برگزاری نشست هم‌اندیشی نخبگان اخلاق در سلامت و مرجعیت علمی

برگزاری نشست هم‌اندیشی نخبگان اخلاق در سلامت و مرجعیت علمی

نشست هم‌اندیشی نخبگان اخلاق در سلامت و مرجعیت علمی در محورهای ارتقای اخلاق در پژوهش، درمان، آموزش و امور فرهنگی برگزار می‌شود.

بر اساس این گزارش، دکتر یونس پناهی، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اشاره به اهمیت رعایت اصول و موازین اخلاقی در حوزه سلامت، گفت: با توجه به اهتمام ویژه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور بر این موضوع و نخبگان و فعالان عرصه اخلاق پزشکی در جنبه‌های مختلف، نشستی به همت شورای عالی اخلاق وزارت بهداشت که در مجموعه معاونت تحقیقات فعال است، برگزار خواهد شد.

دکتر پناهی با بیان اینکه این نشست در چهار محور اصلی در خصوص اخلاق سلامت و مرجعیت علمی تشکیل خواهد شد، تصریح کرد: اخلاق مساله‌ای است که در جنبه‌های مختلف قابل بررسی است که در جلسه سیاست‌گذاری این نشست چهار محور اصلی اخلاق در آموزش، اخلاق در درمان، اخلاق در پژوهش و اخلاق و امور فرهنگی در نظر گرفته شد که برای هر یک نیز یک کمیته تخصصی با حضور متخصصان و پیشکسوتان این عرصه تشکیل خواهدشد.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، رعایت و ارتقای اخلاق را در کنار ارتقای سطح تولید و دانش و تجربه حائز اهمیت دانست و اظهار کرد: اخلاق در سلامت ریشه‌های عمیقی در موازین اسلامی هم دارد و جهان اسلام در شکوفایی حوزه سلامت تاثیر بسزایی داشته است.

وی با اشاره به هدف‌های اجرایی این نشست، اعلام کرد: ارتقای سطح اخلاق در پژوهش، درمان، پژوهش و همینطور موارد بین رشته‌ای و استفاده از ظرفیت‌های موجود مهمترین اهداف از برگزاری این نشست به شمار می‌رود. اهمیت و ضرورت اخلاق سلامت از آنجاست تا زمینه‌های لازم قانونی، حاکمیتی و نظارتی لازم برای رعایت حداکثری استانداردهای اخلاقی در تمام جنبه‌های حوزه سلامت فراهم شود و با موارد انحراف از استانداردهای اخلاقی نیز برخوردهای لازم صورت پذیرد.

دکتر پناهی خاطرنشان کرد: امروزه به‌کارگیری و بهره‌برداری از علوم و فناوری‌های نوین به عنوان یک ابزار تاثیرگذار شناخته می‌شود و باید از جنبه اخلاق سلامت هم به آن توجه شود.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اشاره به زوایای مختلف اخلاق سلامت، یادآور شد: جمع‌آوری داده‌ها، مالکیت داده‌ها، کارآزمایی‌های بالینی، ارسال نمونه‌های بیولوژیک به خارج از کشور، سوگیری‌ها، رعایت حقوق بیمار، مداخلات نظام سلامت و بسیاری از موارد دیگر باید به صورت مداوم مورد بررسی و بازبینی قرار گیرد تا از بروز هر گونه تخلف سهوی و عمدی جلوگیری شود.

بنا بر اعلام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، وی تاکید کرد: انتظار می‌رود، نخبگان و صاحبنظران این عرصه بنا به تجربیات و پژوهش‌هایی که دارند، در این مسیر معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت را همراهی کنند.

پایان پیام/

منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *