افزایش مسمومیت با شوینده های خانگی/ خطرات استفاده نادرست از پاک ‎کننده ها

افزایش مسمومیت با شوینده های خانگی/ خطرات استفاده نادرست از پاک ‎کننده ها


به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، فرحناز حسینی؛ رئیس اداره نظارت بر فرآورده‌های بهداشتی سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه 16درصد از کل مسمومیت با مواد شیمیایی مربوط به شوینده‌های خانگی است، گفت: میزان مسمومیت با شوینده ها طی سال‌های اخیر روند افزایشی داشته است.

وی با اشاره به نکات مهم در استفاده از شوینده‌ها برای جلوگیری از مسمومیت، افزود: پیش از شروع تعطیلات نوروز بر اساس سنتی قدیمی، نظافت و شستشوی خانه‌ها با انواع شوینده‌ها انجام می‌شود که باید توجه داشت استفاده نابجا و بدون آگاهی از این مواد شیمیایی می‌تواند خطرات جبران ناپذیری را ایجاد کند.

رئیس اداره نظارت بر فرآورده‌های بهداشتی سازمان غذا و دارو بیان کرد: هنگام نظافت و خانه تکانی منزل، با رعایت اصول پیشگیری، باید مراقب مسمومیت با فرآورده‌های شوینده و ضدعفونی کننده‌ها باشیم.

وی با بیان این‌که هنگام استفاده از انواع فرآورده‌های شوینده وگندزدایی‌کننده‌های سطوح باید اصول ایمنی را در نظر گرفت، توضیح داد: همیشه در هنگام استفاده از فرآورده‌های شیمیایی و شوینده باید به برچسب روی بسته بندی توجه کرد، استفاده از مواد شیمیایی در تاریکی و بدون مطالعه و آگاهی از نحوه استفاده آن‌ها می‌تواند خطرناک باشد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بعضی از شوینده‌ها و پاک‌کننده‌های مورد کاربرد اعم از محصولات جرم گیر سطوح، سفید کننده‌ها و… دارای ماهیت اسیدی، قلیایی، ترکیبات کلره وسایر مواد شیمیایی هستند و بخارات آنها برای ریه، چشم و پوست مضر است، لذا باید در فضای فاقد تهویه استفاده نشود و از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض بخارات محصول اجتناب شود و در زمان کاربرد محصولات فوق بایستی پنجره‌ها به طور کامل جهت ایجاد تهویه باز باشند.

حسینی نسبت به استفاده نابجا و بدون آگاهی از مواد شوینده و پاک کننده‎های شیمیایی که می‌تواند خطرات جبران‌ناپذیری بر سلامت وارد کند، هشدار داد و گفت: ‏از قراردادن مواد شوینده، گندزدا و الکل در کمدهای زیر ظرف‌شویی اجتناب کنید، خطر مسمومیت در کودکان نوپا و ‏کنجکاو از ‏این طریق بسیار بالا است لذا باید دور از دسترس اطفال نگه داشته شود.

وی خاطرنشان کرد: محصولات شیمیایی و شوینده همیشه در ظرف اصلی آن نگهداری شود، هیچ‌گاه این مواد در ظرف مواد خوراکی (مانند بطری نوشابه) نگهداری نشود چرا که ممکن است کودکان و سالمندان به اشتباه این مواد را خورده و دچار مسمومیت شدید شوند. 

وی تأکید کرد: در صورتی که فردی ماده‌ای غیرخوراکی و سمی را بلعید و یا بخارات آن را استنشاق کرد، با مرکز اورژانس 115 و یا مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم 190 تماس بگیرید.

انتهای پیام/منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *