دارورسانی درب منزل با نظارت داروخانه/ ایجاد وضعیت پایدار در حوزه شیرخشک

دارورسانی درب منزل با نظارت داروخانه/ ایجاد وضعیت پایدار در حوزه شیرخشکمعاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو گفت: تدوین دستورالعمل دارورسانی درب منزل در دستور کار قرار دارد تا بر این اساس داروی سالم از طریق داروخانه زیر نظر داروساز از مسیر سالم به دست بیمار واقعی برسد.

 دکتر سید حیدر محمدی در همایش معاونین غذا و داروی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور با اشاره به اینکه وضعیت حوزه دارو و تجهیزات پزشکی در سال جاری بهتر از سال گذشته است، اظهار کرد: در حوزه دارو پس از مدتی وقفه در تخصیص ارز، از اواخر تیر ماه شرایط تخصیص و تامین با همکاری بانک مرکزی بهبود یافت.

کاهش کمبود‌های دارویی

وی با اشاره به کاهش کمبود‌های دارویی در ماه‌های اخیر اظهار کرد: دارو‌های وارفارین و متی مازول دارو‌هایی بودند که طی ماه‌های اخیر با کمبود مواجه بود که خوشبختانه محموله‌هایی از این دارو‌ها توزیع شد و محموله‌های بعدی نیز تامین و توزیع خواهد شد.

معاون وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه مشکلات ایجاد شده در حوزه شیرخشک در نمای بیرونی و فضای رسانه بیشتر از واقعیت بود، گفت: به دلیل مشکلاتی که در چهار ماهه اول سال در تامین ارز داشتیم تامین ماده اولیه شیرخشک با مشکل مواجه شد و تولیدکنندگان بزرگ این فرآورده از ذخایر خود نسبت به تامین بازار اقدام کردند؛ در شهریور و مهر به دلیل کم شدن ۲۰ درصدی ذخایر اصلی و بروز نگرانی بین خانواده‌ها و خرید بیشتر، مشکلاتی در بازار به وجود آمد به طوری که در برخی از آمار‌ها برخی افراد اقدام به خرید ۲۰۰ قوطی شیر خشک کرده بودند.

بیشترین آمار مصرف شیرخشک در سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و خوزستان است

وی با اشاره به اینکه ثبت سامانه‌ای شیرخشک‌های رژیمی از سال گذشته در کشور آغاز شد، گفت: موضوع ثبت سامانه شیرخشک‌های رگولار نیز به دلیل لزوم ایجاد زیرساخت‌های لازم از ۲۰ مهر ماه امسال آغاز شد، اگرچه هنوز استعلام شیرخشک در برخی داروخانه‌ها انجام نمی‌شود، اما طبق آمار‌های سامانه تیتک استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و خوزستان بیشترین مصرف را داشته‌اند که یکی از دلایل آن بالا بودن نرخ زاد و ولد در این استان‌هاست.

دکتر محمدی با اشاره به اینکه با اصلاح سیاست‌های ارزی، کمی از نگرانی‌ها در مورد موضوع قاچاق معکوس برطرف شده است، افزود: در ماه اخیر ۱۲ میلیون قوطی شیرخشک در سراسر کشور توزیع شد که آمار بی‌سابقه‌ای است، در حال حاضر بر اساس گزارش‌های میدانی، وضعیت شیرخشک به وضعیت پایدار رسیده است، اما اگر معاونین غذا و دارو هر استان گزارشی را مبنی بر کمبود اعلام کنند به سرعت تامین خواهد شد.

لزوم اصلاح اندیکاسیون و محدودیت تجویز در دارو‌های دارای کمبود

وی با اشاره به اهمیت تجویز و مصرف منطقی دارو‌ها اظهار کرد: متاسفانه مصرف آنتی بیوتیک‌ها در کشور بسیار بالاست و علاوه بر تحمیل هزینه‌های سنگین به حوزه سلامت باعث ایجاد مقاومت میکروبی می‌شود؛ اخیراً چند آنتی بیوتیک جدید وارد فهرست دارویی کشور شده است، اما باید در مورد مصرف بی‌رویه و اندیکاسیون‌های تجویز این دارو‌ها اقدامات جدی‌تری صورت گیرد.

رئیس سازمان غذا و دارو با تاکید بر لزوم ایجاد سقف مجاز و اصلاح اندیکاسیون‌ها به خصوص در مورد اقلام دارویی دارای کمبود گفت: در برخی از دارو‌ها مانند آلبومین و IVIG که تامین آن‌ها سخت و پرهزینه است مصرف بی‌رویه و نادرست را شاهد هستیم که باید در سامانه نسخه نویسی الکترونیک برای اندیکاسیون آن‌ها محدودیت‌هایی اعمال شود.

مردم از خرید اینترنتی دارو خودداری کنند

وی با بیان اینکه اساساً با فروش اینترنتی دارو به شکل موجود مخالفیم، تصریح کرد: دارو مستقیماً با سلامت مردم در ارتباط است و با سایر محصولات قابل قیاس نیست چرا که دارو نیاز به کنترل‌های خاص و دقیق دارد.

معاون وزیر بهداشت افزود: در حال حاضر فروش اینترنتی دارو غیرقانونی است و دارو‌های تقلبی، غیرمجاز و غیرایمن در بستر فضای مجازی و بدون اینکه بدانیم این فرآورده دارو است یا دارونما به دست مصرف کننده می‌رسد. ما نظارت‌های سختی روی داروخانه‌ها اعمال می‌کنیم، اما سکو‌های اینترنتی دارو‌های قاچاق، غیرمجاز و با منبع نامعلوم را به فروش می‌رسانند.

رئیس سازمان غذا و دارو از مردم خواست که به هیچ وجه از بستر‌های ناامن که سازمان غذا و دارو تا این لحظه هیچ یک از آن‌ها را تایید نکرده است دارو تهیه نکنند و در صورت خرید مسئولیت هر عواقبی با خریدار است.

وی با اشاره به اینکه تسهیل دارورسانی درب منزل به صورت آزمایشی برای والدین شهدا و جانبازان بالای ۵۰ درصد اجرایی شده است، خاطرنشان کرد: در حال تدوین دستورالعمل دارورسانی درب منزل هستیم تا دسترسی مردم به دارو را درب منزل مهیا کنیم؛ این موضوع فروش اینترنتی دارو نیست بلکه دارورسانی درب منزل است که دستورالعمل آن در حال تدوین بوده و بر این اساس داروی سالم از طریق داروخانه، زیر نظر داروساز از مسیر سالم به دست بیمار واقعی خواهد رسید.منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *