توزیع جعبه های انتقال اعضا بین مراکز پیوند عضو برای نخستین بار در کشور

توزیع جعبه های انتقال اعضا بین مراکز پیوند عضو برای نخستین بار در کشور

[ad_1]

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سعید کریمی؛ معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این که اهدای عضو یک عمل نجات بخش و ارزشمند است، اظهار کرد: خوشبختانه در سال‌های اخیر با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی و واحدهای فراهم‌آوری اعضا، میزان اهدای عضو به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

وی افزود: در 6 ماه نخست سال 1402، در مجموع یک هزار و 936 پیوند عضو صورت گرفته که نسبت به سال گذشته 12 درصد رشد را شاهد بوده‌ایم. فرآیند انتقال عضو پیوندی یک فرآیند پیچیده و چندوجهی است که نیاز به همکاری و هماهنگی چندین سازمان دارد.

وی گفت: به منظور حفظ، بقا و افزایش کیفیت اعضای پیوندی، مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت برای نخستین بار اقدام به تهیه باکس‌های انتقال ارگان (جعبه‌های انتقال اعضای بدن) و توزیع آن بین بخش‌های پیوند اعضا در سراسر کشور کرده است.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: این باکس‌ها با ثبت درجه حرارت در طول مسیر، از زمان برداشت اعضا از اهداکننده مرگ مغزی تا زمان رسیدن به محل عمل پیوند عضو به گیرنده به کیفیت و بقای عضو پیوندی کمک می‌کند.

کریمی با بیان اینکه می‌توان فرآیند انتقال عضو پیوندی را تسهیل کرده و به افزایش اهدای عضو کمک کرد، به همکاری و هماهنگی سازمان‌های مختلفی از جمله هوانیروز، سازمان اورژانس کشور، سازمان اورژانس هوایی و مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌ها معاونت درمان وزارت بهداشت برای پیوند عضو و انتقال هوایی اعضای پیوندی اشاره کرد.

انتهای پیام/

[ad_2]

منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *