تصادفات از عمده ترین علل جراحی های فک و صورت در ایران/ لزوم توزیع متناسب جراحان فک و صورت

تصادفات از عمده ترین علل جراحی های فک و صورت در ایران/ لزوم توزیع متناسب جراحان فک و صورت


غلامرضا شیرانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره شایع‌ترین علل جراحی‌های فک و صورت در ایران اظهار کرد: یکی از عمده‌ترین مسائلی که منجر به انجام جراحی فک و صورت در کشور ما می‌شود تصادفات است که متأسفانه در کشور ما آمار قابل توجهی دارد و باعث ایجاد تروما (آسیب‌)، ضربه‌ و شکستگی‌هایی در ناحیه فک و صورت می‌شود.

وی افزود: دیگر علت شایع انجام این جراحی‌ها، تومورها، کیست‌ها و مشکلات مادرزادی در ناحیه فک و صورت مانند جلو یا عقب بودن فک، شکاف کام و لب است.

شیرانی ادامه داد: اکنون تصویرسازی‌ها و صنعت دیجیتال وارد حوزه پزشکی شده که بخشی از آن در جراحی دهان، فک و صورت کاربرد دارد، برای مثال آنالیز اولیه بیمار و تشخیص مشکل و ارزیابی انجام اقدامات درمانی بصورت مجازی انجام می‌شود و می‌توان آن را روی بیمار در اتاق عمل پیاده کرد؛ این امر، دقت درمان را بسیار بیشتر و نتیجه درمان را ملموس‌تر می‌کند. درمان‌هایی که در کشور انجام می‌شود مبتنی بر تکنولوژی‌های به روز و پیشرفته است و در صورتی که درمان به درستی و به موقع انجام شود عوارض پس از جراحی نیز کاهش می‌یابد.

وجود 550 جراح فک و صورت در ایران

رئیس انجمن جراحان دهان، فک و صورت ایران با بیان اینکه حدود 550 نفر جراح فک و صورت در ایران داریم، تصریح کرد: حدود 160 نفر رزیدنت (دانشجوی مقطع تخصصی) نیز در حال تحصیل هستند.

لزوم افزایش ماندگاری جراحان فک و صورت در مناطق محروم

به گفته شیرانی، از نظر تعداد متخصصان کمبودی در کشور نداریم اما مانند سایر رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی توزیع متخصصان این رشته نیز متناسب نیست و در برخی از استان‌ها مانند تهران ممکن است تراکم بیشتر باشد و در سایر استان‌ها و مناطق محروم ممکن است با کمبود این متخصصان مواجه باشیم.

وی خاطرنشان کرد: راهکار این است که وزارت بهداشت جاذبه‌ها، تسهیلات و امکانات رفاهی را برای جراحان فک و صورت ایجاد کند تا ماندگاری آنها در مناطق محروم افزایش یابد، البته در دوران طرح، تعدادی از این متخصصان به مناطق محروم فرستاده می‌شوند اما باید وضعیت رفاهی همکاران در مناطق محروم نیز افزایش یابد تا ماندگاری آن‌ها در این مناطق نیز افزایش پیدا کند.

شیرانی با اشاره به برگزاری بیست و یکمین کنگره بین‌المللی انجمن جراحان دهان، فک و صورت ایران از 10 تا 13 بهمن ماه سال جاری یادآور شد: این کنگره با هدف معرفی آخرین دستاوردهای علمی و پژوهشی رشته های فک و صورت و ارتقای علمی همکاران در تهران برگزار شد.

انتهای پیام/منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *