جهان باید ویروس های فرهنگی را مهار کند


به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، جمیله علم‌الهدی؛ استاد دانشگاه شهید بهشتی در افتتاحیه نخستین همایش بین‌المللی پوشش همگانی سلامت در سالن اجلاس سران اظهار کرد: سلامت بر پایه خانواده استوار است زیرا خانواده پایه سلامت فرد و جامعه قلمداد می‌شود.

وی افزود: سلامت خانواده دو بعد دارد، یکی این‌که ارائه خدمات به خانواده را مورد توجه قرار می‌دهد و دیگر این‌که توسعه الگوی خانواده را در اجتماع دنبال می‌کند. بدیهی است که این الگو مخالف فردگرایی، تکثرگرایی و استثمار زن و انسان در فرهنگ مسلط جهان امروزی است.

علم‌الهدی با بیان این که در این الگو، عقل مشاهده‌گر به عقل مداخله‌گر و فعال برای مواجه با آسیب‌های فرهنگی تبدیل می‌شود، بیان کرد: باید با توسعه سلامت خانواده، فرهنگ‌های اصیل و تاریخی را به مقابله با این سیطره نابجا، فراخواند.

وی تاکید کرد: از پزشکان و عالمان فرهیخته حاضر در این همایش می‌خواهم به وضعیت آینده جهان و انسان توجه ویژه کنند تا از سیطره فرهنگی غرب که زنان و دختران در معرض آسیب‌های آن هستند، نجات یابیم.

استاد دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به این که جمهوری اسلامی ایران در بهداشت و پزشکی پیشرفت‌های خوبی داشته است، بر پیشرفت بیشتر سلامت فرهنگی تاکید کرد و گفت: علم پزشکی، علم پیشرو و دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران دانشگاه‌های پیشرو هستند و باید علاوه بر تعقیب مسائل مربوط به سلامت و تحقیقات علمی، بتوانند در حوزه اجتماعی و فرهنگی هم به حل مشکلات کمک کنند.

علم‌الهدی افزود: آلودگی‌های زیست محیطی همچون آلودگی آب، خاک و هوا نتیجه آلودگی‌های فرهنگی است.

وی ادامه داد: همانگونه که علوم پزشکی در همه گیری ویروس کرونا موفقیت‌های بزرگی داشته است، جهان باید بتواند ویروس‌های فرهنگی را نیز مهار کند.

استاد دانشگاه شهید بهشتی یادآور شد: این همایش از نقطه مهمی که همان سلامت، امنیت و آرامش در خانواده است آغاز شده زیرا مطابق تعالیم قرآن، زنان، اسباب آرامش و مردان، اسباب قوام خانواده هستند.

وی با اظهار امیدواری نسبت به اجرای سیاست‌های توجه به جوانی جمعیت و خانواده توسط دولت جمهوری اسلامی ایران گفت: خانواده یعنی فداکاری، محبت، تعهد و توجه به ارزش‌های اخلاقی که تحقق همه این‌ها بدون وجود زنان فرهیخته و مسئول ممکن نیست.

انتهای پیام/منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *