ابتلای سالانه ۲۰ میلیون نفر به سرطان در جهانمحمدرضا سهرابی با بیان اینکه پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان را یکی از اولویت‌های بخش سلامت است، اظهار کرد: در واحد‌های بهداشتی ضمن آموزش خود مراقبتی، غربالگری سه سرطان شایع پستان، روده بزرگ و دهانه رحم انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه سرطان دومین علت مرگ و میر بعد از بیماری‌های قلبی عروقی است، افزود: در جهان سالانه حدود ۲۰ میلیـون نفـر به سرطان مبتلا می‌شوند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی درباره آمار ابتلا به سرطان در ایران گفت: در کشور ما سـالانه بیـش از ۱۳۵هـزار نفـر مبتـلا بـه سـرطان می‌شـوند کـه تا سال ۱۴۲۰ این تعداد بیش از ۱۰۰ درصد افزایش خواهد داشت و آمار مبتلایان به بیـش از ۲۹۰هـزار نفـر در سال خواهـد رسـید.

سهرابی درباره سرطان‌های شایع نیز عنوان کرد: بعد از سرطان‌های پوست (BCC & SCC) که شایعترین نوع سرطان در جهان هستند، براساس گزارش کشوری برنامه ملی ثبت سرطان (سال ۱۳۹۷) سرطان‌های پستان در زنان، روده بزرگ (کولورکتال)، پروستات در مردان و معده از سرطان‌های شایع در کشور هستند.

این متخصص، افزایش امید زندگی، تغییر در شیوه زندگی و عوامل محیطی را از جمله علت‌های افزایش برخی از سرطان‌ها در ایران و جهان عنوان کرد.

وی افزود: دراوایل دهه ۶۰ امید زندگی تقریبا ۵۸ سال بود، اما در حال حاضر این عدد برای مردان ۷۶ سال و در زنان ۷۸ سال است؛ هر قدر سن افراد بالاتر می‌رود شانس و فرصت بروز سرطان نیز بیشتر می‌شود.

سهرابی تغییر شیوه زندگی از جمله استعمال دخانیات، مصرف غذا‌های شور، چرب، پرکالری و کم تحرکی را از دیگر عوامل بروز سرطان دانست و تاکید کرد: این رفتار‌ها به طور مستقیم یا غیر مستقیم در بروز سرطان‌ها نقش دارند به عنوان مثال عادت‌های غذایی نادرست، چاقی و اضافه وزن احتمال ابتلا به برخی سرطان‌ها مانند پستان و روده بزرگ را افزایش می‌دهد.

وی استعمال دخانیات را یک رفتار پرخطر برشمرد و گفت امروزه دخانیات به عنوان مهمترین عامل خطر قابل اجتناب سرطان شناخته می‌شود.

به گفته معاون امور بهداشتی دانشگاه عوامل محیطی مانند افزایش مصرف سوخت‌های فسیلی و آلاینده‌ها و برخی عوامل شیمیایی زیان‌آور در محیط کار از دیگر علل بروز سرطان‌ها هستند.

سهرابی با اشاره به اهمیت موضوع پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان گفت: علیرغم افزایش بروز سرطان در سال‌های اخیر با روش‌های درمانی جدید بقای بیماران تا حدودی بهبود پیدا کرده است. 

 وی خاطر نشان کرد: علاوه بر درمان‌هــای موثرتری کــه امروزه در دسترس است، افزایــش آگاهی مــردم و دسترسی به روش‌های تشـخیص زودهنـگام و غربالگری‌ها شانس شناسایی سرطان در مراحل اولیه و مداخلات و درمان‌های موثرتر سرطان‌ها را فراهم کرده است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی افزود: پس از بررسی‌های اولیه افراد مشکوک برای ارزیابی‌های تخصصی به سطوح بالاتر ارجاع داده می‌شوند. 

منبع : ایسنامنبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *