تحریم های آمریکا علیه ایران و کوبا در رشد علمی دو کشور بی اثر است

تحریم های آمریکا علیه ایران و کوبا در رشد علمی دو کشور بی اثر است


به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، بهرام عین‌اللهی در نشست با رئیس جمهور کوبا پس از بازدید از توانمندی‌های انستیتو پاستور ایران، با اشاره به تقویت و تسهیل تبادلات علمی بین ایران و کوبا و زمینه‌های فراوان همکاری‌های مشترک بین دو کشور اظهار کرد: دانشمندان دو کشور می‌توانند ارتباطات خود را با یکدیگر، تقویت کنند؛ همچنان که تعاملات گسترده‌ای برای انجام تحقیقات مشترک و انتقال فناوری ساخت واکسن در دستور کار است.

وزیر بهداشت تحریم‌های ناجوانمردانه آمریکا علیه ایران و کوبا را در رشد علمی دو کشور بی‌اثر عنوان و بیان کرد: کشورهای انقلابی به سرعت راه پیشرفت را از طریق همکاری‌های مشترک طی می‌کنند.

وی تولید مشترک دارو و فرآورده‌های سلامت محور بین ایران و کوبا را عاملی برای توسعه صادرات این محصولات در منطقه جنوب غرب آسیا و همچنین آمریکای لاتین دانست و از همکاری در تولید داروهای با فناوری بالا، سلول تراپی و ژن‌تراپی به عنوان زمینه‌های این تعامل یاد کرد و افزود: لازم است با تقویت همکاری مراکز تحقیقاتی دو کشور، خود را برای مقابله با بیماری‌های نوپدید  آینده آماده کنیم.

وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم تولید دو واکسن پنوموکوک و روتاویروس در ایران ادامه داد: در حال حاضر سرطان، یکی از مشکلات عمده جهان است و امیدواریم با همکاری مشترک ایران و کوبا بتوانیم در حوزه درمان و پیشگیری از انواع سرطان‌ها کار کنیم.

عین‌اللهی با اشاره به سابقه 103 ساله انستیتو پاستور ایران یادآور شد: این مؤسسه محصولات ارزشمندی برای ارتقای سلامت مردم ایران و برخی کشورهای دنیا تولید کرده و از سه دهه پیش، همکاری‌های گسترده این موسسه با مؤسسات کوبایی از جمله فینلای، آغاز شده است.

وی همکاری ایران و کوبا را راهبردی و برای مردم هر دو کشور، سودمند و ارزشمند عنوان و تصریح کرد: در دوران همه گیری کرونا، شرایط سختی در دنیا وجود داشت اما ایران و کوبا در تولید واکسن پاستوکووک یا سوبرانا، نشان دادند که اگر عزم و وحدت بین کشورها وجود داشته باشد، هر سختی آسان می‌شود بنابراین هیچ کشوری به تنهایی، قدرتی ندارد و برای رشد به همکاری‌های متقابل نیاز است.

وزیر بهداشت به فعالیت 67 دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی، 22 هزار عضو هیئت علمی، 850 مرکز تحقیقاتی و تحصیل 270 هزار دانشجو در این دانشگاه‌ها اشاره و خاطرنشان کرد: با وجود تحریم‌های ناجوانمردانه، 99 درصد دارو و 40 درصد تجهیزات پزشکی مورد نیازمان، تولید داخل است. تحریم‌ها ما را قوی‌تر و ثابت کرد که باید نگاهمان به داخل کشور و تکیه بر توانمندی‌های جوانان و محققان خودمان باشد.

عین‌اللهی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن محکوم کردن جنایات فجیع صهیونیست‌ها در غزه، تصریح کرد: این رژیم جعلی، تمام معاهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی را نقض کرده و با قساوت تمام بیش از 6 هزار کودک و 5 هزار زن را به شهادت رسانده است.

وی تاکید کرد: در شرایطی که تمام مردم دنیا، جنایات وحشیانه صهیونیست‌ها را محکوم می‌کنند، سازمان‌های بین‌المللی مدعی حقوق بشر، بی‌تفاوت و نظاره‌گر هستند و حال آن که  وقوع این جنایات و دیدن صحنه هایی از  جمله قطع کردن اکسیژن کودکان در بیمارستان‌ها و یا بمباران مراکز درمانی فاجعه بار و جانسوز است.

انتهای پیام/منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *