توزیع جعبه های انتقال اعضا بین مراکز پیوند عضو برای نخستین بار در کشور

توزیع جعبه های انتقال اعضا بین مراکز پیوند عضو برای نخستین بار در کشور


به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سعید کریمی؛ معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این که اهدای عضو یک عمل نجات بخش و ارزشمند است، اظهار کرد: خوشبختانه در سال‌های اخیر با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی و واحدهای فراهم‌آوری اعضا، میزان اهدای عضو به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

وی افزود: در 6 ماه نخست سال 1402، در مجموع یک هزار و 936 پیوند عضو صورت گرفته که نسبت به سال گذشته 12 درصد رشد را شاهد بوده‌ایم. فرآیند انتقال عضو پیوندی یک فرآیند پیچیده و چندوجهی است که نیاز به همکاری و هماهنگی چندین سازمان دارد.

وی گفت: به منظور حفظ، بقا و افزایش کیفیت اعضای پیوندی، مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت برای نخستین بار اقدام به تهیه باکس‌های انتقال ارگان (جعبه‌های انتقال اعضای بدن) و توزیع آن بین بخش‌های پیوند اعضا در سراسر کشور کرده است.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: این باکس‌ها با ثبت درجه حرارت در طول مسیر، از زمان برداشت اعضا از اهداکننده مرگ مغزی تا زمان رسیدن به محل عمل پیوند عضو به گیرنده به کیفیت و بقای عضو پیوندی کمک می‌کند.

کریمی با بیان اینکه می‌توان فرآیند انتقال عضو پیوندی را تسهیل کرده و به افزایش اهدای عضو کمک کرد، به همکاری و هماهنگی سازمان‌های مختلفی از جمله هوانیروز، سازمان اورژانس کشور، سازمان اورژانس هوایی و مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌ها معاونت درمان وزارت بهداشت برای پیوند عضو و انتقال هوایی اعضای پیوندی اشاره کرد.

انتهای پیام/منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *