بروز مشکلات خواب در برخی مبتلایان به کووید

[ad_1]

محمدرضا هاشمیان در برنامه صبح و گفتگو با اشاره به بالا‌تر بودن آمار بستریِ بیماران مبتلا به ویروس RSV در کودکان نسبت به ویروس کووید و آنفولانزا گفت: این ویروس قدیمی است، ولی این روز‌ها در دنیا بیشتر سر و صدا کرده است.

وی افزود: درمان این ویروس هم خاص نیست و عموما حمایتی است، ولی تست‌های تشخیصی باید درست باشند.

هاشمیان با اشاره به بستری ۲۶۰۰ کودک در سوئد ظرف دو سال اخیر گفت: ۳۴درصد این‌ها به کرونا، ۱۶ درصد به آنفولانزا و ۴۸ درصد به RSV مبتلا شده اند.

این پزشک متخصص با بیان این که هر سه ویروس برای بزرگسالان هم درگیری ایجاد می‌کنند، اظهار کرد: نرخ بستری برای این سه ویروس نسبت به روز‌های قبل در برخی نقاط دنیا کاهش پیدا کرده است.

وی با بیان این که در کشورمان گزارش رسمی درباره این ویروس جهش یافته وجود ندارد، گفت: امیدواریم وزارت بهداشت با دقت ردیابی کند و با افزایش تعداد تست‌ها در این رابطه گزارش دهد.

هاشمیان با اشاره به این که ویروس JN۱ خود از انواع جهش یافته اومیکرون است که سرایت بالایی دارد، ولی شدت آن بسیار کمتر از هم نوعان خود است، گفت: این خبر خوبی است که شدت بیماری نسبت به گذشته افزایش پیدا نکرده است.

وی با بیان این که برخی مبتلایان به کووید همچنان علایمی نظیر درد و مشکلات خواب و… را همراه خود دارند، گفت: این‌ها باید از روانپزشکان نیز استفاده کنند، چون بعضا برخی علایم به دارو نیاز دارد و اگر برخی مردم نسبت به بیماری‌های روحی نیز احساس ناراحتی می‌کنند، نیاز به دارو هم پیدا می‌کنند.

رئیس بخش ICU بیمارستان مسیح دانشوری با بیان این که کووید همچنان وجود دارد، ولی نرخ ابتلای آن بسیار کاهش یافته، گفت: در پاندمی به سر نمی‌بریم و همواره چک کرده و درمان را شروع می‌کنیم، ولی افراد بدحال بیشتر باید نسبت به تشخیص و بستری شدن را رعایت کنند، ولی افرادی که به سرما خوردگی مبتلا می‌شوند، به یکی از سه ویروس ذکر شده مبتلا شده اند و درمانشان نیز همان اقدامات همیشگی است.

هاشمیان لزوم استفاده از ماسک را گوشزد کرد و گفت: اگر یک بیمار در محیطی شلوغ نظیر مترو یا اتوبوس قرار گیرد، ببینید چه اتفاقی برای افراد سالخورده یا مستعد می‌افتد؟ از این رو افراد باید رعایت کرده و سعی کنند بیمار نشوند.

[ad_2]

منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *