهای مدیریت خطر بیمارستان‌ها مطرح شده است و هر ساله توسط ارزیابان ملی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به گفته وی اهمیت ارتقای ایمنی در برابر آتش‌سوزی باعث شده که لزوم اخذ تائیدیه سازمان آتش‌نشانی در فرایند صدور و تمدید پروانه فعالیت موسسات پزشکی طی دو سال اخیر ملاک عمل قرار گیرد.

یوسفیان با اشاره به اقدامات سال‌های اخیر برای ارتقای ایمنی و تاب آوری مراکز بهداشتی و درمانی کشور خاطرنشان کرد: نتایج ارزیابی ایمنی نشان می‌دهد که در زمینه استقرار سیستم‌های حفاظت از آتش در مراکز بهداشتی و درمانی رشد قابل توجهی وجود دارد اما همچنان نیازمند توجه ویژه به اجرای برنامه‌های پیشگیرانه هستیم.

انتهای پیام/منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *