آغاز پویش ملی «تغذیه سالم» از اول بهمن ماهحسین فرشیدی گفت: در آخرین روز «پویش ملی سلامت» غربالگری پرفشاری خون و دیابت به ۴۵ میلیون و ۵۵۶ هزار و ۸۳۰ نفر یعنی آمار ۷۲ درصدی جمعیت هدف رسید.

وی با اشاره به میزان بالای ابتلا به پرفشاری خون در کشور، افزود: ۲۲ درصد از این ۴۵ میلیون نفر یعنی حدود ۱۰ میلیون نفر پیش فشارخون دارند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: این افراد نیاز به دارو ندارند و با رعایت برخی موارد که مهم‌ترین آن‌ها اصلاح تغذیه، کاهش مصرف نمک و انجام ورزش است، می‌توانند در آینده از ابتلای خود به پرفشاری خون و عوارض شدید آن پیشگیری کنند.

فرشیدی با بیان این که سن ابتلای افرادی که در این پویش، بیماری پرفشاری خون ودیابت آن‌ها تشخیص داده شده نسبت به قبل ۱۰ سال و ۵ سال جوان‌تر است، ابراز داشت: از ابتدای بهمن پویش ملی «تغذیه سالم» که با دو بیماری پرفشاری خون ودیابت ارتباط نزدیک دارد، آغاز می‌شود.

وی افزود: برای کاهش مخاطرات بیماری‌های غیرواگیر، اگر هم نمک استفاده می‌کنیم باید از نمک تصفیه شده، استاندارد و کمتر از سه گرم در غذای شبانه روز استفاده کنیم و در کنار آن باید استفاده از لبنیات را افزایش دهیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تاکید کرد: تمام افراد شناسایی شده در پویش ملی سلامت چه آن‌ها که بیماری پرفشاری خون و دیابت شان قطعی تشخیص داده شده و چه آن‌هایی که در معرض خطر این دو بیماری قرار دارند، توسط مراقبان سلامت و پزشکان مورد ارزیابی مجدد و درمان فعال قرار می‌گیرند.

فرشیدی در پایان خاطرنشان کرد: درمان‌ها در ۳ تا ۶ هفته اول غیردارویی و سپس دارویی خواهد بود. همچنین بر اساس نظام ارجاع، افرادی که نیازمند مداخلات تخصصی پزشکی هستند نیز تحت درمان‌های تخصصی قرار گرفته و از مشوق‌های لازم برخوردار می‌شوند.منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *