باید و نبایدهای مصرف قهوه در دوران بارداری


به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، قهوه پرمصرف‌ترین نوشیدنی در سراسر جهان است. با مصرف متوسط ​​روزانه بیش از 400 میلی‌گرم کافئین (معادل تقریباً چهار فنجان) قهوه منبع اصلی کافئین به شمار می‌رود. ممکن است این سؤال برای بسیاری از مادران باردار ایجاد شود که آیا مصرف قهوه در دوران بارداری مجاز است؟

چندین تغییر فیزیولوژیکی در طول بارداری رخ می‌دهد که به دلیل کاهش فعالیت آنزیم کبدی، سرعت سوخت و ساز کافئین را به‌ویژه در سه‌ماهه سوم کاهش می‌دهد. از آنجایی که کافئین می‌تواند آزادانه از جفت عبور کند و جنین قادر به متابولیسم و تجزیه مولکول نیست، جنین متناسب با سطوح مصرفی مادر در معرض کافئین و ترکیبات حاصل از سوخت و ساز آن قرار می‌گیرد.

زنان باردار چه قدر قهوه می‌توانند مصرف کنند؟

دستورالعمل‌های فعلی سازمان جهانی بهداشت مصرف کمتر از 300 میلی‌گرم کافئین یا دو تا سه فنجان قهوه در روز را در دوران بارداری توصیه می‌کنند.

آنالیز ژنتیکی نشان می‌دهد مصرف قهوه در دوران بارداری بی‌خطر است؛ با این حال این مطالعه تنها به برخی از پیامدهای نامطلوب بارداری توجه داشته است و ممکن است مصرف کافئین بر دیگر جنبه‌های مهم رشد جنین تاثیر بگذارد بنابراین مصرف زیاد قهوه در دوران بارداری توصیه نمی‌شود بلکه توصیه می‌شود مادران در صورت تمایل، قهوه را به میزان کم تا متوسط مصرف کنند.

البته باید توجه داشت که در بیشتر جمعیت‌ها، نوشیدنی‌های دیگر مانند چای و نوشابه‌ها یا غذاهایی مانند شکلات نیز می‌توانند در دریافت کافئین فرد نقش داشته باشند و بنابراین میزان مصرف کافئین در یک روز توسط مادر باردار را نباید صرفاً‌ محدود به مصرف قهوه دانست.

انتهای پیام/منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *