توزیع شیرخشک 2.5برابر شده است/ مشکلی در تأمین انسولین نداریم

توزیع شیرخشک 2.5برابر شده است/ مشکلی در تأمین انسولین نداریم


به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سیدحیدر محمدی درباره وضعیت تأمین شیرخشک اظهار کرد: مواد اولیه شیرخشک بعضاً وارداتی است؛ شرکت‌ها پیش از این فقط ارز اروپا مصرف می‌کردند و به‌دلیل تحریم‌ها، این ارز به‌سختی تأمین می‌شد اما از مردادماه، با همکاری بانک مرکزی این ارز تأمین شد‌ و الآن در دو ماه گذشته ماهانه 12 میلیون قوطی شیرخشک توزیع کردیم که میزان توزیع آن، 2.5 برابر نسبت به قبل افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: معمولاً وقتی دارو یا محصولی مانند شیرخشک دچار کمبود می‌شود مردم، شرکت‌های پخش و داروخانه‌ها بیشتر از این محصول خریداری می‌کنند که این موضوع به کمبود آن کالا بیشتر دامن می‌زند؛ مردم نگرانی از بابت تأمین شیرخشک نداشته باشند زیرا 5 تولیدکننده شیرخشک در کشور داریم و الآن هیچ مشکلی از نظر تأمین شیرخشک نداریم و حتی امکان صادرات آن را نیز داریم.

محمدی همچنین درباره وضعیت تأمین انسولین گفت: دو شرکت در حال تولید انسولین هستند و دو شرکت دیگر نیز اضافه می‌شوند. در زمان حاضر مشکلی برای تأمین انسولین وجود ندارد. در راستای حمایت از تولید داخل، 70 درصد انسولین‌ها مربوط به تولید داخل و 30 درصد انسولین‌ها وارداتی است و گاهی ممکن است پزشکان نمونه خارجی را برای بیمار تجویز کنند و همین موضوع باعث شود برخی فکر کنند کمبود انسولین داریم.

وی با بیان این‌که 2300 قلم دارو تحت پوشش بیمه هستند، گفت: در طرح دارویار 433 قلم نیز تحت پوشش بیمه قرار گرفته است‌. برخی از اقلام مانند ویتامین‌ها و مکمل‌ها، تحت پوشش بیمه قرار ندارند.

رئیس سازمان غذا و دارو همچنین از تولید وارفارین در کشور خبر داد و تصریح کرد: اولین تولیدکننده وارفارین در کشور تا پایان سال این دارو را وارد بازار می‌کند.

انتهای پیام/+منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *