“بیهوشی، طب اورژانس و کودکان” کم طرفدارترین تخصص های پزشکی

“بیهوشی، طب اورژانس و کودکان” کم طرفدارترین تخصص های پزشکی

[ad_1]

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، ابوالفضل‌ باقری فرد امروز در نشست خبری در وزارت بهداشت در پاسخ به سوال تسنیم مبنی بر این‌که کمترین استقبال از کدام رشته‌های تخصصی صورت می‌گیرد و چرا صندلی برخی رشته‌های تخصصی خالی می‌ماند؟ اظهار: طی 15 سال گذشته برخی رشته‌ها به سمت افول رفته که دلیل مهم آن نظام پرداخت است. در حال حاضر رشته‌های بیهوشی، طب اورژانس و کودکان با کمترین استقبال‌ بین رشته‌های تخصصی پزشکی مواجه هستند.

وی افزود: فردی که متخصص طب اورژانس می‌شود دائما باید در اورژانس بیمارستان‌ها حضور یابد و بیماران اورژانسی را معالجه کند اما درآمد کمی دارد؛ رشته بیهوشی نیز استرس زیادی دارد زیرا بخش عمده‌ای از مسئولیت بیمار برعهده متخصص بیهوشی است اما درآمد این متخصصان نیز بسیار پایین است. در حوزه کودکان نیز وضعیت به همین صورت است.

باقری فرد ادامه داد: اقداماتی صورت گرفته تا در رشته‌هایی مانند بیهوشی، درآمد این پزشکان مقداری افزایش یابد. در سایر رشته‌ها نیز در حال رایزنی با معاونت درمان هستیم تا درآمد این رشته‌ها نیز افزایش یابد.

حقوق رزیدنت‌ها 4 برابر شد

وی با بیان این‌که باید شرایط رزیدنتی نیز بهبود یابد، گفت: در عین حال باید به این نکته توجه داشت که دستیاری پزشکی کار سختی است و این روال در همه کشورهای دیگر نیز به همین صورت است زیرا در کنار آموزش، باید کار درمان را نیز انجام دهند. البته مشکلاتی مانند پایین بودن حق الزحمه دستیاران نیز در این زمینه وجود داشته است اما ما حق الزحمه دستیاری پزشکی را از 2 میلیون تومان به 8 میلیون تومان افزایش داده‌ایم. البته نمی‌گوییم که این درآمد نیز کافی است اما رشد خوبی در زمینه مرداخت حق الزحمه‌ها صورت گرفته است.

456 صندلی فوق تخصص پر شد

وی خاطرنشان کرد: در رشته‌های فوق تخصصی نیز اقدامات خوبی انجام شده، در چندسال گذشته گفته می‌شد که رشته‌های فوق تخصصی جراحی قلب و جراحی کودکان تقریبا منقرض شده است اما در این حوزه تاحدودی مشکلات برطرف شده زیرا برخی از رشته‌های فوق تخصصی مانند جراحی قلب را درمقطع تخصص نیز وارد کرده‌ایم.

به گفته وی، در سال جاری 456 صندلی رشته‌های مختلف فوق تخصص پر شده است.

در ادامه محسن عباسی، مشاور دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت در پاسخ به تسنیم گفت: نگاه به پدیده‌های چندعاملی باید چندسویه باشد؛ اینکه از برخی رشته‌ها از جمله این چند رشته ذکرشده استقبال کمتری صورت می‌گیرد، بخشی از آن به دلیل مسائل آموزشی است و بخش عمده آن خارج از حوزه اموزشی است و به مسائل فرهنگی، صعوبت شغلی، مسائل اجتماعی و اقتصادی بستگی دارد.

وی افزود: وظیفه ما این بوده که حفظ و افزایش ظرفیت را انجام دهیم؛ در عین حال راهکارهایی از جمله افزایش حقوق دستیاری، تاکید یر تنظیم مجدد و ارسال آیین نامه‌های دستیاری به دانشگاه‌ها، بومی‌گزینی و تکمیل ظرفیت از راه‌های مختلف، رایزنی برای افزایش مبلغ تعرفه‌های پزشکی و … در حال اجراست تا مشکلات مرتفع شود.

انتهای پیام/

[ad_2]

منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *