ایجاد رشته پدافند غیر عامل پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد

[ad_1]

رئیس کمیته پدافند غیرعامل وزارت بهداشت مطرح کرد:

جعفر میعادفر در کارگاه کارشناسان و دبیران پدافند غیرعامل دانشگاه‎های علوم پزشکی کشور، بررسی فعالیت دانشگاه‌های علوم پزشکی در سال ۱۴۰۲ و پیش بینی برنامه‌های سال ۱۴۰۳ را از مهمترین مباحث این کارگاه عنوان کرد و اظهار داشت: تقویت ساختار در دانشگاه‌های علوم پزشکی و ایجاد رشته پدافند غیر عامل پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد از برنامه‎‌های ستاد پدافند غیرعامل است.

 رئیس کمیته پدافند غیرعامل وزارت بهداشت با بیان اینکه در بحث آینده پژوهی، بخشی از تهدیدات عمومی است، گفت: از بخشی دیگر از تهدیدات ممکن است مردم اطلاع نداشته باشند و ما بر اساس آسیب‌ها و تهدیداتی که در کشور رصد می‌کنیم، قرارگاه‌هایی را با هماهنگی سازمان پدافند غیرعامل تشکیل می‌دهیم که آخرین قرارگاه زیستی که تشکیل شد در استان‌های جنوبی کشور بوده است.

جباری رئیس مرکز جوانی جمعیت وزارت بهداشت نیز در این کارگاه با بیان این که در سال جاری روند نزولی نرخ رشد باروری متوقف شده است، اظهار کرد: یکی از علل آن را می‌توان اجرای قانون جوانی جمعیت دانست.

 وی گفت: در کنار سایر عوامل شناخته شده مخاطرات باروری مثل مخاطرات شغلی همچون پرتوی، شیمیایی، آلاینده ‎ها و بسیاری از عوامل ناشناخته دیگر نیز وجود که به منظور ارتقاء هماهنگی، هم‌افزایی و ساماندهی ظرفیت دستگاه‌های اجرایی در جهت کاهش عوارض و آسـیب‌های ناشی از تهدیدات و مخاطـرات باروری، دستـورالعمل اجـرایی مـاده ۶۵ قانون حمایت از خانواده و جـوانی جمعیت تهیه و توسط کمیته دائمی پدافند غیرعامل کشور ابلاغ شده است و در این راستا دانشگاه‎های علوم پزشکی مطابق سنجه‎‌های تهیه شده بازو‌های اجرایی وزارت بهداشت در این ماده قانون هستند.

پریسا حسنی، جانشین رئیس کمیته پدافند غیرعامل وزارت بهداشت نیز در این کارگاه گفت: یکی از مواد قانونی جوانی جمعیت ماده ۶۵ است که هدف آن بررسی اثرات مواد شیمیایی، مواجهات شغلی و عوامل مختلف زیست محیطی بر ناباروری است.

وی همچنین اظهار داشت: شناسایی و احصا مخاطرات شناخته شده در حوزه ماده ۶۵ و تعیین نیاز‌ها و اولویت‌های پژوهشی در راستای شناسایی مخاطرات جدید و موارد ناشناخته از اولویت‎‌های تاکید شده در برنامه عملیاتی دانشگاه‎های علوم پزشکی محسوب می‎ شود.

حسنی افزود: مسئولیت پیگیری، هماهنگی، نظارت و تدوین گزارشات دوره‌ای دستورالعمل ماده ۶۵ بر عهده کمیته پدافند غیرعامل وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می‎ باشد که از طریق بررسی مستندات ارائه شده توسط دبیرخانه‎‌های پدافند غیرعامل دانشگاه‎های علوم پزشکی در سامانه برنامه عملیاتی وزارت بهداشت HOP انجام و موارد به قرارگاه جوانی جمعیت وزارت بهداشت و سازمان پدافند غیرعامل ارسال می ‎شود.

گفتنی است، این کارگاه دو روزه با حضور کارشناسان و دبیران پدافند غیرعامل دانشگاه ‎های علوم پزشکی کشور، میعادفر، رئیس کمیته پدافند غیرعامل وزارت بهداشت، جباری، رئیس مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس، دکتر لطیفی، معاون سلامت سازمان پدافندغیرعامل کشور، مختاری معاون حوزه دفتر برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت بهداشت، و جمعی از کارشناسان حوزه ستاد پدافند غیرعامل وزارت بهداشت برگزار شد.

همچنین در این کارگاه به ضرورت، اهمیت و نقشه راه پدافند غیر عامل در نظام سلامت، برنامه عملیاتی سال ۱۴۰۲، مخاطرات باروری و تهدیدات سایبری پرداخته شد.

 در اختتامیه این کارگاه، دکتر میعادفر ضمن تقدیر از عملکرد دانشگاه‌های علوم پزشکی تبریز، خراسان شمالی و آبادان به ترتیب با کسب رتبه‎‌های اول تا سوم و تجلیل از کارشناسان برتر این حوزه، به سوالات کارشناسان پدافند غیرعامل دانشگاه‌های علوم پزشکی پاسخ داد.

[ad_2]

منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *