حدود ۴۶ میلیون نفر در پویش ملی سلامت مشارکت داشتندبهرام عین اللهی، وزیر بهداشت گفت: در آخرین روز پویش ملی سلامت، غربالگری پرفشاری خون و دیابت به حدود ۴۶ میلیون نفر یعنی آمار ۷۲ درصدی جمعیت هدف رسید.

وی افزود: سلامت کودکان برای ما از اهمیت زیادی قائل برخوردار است. مرگ و میر مردم ایران عمدتا به دلیل بیماری های قلب و عروقی است و سالیانه ۲۶۰۰۰ نفر بر اثر این عارضه فوت می کنند. 

وزیر بهداشت ادامه داد: بیش از ۸۰۰ هزار نفر نمی دانستند که مبتلا به بیماری فشار خون هستند و بیش از ۴۰۰ هزار نفر دیابت داشتند. در جمعیت هدف پویش ملی سلامت حدود ۱۰ میلیون نفر احتمال فشار خون بالا دارند. 

وزیر بهداشت بیان کرد: این افراد نیاز به دارو ندارند و با رعایت برخی موارد که مهم‌ترین آن‌ها اصلاح تغذیه، کاهش مصرف نمک و انجام ورزش است، می‌توانند در آینده از ابتلای خود به پرفشاری خون و عوارض شدید آن پیشگیری کنند. میزان مشارکت زنان در پویش ملی سلامت حدود ۳۵ درصد بوده است.  

وی اضافه کرد: چاقی کودکان یکی از موضوعات نگران کننده کارشناسان است. یکی از مشکلات زندگی در شهرها کم تحرکی است. 

عین اللهی تاکید کرد: تمام افراد شناسایی شده در پویش ملی سلامت چه آن‌ها که بیماری پرفشاری خون و دیابت شان قطعی تشخیص داده شده و چه آن‌هایی که در معرض خطر این دو بیماری قرار دارند، توسط مراقبان سلامت و پزشکان مورد ارزیابی مجدد  قرار می‌گیرند.

وزیر بهداشت ادامه داد: آمارها نشان می دهد که سبک زندگی و غربالگری فشار خون از ۷۰ هزار مرگ و میر می کاهد. غربالگری انجام شده سبب صرفه جویی در هزینه ها نیز خواهد شد. بر اساس تصمیم گرفته شده کودکان تا هفت سال در صورت بستری به صورت رایگان درمان می شوند.منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *