انتقاد مدیرکل دارو از کمبود بودجه دارویار/ سازمان غذا و دارو دستگاه چاپ پول و ارز ندارد!

انتقاد مدیرکل دارو از کمبود بودجه دارویار/ سازمان غذا و دارو دستگاه چاپ پول و ارز ندارد!

[ad_1]

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محمد پیکان‌پور امروز در نشست خبری دومین نمایشگاه سلامت‌بنیان (محصولات دانش‌بنیان حوزه غذا، دارو و تجهیزات پزشکی) اظهار کرد: برخی موارد مانع فعالیت شرکت‌های تولیدکننده ما است؛ طی جلسات برگزار شده با سندیکاها، موانع تولید از پیش پای شرکت‌های تولیدکننده برداشته شده است اما بخشی از مشکلاتی که در حوزه دارو با آن مواجه هستیم فراسازمانی است و به سایر نهادها مانند مجلس، بانک مرکزی، سازمان برنامه و …مرتبط است؛ نمی‌شود که عملکرد شرکت‌‌ها را در تعامل با سازمان غذا و دارو نقد کنیم بدون اینکه به نقش سایر سازمان‌ها دراین باره توجه کنیم.

وی با بیان این‌که سال گذشته رشد حوزه دارو منفی 2.5 درصد بوده است اما امسال 7.5 درصد رشد داشته‌ است و به بیش از 5 درصد رشد رسیده‌ایم، افزود: اگر قرار بر این است که حوزه دارو بتواند رشد کند لازمه‌اش این است که چرخه نقدینگی این صنعت مورد واکاوی و اصلاح قرار بگیرد‌؛ برای طرح دارویار (اصلاح سیاست‌های ارزی دارو) 105 همت بودجه درخواست شد اما 69 هزار میلیارد تومان تخصیص داده شده است.

وی با بیان این‌که اکنون طلب شرکت‌های پخش از داروخانه و مراکز خدماتی 69 همت است، گفت: در عین حال، امروز ما مورد نقد مجلس قرار می‌گیریم که چرا مطالبات پرداخت نشده است؟

پیکان‌پور ادامه داد: اگر تولید در جای خود حمایت و نقدینگی مورد نیازش تامین می‌شد، واردات دارو کاهش می‌یافت. برخی شرکت‌های تولیدکننده به دلیل کمبود نقدینگی قادر به تامین مواد اولیه نیستند، سازمان غذا و دارو دستگاه چاپ پول و ارز ندارد و لازم است که سایر دستگاه‌ها و مجلس، پیگیر اعطای تسهیلات برای افزایش نقدینگی شرکت‌های دارویی شوند.

وی هشدار داد: عدم تامین نقدینگی صنعت باعث افزایش کمبود داروها در کشور خواهد شد.

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو همچنین با بیان این‌که موضوع قیمت‌گذاری یکی از مواردی است که هم در شرکت‌های دانش‌بنیان و سایر شرکت‌ها، مطرح می‌شود، خاطرنشان کرد: بیش از 90 درصد شرکت‌های دارویی ما از قیمت‌هایی که به آن‌ها داده شده است رضایت دارند.

پیکان‌پور همچنین با اشاره به انتقاد برخی افراد از عملکرد سامانه رهگیری و کنترل اصالت کالاهای سلامت محور (تی‌تک) نیز بیان کرد: برخی افراد در حالی شکایت از نشت دارو و ناکارآمدی سامانه تی‌تک در رصد این نشتی‌ها می‌کنند که از مسیر توزیع مخدرها در کشور حمایت می‌کنند. سامانه تی‌تک یکی از افتخارات نظام است که نمی‌توانند آن را از بین ببرند‌ بسیاری از کشورهایی که ما در حوزه دارو با آن‌ها نشست برگزار می‌کنیم سامانه تی‌تک را تایید می‌کنند و درخواست دارند که از درس‌آموخته‌های این حوزه، استفاده کنند.

انتهای پیام/

[ad_2]

منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *