آغاز به کار شرکت های دانش بنیان در پارک علم و فناوری شهید سلیمانی

آغاز به کار شرکت های دانش بنیان در پارک علم و فناوری شهید سلیمانی


به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، آیین آغاز عملیات استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت در پارک علم و فناوری شهید قاسم سلیمانی با حضور وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی و معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و رئیس و مدیران دانشگاه علوم پزشکی تهران در سالن دارالفنون این دانشگاه، برگزار شد.

تاسیس پارک‌‌های علم و فناوری در دنیا شتاب قابل ملاحظه‌ای داشته است و نقش این مؤسسات و کارکردهای متنوع آن به عنوان بخشی از زیرساخت‌های نوآوری و فناوری در هر کشوری روز به روز آشکارتر و نمایان‌تر می‌‌شود.

موفقیت کشورها در آینده به میزان و چگونگی رشد و تاثیر آن‌ها در مناسبات علمی، پژوهشی و محصولات راهبردی آن‌ها بستگی خواهد داشت. کشورها با پیشرفت مستمر در علم، فناوری و فرهنگ توانسته‌اند سطح استانداردها را پیوسته ارتقا دهند تا آنجا که در عرصه‌های ملی و فراملی، بازارهای گسترده جهانی را تحت تسلط و دانش و فناوری‌های نوین خود قرار داده‌اند.

ماموریت نهایی پارک‌های فناوری این است که بتوانند نتایج به دست آمده از پژوهش‌های دانشگاهی را با نیاز صنعت هماهنگ کرده و از این راه خلأ رابطه صنعت با دانشگاه را پر کنند و این امر در نهایت به تجاری سازی دانش منجر خواهد شد.

پارک‌های فناوری به عنوان یک از نهادهای اجتماعی موثر در امر توسعه فناوری و به تبع آن توسعه اقتصاد دانش‌مدار و اقتصاد دانش‌مدار و اشتغال‌زایی تخصصی مورد توجه بسیاری از کشورهای جهان واقع شده است.‌

پارک‌های فناوری، محیط‌هایی مناسب برای استقرار و حضور حرفه‌ای واحدهای فناوری به خصوص شرکت‌های کوچک و متوسط، واحدهای تحقیق و توسعه، صنایع و موسسات پژوهشی است که در تعامل سازنده با یکدیگر و با دانشگاه‌ها به فعالیت‌های فناوری اشتغال دارند. هدف نهایی این هم نشینی، ایجاد خوشه‌های فناوری و تسهیل فرآیند جذب، ارتقا و انتشار آن است، به نحوی که تمامی و یا بخش‌های عمده‌ای از فعالیت‌های منتهی به محصولات فناوری در این پارک‌ها به صورت حرفه ای قابل انجام باشد. اهم آن فعالیت‌ها شامل بازارسنجی، ایده پردازی، پژوهش علمی، طراحی مهندسی، نمونه سازی، طراحی صنعتی، استانداردسازی، تدوین دانش فنی، ثبت مالکیت فکری، فروش و عملیات بعدی برای تحقق محصولات فناوری در عرصه تولید صنعتی و همچنین عرضه سایر خدمات تخصصی است.

همکاری‌های متقابل بین‌المللی برای استفاده از تجارب جهانی و همچنین حضور دو جانبه موثر در بازارهای فناوری جهان از اهداف راهبری پارک‌های علم و فناوری است.

اهم مزایای پارک علم و فناوری به شرح زیر است:

به ‌منظور ایجاد و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و تقویت همکاری‌های بین‌المللی،‌ اجازه داده می‌‌شود واحدهای پژوهشی و فناوری و آزاد در خصوص مهندسی مستقر در پارک‌های علم و‌ فناوری در جهت انجام مأموریت‌های محوله از مزایای قانونی مناطق ‌روابط کار، معافیت‌های مالیاتی و عوارض، سرمایه‌گذاری خارجی و مبادلات مالی و ‌بین‌المللی برخوردار شوند.

واحدهای فناوری که در پارک به فعالیت اشتغال دارند، نسبت به فعالیت‌های مذکور از تاریخ صدور مجوز توسط مدیریت پارک به مدت بیست سال از پرداخت مالیات بر درآمد و دارایی موضوع قانون مالیات‌های مستقیم معاف خواهند بود.

کلیه واحدهای فناوری که در پارک‌ها فعالیت می‌کنند، از پرداخت هرگونه عوارض معمول کشور معاف هستند.

کلیه واحدهای فناوری که در پارک‌ها فعالیت می‌کنند، از مزایای قانونی سرمایه گذاری خارجی و مبادلات مالی همانند مناطق آزاد بهره‌مند می‌شوند.

امور مربوط به اشتغال نیروی انسانی و روابط کار در واحدهای فن‌آوری مستقر در پارک‌ها مشمول مقررات اشتغال در مناطق آزاد است. (عدم شمول قانون کار جهت اشتغال نیروی انسانی در پارک)

براساس این گزارش، مجوز پارک علم و فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران در سال 1397 از شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور دریافت شد و پیرو آن با پیگیری‌های انجام شده زمین مناسب جهت احداث پارک فناوری سلامت در نظر گرفته شد.

با توجه به فعالیت‌های صورت گرفته در مراکز رشد دانشگاه در زمینه تولید داروهای جدید و با تکنولوژی بالا و تجهیزات پزشکی پیشرفته، استقرار 30 واحد فناور در پارک، تولیدات این شرکت‌ها می‌تواند منجر به صرفه جویی ارزی معادل 500 میلیون دلار شود.

شایان ذکر است که عمده فعالیت‌های انجام شده، شامل، تامین و اختصاص زمین در منطقه 18 با وسعت 10 هکتار، تامین زیر ساخت مورد نیاز، طراحی و جانمایی استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان، طراحی ساختمان ستادی و برج فناوری، ایجاد ردیف بودجه مستقل از طریق مجلس شورای اسلامی، تصویب چارت تشکیلات پارک با 25 پست سازمانی، تشکیل شورای‌های عالی و اجرایی و کمیته منتخب ارزش‌گذاری خدمات فناوری پارک، تامین و تجهیز ساختمان اداری مورد نیاز پارک، اخذ مصوبات مورد نیاز از هیات امنا و هیات رییسه دانشگاه به منظور استقرار بلندمدت شرکت‌های دانش‌بنیان، ایجاد حسابداری مستقل و افتتاح حساب بانکی برای پارک، دریافت مصوبه انتقال شرکت‌های موفق مراکز رشد به پارک، تخصیص 750 متر مربع زیر‌ بنا در خیابان کریمخان تهران جهت استقرار بخش اداری شرکت‌های دانش‌بنیان و عقد قرارداد با 6 شرکت فناور جهت واگذاری زمین، است.

انتهای پیام/منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *