اقبالی برای ورود به رشته بی‌هوشی وجود ندارد/ زنگ خطر کاهش تعداد متخصصان بی‌هوشی

اقبالی برای ورود به رشته بی‌هوشی وجود ندارد/ زنگ خطر کاهش تعداد متخصصان بی‌هوشی

[ad_1]

علیرضا جلالی فراهانی٬ رئیس انجمن بیهوشی قلب ایران با اشاره به برگزاری چهارمین کنگره بین المللی بیهوشی قلب در روز‌های ۲۰ تا ۲۲ دی در سالن همایش‌های ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی، اظهار داشت: این کنگره با حضور برترین متخصصان حوزه بیهوشی از جمله بیهوشی قلب از سراسر ایران و اساتید برجسته جهانی با هدف بررسی و ارائه به‌روزترین دستاوردها، روش‌ها، تکنیک‌ها و متد‌ها در حوزه بیهوشی قلب برگزار می‌شود.  

رئیس چهارمین کنگره بیهوشی قلب به نقش اجتناب ناپذیر هوش مصنوعی در پیشرفت‌های حوزه پزشکی اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین موضوعاتی که در کنگره امسال به آن پرداخت خواهد شد٬ بحث هوش مصنوعی و بیهوشی قلب در کنار دیگر پانل‌ها است.

این فلوشیپ فوق تخصصی بیهوشی قلب بیان کرد: نقش متخصص بیهوشی در بخش درمان و سلامت یک جامعه بسیار حائز اهمیت و منحصر به فرد است؛ به طوری که بعضی از رشته‌های پزشکی قابلیت آن را دارند که توسط رشته دیگر پوشش داده شوند، اما در رشته بیهوشی هیچ جایگزینی وجود ندارد.

وی با تاکید بر این مهم که هیچ یک از مراکز درمانی و بیمارستان‌ها را بدون متخصص بیهوشی حتی نمی‌توان تصور کرد، افزود:  ارائه خدمات بیهوشی به صورت ۲۴ ساعته است و تعداد متخصصان بیهوشی در هریک از مراکز درمانی باید قابل توجه باشد. یک متخصص بیهوشی در ایجاد ایمنی و کاهش مرگ و میر بیماران و در افزایش سلامت جامعه نقش بسیار جدی دارد.

رئیس انجمن بیهوشی قلب ایران گفت: از حدود ۳ سال گذشته اقبالی به رشته بیهوشی نبود و بیش از ۷۰ درصد ظرفیت رشته بیهوشی در دوره دستیاری خالی مانده است. امروز شاهد هستیم که بسیاری از دانشگاه‌های سطح ۲ و ۳ کشور اصلا دستیار بیهوشی ندارند؛ یعنی تعداد ورودی‌های آن‌ها صفر است.

وی ادامه داد: در دانشگاه‌های سطح یک کشور٬ تعداد ورودی ها به کمتر از ۵۰ درصد رسیده است و شاهد آن هستیم که پزشکان عمومی که برای دستیاری قصد شرکت دارند٬ تمایلی به حضور در رشته بیهوشی نداشته و به رشته‌های دیگر وارد می‌شوند.

جلالی فراهانی به کمبود متخصص بیهوشی در سطح کشور اشاره کرد و گفت: این کمبود به طوری است که در حال حاضر در تعدادی از بیمارستان‌های شهر تهران دچار بحران متخصص بیهوشی هستیم و اگر این مشکل به سرعت حل نشود، می‌تواند عوارض جدی را برای سلامت کشور به همراه داشته باشد یعنی با مرگ تدریجی رشته بیهوشی در ایران همراه می شود.

وی افزود: این رشته در بسیاری از کشور‌های جهان جایگاه بسیار ویژه و بالایی داشته و از لحاظ جایگاه اجتماعی و درآمدی نیز بسیار بالا است.

 

[ad_2]

منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *