آغاز پویش ملی اطلاع رسانی تغذیه سالم از ابتدای بهمن ماه

[ad_1]

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، حسین فرشیدی امروز در نشست خبری پویش ملی اطلاع‌رسانی تغذیه سالم اظهار کرد:‌ این روزها پویش ملی سلامت در قالب غربالگری دو عامل خطر بسیار مهم یعنی پرفشاری خون و دیابت در حال برگزاری در سطح کشور است. الان نزدیک 43 میلیون نفر از جمعیت کشور تحت غربالگری این دو بیماری قرار گرفته‌‌اند و حدود 70 درصد جمعیت بالای 18 سال ما در این پویش تحت غربالگری قرار می‌گیرند؛ در ادامه این طرح، پویش ملی اطلاع‌رسانی تغذیه سالم برگزار خواهد شد که محوریت آن، اطلاع‌رسانی تغذیه سالم به مردم از طریق مراجعه به شبکه بهداشت و رسانه‌هاست.

وی با بیان این‌‌که دیابت و پرفشاری خون به دو عامل نمک و شکر وابستگی مستقیم دارند، افزود: پویش اطلاع‌رسانی تغذیه سالم با محوریت نمک یددار و لبنیات از  از اول تا هفتم بهمن ماه با موضوع نمک و شعار «انتخاب همه: نمک کم، اما تصفیه شده یددار» و هشتم تا پانزدهم بهمن ماه با موضوع لبنیات و شعار «از کودکی تا پیری، لبنیات دوست سلامتی» برگزار خواهد شد.

ایرانی‌ها روزانه 10 گرم نمک می‌خورند

فرشیدی با بیان این‌که میزان مصرف نمک در ایران دو برابر میانگین جهانی است، تصریح کرد: روزانه نباید بیش از سه تا پنج گرم نمک مصرف شود اما میزان مصرف نمک در ایران بالای 8 و نزدیک به 10 گرم است.

نمک‌های رنگی موجود در بازار مورد اطمینان نیستند

وی با اشاره به افزودن ید به نمک‌های طعام کشور، درباره فروش نمک‌های رنگی در بازار بیان کرد: عمده نمک‌های رنگی مانند نمک‌های صورتی و آبی که در کشور تولید می‌شوند قابل اطمینان نیستند زیرا اصلاً منبع تولید آن‌ها مشخص نیست و معلوم نیست در کدام شرکت تولید شده‌اند. نمک طعام باید دارای تاییدیه وزارت بهداشت، علامت استاندارد و شرکت تولیدی‌اش مشخص باشد. انواع مواد مضر از سرب و مواد آلاینده ممکن است در این نمک‌های غیرمجاز وجود داشته باشد که شناسایی آن‌ها برای مردم امکان‌پذیر نیست.

فرشیدی در ادامه با بیان این‌که برنامه سلامت خانواده نیز در 192 شهر در حال اجراست و 6 منطقه از تهران نیز با جمعیت 27 میلیون نفر تحت پوشش این برنامه قرار خواهند گرفت، افزود: گسترش خدمات پایه بهداشت به تمام جمعیت کشور را دنبال می‌کنیم.

بر اساس اعلام معاون بهداشت وزارت بهداشت، شعار و روزشمار پویش ملی اطلاع‌رسانی تغذیه سالم در تصویر زیر آمده است:

وزارت بهداشت , بهداشت و درمان , تغذیه سالم , وزارت بهداشت , بهداشت و درمان , تغذیه سالم ,

انتهای پیام/

[ad_2]

منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *