ابتلای 27 درصد تهرانی ها به فشار خون بالا/ غربالگری رایگان فشار خون و دیابت در 2000 مرکز

ابتلای 27 درصد تهرانی ها به فشار خون بالا/ غربالگری رایگان فشار خون و دیابت در 2000 مرکز


به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، دکتر حسین قناعتی امروز در نشست خبری پویش ملی سلامت به منظور انجام غربالگری دیابت و فشار خون در افراد بالای 18 سال در مراکز بهداشتی، اظهار کرد: سالانه 83 درصد از مرگ‌ومیرهای بیمارستانی مربوط به بیماری‌های غیرواگیر است و از بین این بیماری‌ها، سالانه 300 هزار نفر به دلیل بیماری‌های قلبی و عروقی جان خود را از دست می‌دهند.

وی افزود: در حال حاضر 32 درصد از افراد بالای 18 سال کشور فشار خون بالا دارند و 60 درصد این افراد از ابتلای خود به بیماری بی‌خبرند؛ همچنین 14 درصد جمعیت به دیابت مبتلا هستند و نیمی از مبتلایان از آن بی‌خبرند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: در تهران 27 درصد جمعیت بالای 18 سال مبتلا به فشار خون بالا و 16 درصد این افراد، مبتلا به دیابت هستند.

قناعتی تصریح کرد: با اجرای غربالگری دیابت و فشار خون در قالب پویش ملی سلامت، می‌توان از نیم میلیون مرگ ناشی از بیماری‌های غیرواگیر و 30 هزار مرگ ناشی از دیابت در کشور پیشگیری کرد.

به گفته وی، در سطح استان تهران 2000 مرکز و خانه و پایگاه سلامت وجود دارد که مردم می‌توانند با مراجعه به این مراکز، فشار خون و قند خون خود را به صورت رایگان پایش کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: در صورت تشخیص ابتلای فرد به فشار خون بالا و یا دیابت، در مراکز بهداشتی پزشک عمومی نیز حضور دارد و توصیه‌های اولیه را به مردم ارائه خواهد کرد و سپس به سطوح تخصصی در بیمارستان ‌ها و کلینیک‌ها ارجاع می‌دهند تا از متخصصان حوزه دیابت درمان لازم را دریافت کنند.

تکمیل می‌شود…منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *