تولید انواع کورد و منبع نور سرد مورد نیاز جراحی های لاپاروسکوپی در کشور

تولید انواع کورد و منبع نور سرد مورد نیاز جراحی های لاپاروسکوپی در کشور


به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مهران محمدی جوزدانی؛ مدیرعامل مجموعه دانش‌بنیان مبین صنعت تولید پس از مطالعه و بررسی نیازهای جامعه پزشکی و درک چالش‌های این حوزه، تصمیم به تولید منبع نور سرد LED گرفت و با دانش فنی تیم مجرب خود به این مهم دست یافت.

هم‌اکنون این شرکت علاوه بر تولید منبع نور سرد LED و کوردهای نور سرد مطابق استانداردهای جهانی به تولید دستگاه ویدیولارنگوسکوپ نیز می‌پردازد و در پی رفع نیازهای دیگری از صنعت تجهیزات پزشکی کشور است.

کورد نور سرد، یک کابل مخصوص برای انتقال نور از منبع نور سرد به بدن بیماران است که از رشته الیاف شیشه‌ای منعطفی به نام فیبرهای نوری ساخته می‌شود. این رشته فیبرها توانایی انتقال نور و خمش آن را با کمترین میزان هدر رفت دارند که باعث می‌شود نور و گرمای حاصل از دستگاه منبع سرد، طی مسافتی پر پیچ و خم به بدن بیمار منتقل شده و مسیر دوربین راس دستگاه را روشن کند. پزشکان به کمک همین نور و دوربین است که می‌توانند به تصاویر درونی بدن بیمار دسترسی داشته و میکروجراحی یا تشخیص خود را به درستی انجام دهند.

محمدی جوزدانی، مدیرعامل مجموعه دانش‌بنیان مبین صنعت توحید در گفت‌و‌گو با خبرنگاران حاضر در تور رسانه‌ای اعزامی معاونت علمی به اصفهان با اشاره به تولید منبع نور سرد افزود: در سال 1398 ما تصمیم به تولید منبع نور سرد با چشم نور LED با کیفیت مورد انتظار جامعه پزشکی برای استفاده در جراحی‌هایی همچون لاپاراسکوپی، اندوسکوپی، سینوسکوپی و … گرفتیم.

این متخصص حوزه اپتیک ادامه داد: این منبع نور LED (ROSHANA L1.5) تولید شده از چشمه نور LED بهره برده و نور تولید شده توسط چیپ LED با مکانیزم‌های خاص مکانیکی و الکترونیکی خنک‌سازی شده تا برای استفاده در جراحی‌های کم تهاجمی هم چون لاپراسکوپی، اندوسکوپی و… مناسب‌سازی شود.

وی با اشاره به اینکه شدت نور تولید شده در این دستگاه بالا بوده و قابل قیاس با نمونه‌های خارجی است، گفت: از دیگر قابلیت‌های این دستگاه، قابلیت تنظیم شدت نور با استفاده از ولوم تنظیم‌کننده است؛ همچنین این دستگاه دارای یک نمایشگر LCD است که در آن دمای نور تولید شده و همچنین ساعات کارکرد دستگاه درج می‌شود.

به گفته وی، محل اتصال کورد نوری متناسب با سفارش خریدار متغیر بوده و می تواند از نوع اشتورز، استرایکر، ولف و الیمپوس باشد.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان اظهار کرد: در گذشته، نمونه خارجی کوردهای نور سرد حدود 45 تا 70 میلیون تومان قیمت داشت اما امروزه ما این محصول را با قیمت 15 میلیون به فروش می‌رسانیم همچنین نمونه خارجی دستگاه منبع نور سرد حدود 400 تا 900 میلیون تومان قیمت دارد که ما توانسته‌ایم با قیمت 150 میلیون تومان این محصول را تولید کنیم.

محمدی، تولید کورد نوری را از دیگر چالش‌های مهم در صنعت تجهیزات پزشکی برشمرد و عنوان کرد: کورد نوری با انعطاف بالا و قابلیت انتقال نور با شدت بالای روشنایی، جهت ارائه دید بهتر از اندام‌های داخلی بیمار است که تیم مبین صنعت توحید توانست به تولید کلیه کورد‌های نوری با کانکتور های مطابق با استاندارد جهانی اشتورز، استرایکر و….دست یابد.

 ویدیو لارنگوسکوپ یکی دیگر از تجهیزات مهم اتاق عمل برای تسهیل عمل اینتوبیشن است که متخصصان مجموعه مبین صنعت توحید توانسته‌اند به فناوری ساخت آن دست یابند.

تعمیر لنز جراحی

جراحی لاپراسکوپی، یکی از روش های جراحی کم تهاجمی است که در این روش برش‌های جراحی با طول حداکثر یک سانتی‌متر روی بدن بیمار ایجاد شده و ابزارهای جراحی یا لنزهای جراحی از این برش کوچک برای معاینه یا درمان وارد بدن بیمار می‌شوند.

یکی از ابزارهای مورد استفاده در این نوع جراحی، لنز یا دوربین لاپراسکوپی است که با اتصال کابل نوری به آن، امکان مشاهده اندام داخلی بدون ایجاد برش در سطح وسیع برای جراح فراهم می‌شود.

دوربین‌های جراحی لاپراسکوپی (لنز جراحی) با گذشت زمان، نگهداری نادرست و برخی عوامل دیگر دچار مشکلاتی خواهند شد.

با توجه به قیمت بالای این ابزارها، تعمیر آنها برای مراکز درمانی و بیمارستان‌ها اجتناب‌ناپذیر است.

تیم فنی مجموعه دانش‌بنیان مبین صنعت توحید با کسب دانش فنی و تجربه انواع مشکلات در این ابزارها، قادر به تعمیر تمام برندهای لنز جراحی همچون storz و… است.

به گفته محمدی این دوربین‌های جراحی لاپراسکوپی(لنز جراحی) حدود 200 میلیون تومان قیمت دارند که در این مجموعه تنها با سقف 40 میلیون تومان تعمیر می‌شوند.

تعمیر منبع نور سرد

منبع نور سرد، دستگاهی برای تأمین نور در اتاق عمل برای انواع خاصی از جراحی‌ها است.چشمه‌های نور مورد استفاده در این دستگاه‌ها شامل لامپ زنون، لامپ هالوژنی و لامپ LED است.

در دستگاه منبع نور، حرارت نور تولید شده کاسته شده تا در هنگام جراحی آسیبی به بافت‌های بدن در اثر حرارت بالا نرسیده و نور با شدت روشنایی مناسب به خروجی دستگاه برسد. سپس با اتصال یک کابل نوری یا اصطلاحاً کورد نوری به خروجی دستگاه، نور در امتداد کابل نوری جریان پیدا کرده و با اتصال انتهای دیگر کابل به لنز جراحی، روشنایی مطلوب در ناحیه جراحی پدید خواهد آمد.

تولیدکننده‌های مختلف در سراسر جهان از چشمه‌های نوری متفاوت و استانداردهای متفاوتی برای اتصال کورد نوری به دستگاه خود بهره می‌برند.

محمدی تصریح کرد: تیم فنی شرکت دانش‌بنیان مبین صنعت توحید که شامل تکنسین‌های فنی و متخصصین حوزه الکترونیک و اپتیک است، قادر به تعمیر انواع خرابی در دستگاه منبع نور سرد در کلیه برندها همچون اشتورز(Storz)، استرایکر (Stryker) و … است.

خبرنگاران حاضر در تور رسانه‌ای چهار روزه معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در سفر به استان اصفهان ضمن شرکت در رویداد جایزه ملی نکست با حضور در واحدهای صنعتی و شرکت‌های دانش‌بنیان منتخب از دستاوردهای دانش بنیان و کلان پروژه‌های حوزه فناوری و نوآوری بازدید و با مدیران و فناوران فعال در این مجموعه‌ها گفت‌و‌گو کردند.

انتهای پیام/منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *